Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

esti nebun bre.  imi place bmw, pur si simplu nu-mi place perioada aia e60/e90 si e87.  mi se par foarte urate, ... mea, ce sa fac. :(

 

e46 mi-a placut mult, si e39 intr-o oarecare masura. si ala de care zici tu, nu era chiar chel, avea xenon, trapa, comenzi volan, tempomat, climatronic, scaune sport, deci minimum de extrase il avea.... :)

 

iar intre f10 si a6, as alege a6, pt ca e mai pe gustu' meu.  imi plac amandoua mult, doar ca a6 imi place mai mult, ce plm vrei sa fac.

 

si in continuare sustin ca la clasa mica/compacta, (seria 1), bmw sta cel mai prost la design in fata concurentei. 147-le era mai frumoasa decat e87 din orice colt o priveai.

 

asta cu seria 1 nu contest, cel putin asta noua este ceva ce pare zamislit intre rude de gradul intai, iar pusa langa un mercedes a classe nici nu mai discutam.

 

eu am avut destule masini si tot cu bmw sunt cel mai compatibil, destul de inexplicabil, insa asa este, n-as putea sa argumentez, astea sunt chestii subiective oricum

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

eu am avut destule masini si tot cu bmw sunt cel mai compatibil, destul de inexplicabil, insa asa este, n-as putea sa argumentez, astea sunt chestii subiective oricum

 

nici nu conteaza daca e explicabil sau nu, ce plm.  conteaza sa te simti tu bine.   sa nu crezi ca nu observ minusurile la audi, si pot sa zic ca per ansamblu, la feeling, bmw e mai masina decat audi.  doar ca la multe alte capitole (care pt voi poate-s mai putin importante), audi sta mai bine. si unul din ele ar fi designu' (cel putin pt mine).  desi, am mai zis, in bmw am senzatie mai mare de siguranta decat in audi.  dar eu oricum se stie ca merg cu 90 pe tempomat. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

adevarul e ca tie iti trebuie un e-type din ala, nu stiu ce cauti tu in masini mai noi de 1960 :D

 

eu cel mai si cel mai mult, imi doresc un Ferrari, mi se pare cea mai perfecta masina sport, nu cea mai performanta ca avem agera si alte nebunii din alea, insa cea mai pura rasa ca sa zic ashea.

 

sper sa am una pana pun limba pe umar in viata asta.

 

458 sau FF, nu am decis inca :))))

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ba, daca m-as lipi de un 911, poate as renunta si eu la limita de 90km/h. :D

 

adevaru-i c-am condus unu' de la tm la buc, si am ajuns cu o medie de 18l/100km, desi ca timp, tot cam 6 ore am facut parca. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am mers cu un 911 nu asta nou, de prin 2011 parca, insa e claustrofoba masina, stai inghesuit acolo, cu asfaltul sub cur si plafonul lipit de cap, e mica rau.

 

ma rog, eu pe ferrari am setata toata karma, mi se pare masina perfecta, nu stiu de ce. am mers cu a lui Tien si m-a destabilizat emotional si era doar un F430 nici macar dotat cine stie ce, insa Doamne ce senzatie, hrana pentru suflet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie un Testarossa mi-ar placea de la Ferrari. Daca mi-as permite vreodata. Si un Diablo de la Lamborghini.


Iar dintre astea mai noi, tot pe 911 as merge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa calică e?

 

pai o calcam in depasiri, si putin pe drumurile virajate de pe la portile de fier.  in rest, in linie dreapta, n-are niciun farmec s-o calci.  in rest tot cu 90 mergeam :))))  doar ca pana la 90 ii dadeam in gura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisi pe ele de conserve vechi si curentul asta vintage, nou sa fie frate, tehnologie, putere, performanta, nebunie. Diablo arata ca un cacat.

 

Nu inteleg de ce ai vrea un testarossa daca ai bani de un 458, doamne fereste.. Sau diablo, mai rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca alea-s posterele de pe perete de cand erai copil :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

... mea. Nici eu nu stiu. Asa cum pe tine te gadila la corazon 458, pe mine ma gadila astea. Bine, si astea noi imi plac toate dar as prefera una mai vintage. Fiecare cu damblaua lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pole nu-ntelege cu d'astea vintage sau youngtimere.   lui ii plac astea noi, glossy si cu tehnologie.  bai pole, chiar nu-nteleg cum de nu-ti place audi.  macar lasa impresia de tehnologie mai avansata, prin multimea beculetelor din bord. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

unde am zis ca nu-mi place audi ? chiar am vrut sa iau a6 quattro avant cand cautam break, insa am gasit doar cheliciuni sau suspecte, imi place curu la a6 break foarte mult.

 

insa mereu inclin catre bmw din ratiuni pe care nu mi le explic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum, tre' sa ai nervii tari pentru alea vechi. Cand incep sa se coaca toate furtunurile pe ele, sa se incinga vara sau ce preocupari or avea ele la bătrânețe, ar fi bine sa nu fii in pragul depresiei, ca mașina ti-o acutizeaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pole nu-ntelege cu d'astea vintage sau youngtimere.   lui ii plac astea noi, glossy si cu tehnologie.  bai pole, chiar nu-nteleg cum de nu-ti place audi.  macar lasa impresia de tehnologie mai avansata, prin multimea beculetelor din bord. :D

 

nu stiu frate, poate daca as fi super bogat miliardar in plm si mi-as face dablaua cu masini noi glossy si ultra tehnologizate, ma gandesc ca din plictiseala si prea multi bani, mi-as lua si ceva vintage sa para ca sunt cunoscator, dar cred ca asta nu se va intampla niciodata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot veni vorba de vechituri.

 

Am stranse piese de pe o Dacia frantuzeasca. Si m-am gandit sa fac un gram de bine si sa le donez cui are mai mare nevoia. 

Imediat aparu' un pulete, ca el are o astfel de masina si se chinuie din greu sa o faca ca noua. Nu tu topic de prezentare, nu tu masina. Nexam.

 

Si-mi trece gandul sa-l caut pe google dupa nickname. Colac peste pupaza, el vindea un E46 320D la mistretz pe forum. Raspunsul lui la aceasta descoperire a fost:

 

Personal nu cred ca se apuca de restaurarea unei masini un somer sau unul cu salariul minim pe economie, dar ma rog...fiecare cu parerea lui.

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr un fel are si el dreptate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kip are un e60 chel ca o dacia 1300.

 

 

poate are el nevoie de pesele alea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin. M am razgandit. Imi bag ... in ele de vechituri. Daca mi as permite as lua fara discutii noul S Coupe AMG.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai iti permiti, gtfo, ce te faci insa la servici, asta-i problema

 

 

 

Kip e consilier local

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.