Jump to content
umbrella

Cat de tari sunteti in scule?

Recommended Posts

vad ca merge sa-mi dau si mie. nu-s suta la suta sigur, mi-a fost teama sa termin treaba.

 

un warn am dat de cand semnez statul de plata aici. lui dy2, pentru limbaj :D

 

ce chei ti-ai lua in locul meu? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa,

 

M-a luat cu dureri de cap cand am citit ce-a scris nenea Ciupa. Practic, el a testat o cheie franceza, intr-un magazin generalist, unde vin tot felul de imbecili si trag de ele. Nu este un reper. Sa afirmi ca aveau o serie limitata, este iar o prostie. Ca nu le-ai vazut tu este altceva. Nu stiu daca mai gasesc catalogul vechi al astora, ca te-ai cruci sa vezi cate sortimente erau. 

 

Ca sa zici ca le-ai incercat, iti cumperi un set si tragi de el. Eu spre exemplu, nu sunt fanul noilor serii de Facom. Nu se mai fac in Franta, sunt facute in Taiwan. Nici Usag nu stiu de se mai fabrica in Italia. Beta, a avut putine facute in Italia.

 

Sa dai bani pe Gedore/Stahlwille la nivel de amator este o prostie. Sa iei scule de pe net si aici ma refer in cantitati mari, este iar o prostie (eu am facut-o). Am gasit serii contrafacute de Facom, scule de la MAC tools decalibrate, surubelnite belite.

 

IUS pe vremuri, nu e chiar ce zice Ciupala. Aveau si serii de export, unele inscriptionate IUS export, altele aveau doar un simbol caracteristic. Nu stiu daca ati avut ocazia, pe unele din ele, scria in engleza sau germana. Si aici nu cred ca era tehnica de marketing. Din ce stiu, o serie de chei, ajungeau in partea vestica. 

 

Eu am un set de tinichigerie de la IUS, din 79, nefolosit si este superior multora de pe piata. 

 

IUS actualmente, are un set MOB Professional, dar nu stiu de unde se cumpara. Am vazut doar sculele. Aspectul satinat imi place. 

 

Din punctul meu de vedere, conteaza si relatia cu vanzatorul, ca in caz de vreo problema, el iti schimba scula. Daca e imbecil, te apuca nervii si injuri marca. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

IUS actualmente, are un set MOB Professional, dar nu stiu de unde se cumpara. Am vazut doar sculele. Aspectul satinat imi place. 

 

 

 

nu-i greu de aflat asta. au ditamai magazinul in brasov. intr-o ora sunt la ei.

 

telefon pe site pentru nelamuriri, daca n-ai chef sa arzi benzina pana acolo.

 

 

mag1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan și-a făcut un nou prieten.

Gresit. E un prieten vechi. Am un talent special in aceasta privinta.

Vorbesti prostii.

 

Cu mana pe inima iti spun, daca vrei scule misto si la preturi decente, poti lua MOB IUS. 

 

Trebuie sa plec sa bag ca adevaratul, explic dupa.

 

Uite de aici, un test cu duritatea stratului de crom comparativ, al mai multor chei. Toate astea sunt facute de un grec, care are placere in ale testa.

 

Puteai sa spui: "Eu am alta parere." Ai ales gresit, asa ca eu cred ca tu debitezi niste cretinisme sinistre. 

 

Probabil ai gasit testul ala pe garage journal. E fix egal cu 0. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Garage Journal e forumul ăla unde intra D-rive?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, eram trezit din somn si ma grabeam. Sunt impulsiv. 

 

Testul, nu e egal cu zero. Grecul e tare simpatic si isi face damblaua cu o piulita de pe o masina CNC daca bine-mi amintesc. A stricat ceva chei mai de renume. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puteți continua mâine? Vă rog. Acum am ceva treaba și e mai interesant de citit live...

Mulțumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discutia despre scule i-o fi facut pofta, trebuie sa-l intelegem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa,

 

M-a luat cu dureri de cap cand am citit ce-a scris nenea Ciupa. Practic, el a testat o cheie franceza, intr-un magazin generalist, unde vin tot felul de imbecili si trag de ele. Nu este un reper. Sa afirmi ca aveau o serie limitata, este iar o prostie. Ca nu le-ai vazut tu este altceva. Nu stiu daca mai gasesc catalogul vechi al astora, ca te-ai cruci sa vezi cate sortimente erau.

Si pe mine m-a luat cu dureri de cap, m-am gandit la tine de cand am plecat de la garja.

Ceea ce spui tu e noaptea mintii.

O cheie franceza e o scula foarte rudimentara, foarte simpla si trebuie sa fie foarte rezistenta.

Atata timp cat iei o cheie franceza de la un mos din targ, iar cheia aia are 30-40 de ani si au pus mana pe ea toti analfabetii care au tras de ea, au ciocanit-o si tot e buna, iar aia din magazin e praf, chestia asta demonstreaza cu siguranta ceva. Nu stiu cum plm ai putea intr-un Dedeman sa tragi de o cheie franceza incat s-o faci sa aiba ditamai jocul. Asta tine doar de calitatea scazuta a fabricatiei.

 

Ca sa zici ca le-ai incercat, iti cumperi un set si tragi de el. Eu spre exemplu, nu sunt fanul noilor serii de Facom. Nu se mai fac in Franta, sunt facute in Taiwan. Nici Usag nu stiu de se mai fabrica in Italia. Beta, a avut putine facute in Italia.

Pai zi tu daca le-ai incercat. Eu nu am avut cum sa le incerc pentru ca sunt enorm de scumpe in comparatie cu ceea ce ofera. Chiar nu cred ca sunt peste KS Tools, insa sunt la preturi mult mai mari. 40 lei o cheie de 10 mm. Pai cu atat iau o cheie Gedore de 10 mm. Ar trebui sa-mi curga scuipatul din gura si sa nu pot face diferenta dintre o franzela si un caine ca sa dau atat de multi bani pe o cheie IUS.

 

Sa dai bani pe Gedore/Stahlwille la nivel de amator este o prostie.

Fraza asta cu sa dai bani pe x e de fapt o prostie sinistra. Fiecare face ceea ce crede de cuviinta cu banii sai. Pe banii tai ai intotdeauna dreptate. Daca-ti permiti sa dai bani pe Gedore sau Hazet doar pentru ca asta iti face tie placere, n-ai decat.

Mai ales ca daca bagi niste bani in niste scule de genul ala, iti vor fi utile toate viata. E foarte greu sa le strici.

 

IUS pe vremuri, nu e chiar ce zice Ciupala. Aveau si serii de export, unele inscriptionate IUS export, altele aveau doar un simbol caracteristic. Nu stiu daca ati avut ocazia, pe unele din ele, scria in engleza sau germana. Si aici nu cred ca era tehnica de marketing. Din ce stiu, o serie de chei, ajungeau in partea vestica.

Scufito, eu n-am zis ceea ce spui tu. Stiu foarte bine ca aveau si serii de export, dar ceea ce poti gasi astazi sunt doar tubulare destul de grosiere, prelungitoare cel putin la fel de grosiere si chei fixe si combinate.

De exemplu, eu am o cheie dinamometrica enorma de la IUS. E o furaciune dupa Gedore. Insa nu gasesti chestii de genul asta in mod normal.

 

Eu am un set de tinichigerie de la IUS, din 79, nefolosit si este superior multora de pe piata.

Asta n-are nici o treaba in discutie. Ma rog, si asta cu e foarte bun, dar e nefolosit e destul de tare. :)

 

 

Ca sa fie foarte clar: daca tu te iei cand compari niste scule din ziua de azi dupa duritatea fierului, esti intr-o eroare mare de tot.

Cand ai stricat tu ultima oara o cheie combinata? Cand ai stricat o tubulara?

In ziua de azi, cu exceptia chinezariilor no name pe care le poti lua din targ, nu prea mai poti strica scule de genul asta.

Calitatea sculelor se vede la biti, la chei tip torx, la scule speciale.

 

Aproape toata lumea e in stare azi sa faca un set de chei ok. Am un set de chei de la BGS. Alea sunt 100000% facute in Taiwan sau China. N-am reusit sa stric nici una. Insa, merita sa dai bani pe ceva mai bun. Cheile Gedore pe care le am sunt mult mai usoare, mult mai subtiri si mult mai exacte decat cheile de la BGS.

 

@ifx: Eu iti recomand sa-ti iei un set de clicheti, tubulare si biti de la KS Tools. Te costa cam 130 euro si poti desface o gramada de chestii cu ele.

Si mai ia-ti un cearsaf d-ala de chei de la 6 la 32 mm de la BGS. Super ieftine. Iti dau link-uri daca ai nevoie. Si iti pot aduce si de pe eBay daca vrei. Fara comision ca nu suntem homosexuali.

Da, eram trezit din somn si ma grabeam. Sunt impulsiv. 

 

Testul, nu e egal cu zero. Grecul e tare simpatic si isi face damblaua cu o piulita de pe o masina CNC daca bine-mi amintesc. A stricat ceva chei mai de renume.

Si eu sunt foarte impulsiv din pacate.

 

E egal cu o pentru ca nu asa iti dai seama de calitatea unei scule.

 

Testele astea duc acele chei peste limita utilizarii normale. Atata timp cat nu esti cioban nu poti strica o cheie combinata decenta. Problema e ca in service-uri exista multi ciobani care atunci cand nu reusesc sa desfaca ceva, pun mana pe o teava mai lunga, pe un ciocan.

Am vazut animale care dadeau cu ciocanul in clichet. Pai, un fraier d-asta care probabil cand vede o oaie se gandeste s-o futa, e primul care va spune ca marca X e proasta ca a reusit el sa strice o cheie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce ar fi de continuat. Eu am un punct de vedere, ciupa altul si nici nu o sa fac o disputa intre niste firme de scule, ca pana la urma, toate se uzeaza si trebuie schimbate. 

 

Imi mentin parerea, ca ius este o firma de calitate buna. 

 

 

 

Hei hei.

 

Revin maine cu poze, cu tubulare de impact Facom pleznite, antrenori cu clicheti tot Facom din seriile noi cu probleme. Surubelnite Wiha care dupa o folosire moderata au inceput sa se macine varfurile. Atat imi amintesc momentan. 

 

Hazet nu mai cumpar niciodata. Biti lor sunt varza. Si la surubelnite la fel. Am niste serii mai vechi, alea sunt OK. 

 

Si de la KS tools, iti arat ca am combinate decalibrate. Si nici bune nu sunt. 

 

Am si niste preturi de la IUS, verific maine aia 40 lei.

 

 

Partea cu datul banilor pe cel mai bun lucru, nu mai este OK. O fi fost acum ceva timp. Dar la regim de amator si prin utilizare corecta, nu vei reusi niciodata sa strici un set facut cum trebuie. Diferenta aia de pret, o simti doar cand le folosesti la un nivel profesional. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate sa fie.

 

Eu bag mana in foc pentru Gedore si Hazet. Azi am reusit sa stric un patent Gedore, un water pump pliers. Unii il numesc eronat patent papagal.

 

Am tras foarte tare de o bieleta de directie ca s-o desfac si era foarte ruginita si am reusit sa-i stric reglajul. Avea un reglaj cu buton.

Am folosit patentul asta de o gramada de ori vreo 3 ani. Super calitate! O sa-mi iau inca unul la fel. Ma rog, mai am unul tot de la Gedore, dar asta imi place mai mult pentru ca are manerele cauciucate.

Am si Beta si folosesc anumite chestii de la Beta zilnic. Insa nu pot sa am aceeasi baza in ele pe care o am cand folosesc Gedore.

De la Beta imi plac foarte mult T-urile articulate care au in capat tubulare. Sunt foarte utile pentru ca sunt foarte lungi si subtiri.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ifx: Eu iti recomand sa-ti iei un set de clicheti, tubulare si biti de la KS Tools. Te costa cam 130 euro si poti desface o gramada de chestii cu ele.

Si mai ia-ti un cearsaf d-ala de chei de la 6 la 32 mm de la BGS. Super ieftine. Iti dau link-uri daca ai nevoie. Si iti pot aduce si de pe eBay daca vrei. Fara comision ca nu suntem homosexuali.

 

 

Dincolo de toate chestiile pe care nu le pricep, daca tu zici ca alea-s bune pentru un neinitiat ca mine, d-alea o sa iau.

 

Iti zic cand mi-o veni damblaua si daca poti sa ma ajuti iti raman recunoscator. Daca ma descurc sa iau de pe aici, nu te mai deranjez.

 

mai vorbim pana atunci :)

 

multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ifx:

 

jtCWjj.jpg

 

Ti le recomand pentru ca si eu am o trusa d-asta. O am pentru ca am si mecanic angajat si nu pot sa-i dau scule profesionale pentru ca le va ucide. Daca-l vad ca le maltrateaza fac crize de isterie, asa ca prefer sa risc o trusa d-asta mai ieftina.

 

Cu cea mai mare placere!

 

P.S: Asa arata:

 

 

Manessmann ie bune?

De dat de pomana. Sau de avut in portbagaj in lipsa de altceva.

 

Insa n-as da bani pe asa ceva. Sunt mai slabe si decat Yato.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-ar scoate din minti fie si numai ideea de-a le pune la loc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.