Jump to content
umbrella

Cat de tari sunteti in scule?

Recommended Posts

Fuck ce misto arata. Presupun ca a venit neechipat. Cu cat l-ai gasit ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

100 Lei.

Mai am si unul din asta, l-am luat acum vreo 3-4 ani.

 

Hazet_Assistent_179.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

As fi in stare sa-mi fac mai intai garajul, apoi casa. Numai cu scule pe pereti, ca sa va dau subiect sa cobiti !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, ai ajunge sa ne dai afara cu vrasca. Pe unii dintre noi, ca n-au toti fetish-uri d-astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calin, cum faci de le gasesti la preturile astea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil la talciocuri. Frecventeaza si socra-miu saptamanal un targ de vechituri/antichitati, cel mai mare din Bucuresti. Nu ti-ar veni sa crezi ce capodopere a luat la preturi de nimic. Tablouri, ceasuri de perete etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calin, cum faci de le gasesti la preturile astea?

 

De la o vulcanizare l-am luat Paul, nici macar nu-l foloseau.

Bine, acuma sa nu-ti inchipui ca arata ca cel din poza :lol: dar il pot face. O sablare, vopsit.

Pretul, hmm... Sa stii ca pt. multi altii nu e decat o tabla bune de fier vechi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil la talciocuri. Frecventeaza si socra-miu saptamanal un targ de vechituri/antichitati, cel mai mare din Bucuresti. Nu ti-ar veni sa crezi ce capodopere a luat la preturi de nimic. Tablouri, ceasuri de perete etc.

Nu gasesti asa ceva in targul de la Valea Cascadelor. Ma duc si eu uneori. Rar mai gasesti ceva misto. Plin de gunoaie. Trebuie sa te duci de 3-4 ori ca sa gasesti intr-adevar ceva tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai normal ca trebuie sa te duci des. Socru-miu se duce in fiecare joi de vreo 2 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au aparut foarte multi jegosi care cumpara de pe net si vand in targ la supra pret. Se bucura de naivitatea celor care sunt trecuti de-o varsta si nu umbla pe net. Dar atmosfera e priceless. In targ iti dai seama de nivelul tarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus eu mai demult dincolo poze cu o pendula luata cu 150 lei, originala si perfecta stare. Cea mai ieftina pe ebay e si acum 700 lire. Plus tablouri la 100 lei bucata, la care doar rama e minim 4-500 euro. Ma rog, el se si duce in fiecare saptamana, ca-i place si e si bagabont, adica nu pune botul la bisnitari, se si pricepe si stie sa si negocieze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E adevarat ca arta mai gasesti. 

 

Saracia ii face pe oameni sa vanda orice au prin casa, inclusiv fotografiile familiei, tablouri, orice au.

 

De exemplu, am luat un exemplar din Mein Kampf din '38. Pe eBay costa in jur de 10 milioane. Eu am dat 20 de lei.

 

Dar mai exista o explicatie pentru preturile astea. Sunt multe furaciuni, mai ales aduse din strainatate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De exemplu, am luat un exemplar din Mein Kampf din '38. Pe eBay costa in jur de 10 milioane. Eu am dat 20 de lei.

Cred ca noi avem niste chestii de discutat.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol:

--------

 

Chestia asta cu mersul in targ e o arta.

In primul rand, trebuie sa vorbesti pe limba lor. Nici un pret nu trebuie acceptat din prima, orice se negociaza. E bine sa incerci sa iei mai multe produse de la un singur vanzator pe un pret mai mic. Daca vad ca vand de o suma mai mare, vor lasa la pret. Ma rog, nu intotdeauna, unii sunt caposi.

O alta chestie importanta este sa nu te duci imbracat ingrijit si nici barbierit. Ca de scandal e cel mai bine. Daca te duci bine imbracat au impresia ca ai bani si iti dau niste preturi de te doare capul.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai mare afacere a fost cand mi-am luat din targ de la o babutza, un pistol de lipit roamensc nou-noutz.  Facut de Radioprogresul Bucuresti, ala cu carcasa din textolit. Era nou, in cutia originala de carton.

10 LEI am dat acum vreo 2 ani pe el. Normal, ca un bou de balta ce sint am aruncat cutia de la el. Avea si anse de schimb si beculet de rezerva. L-am probat sa vad cum merge si atat.

Era vreo 300 lei pe vremea comunistilor. Foarte bune sint, merg si acuma fara probleme doar carcasele se cam sparg de batranete.

Edited by Calin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu unul. Intr-adevar se incalzesc foarte repede. E bine sa ai mai multe varfuri pentru lipituri mai fine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, scule bune. Vad ca au pret si acum.

 

13513537_1_644x461_pistol-de-lipit-roman

Edited by Calin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si un ciocan de lipit vechi. Il folosesc cand repar alternatoare. Lipeste incredibil. Daca pun o poza cu el te ia rasul. Manerul e din lemn. Insa lipeste foarte bine.

O sa-mi iau o statie cand o sa-mi permit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pistol din asta am si eu. E foarte bun, nu prea se compara cu ce se gaseste acum pe la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zi de zi folosesc un pistol de lipit Tesla, cehoslovac. Merge de rupe. Mai am si un Weller si o statie de lipit. Asta mai mult pt. fineturi. Am si un letcon de 500W care il folosesc doar la cositorit reoforii de la carbuni,

Edited by Calin

Share this post


Link to post
Share on other sites
Calin, on 05 Nov 2013 - 22:07, said:Calin, on 05 Nov 2013 - 22:07, said:

Cea mai mare afacere a fost cand mi-am luat din targ de la o babutza, un pistol de lipit roamensc nou-noutz.  Facut de Radioprogresul Bucuresti, ala cu carcasa din textolit. Era nou, in cutia originala de carton.

10 LEI am dat acum vreo 2 ani pe el. Normal, ca un bou de balta ce sint am aruncat cutia de la el. Avea si anse de schimb si beculet de rezerva. L-am probat sa vad cum merge si atat.

Era vreo 300 lei pe vremea comunistilor. Foarte bune sint, merg si acuma fara probleme doar carcasele se cam sparg de batranete.

In pistoale de lipit sunt expert :)

Carcasa este de bachelita, nu de textolit.

Carcasa era 25 de lei, iar pistolul era undeva la 175 de lei parca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bachelita  nu-i acel material facut din multe straturi de placaj, tego sau cum ii zice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, sunt diferite. Bachelita e in general neagra, tego e maro. Se obtine prin presarea unor straturi de hartie sau textile cu rasini.

Bachelita se toarna usor in forme dar e foarte casanta. Tego e obtinut din presarea unor straturi de placaj cu rasina.

Textolitul e si mai rezistent, dar nu se toarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.