Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

pana la urma G-ul asta e o chestie de marketing sau chiar e o asa masina iesita din comun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, chiar e o masina extraordinara. BMW de exemplu nu are nimic comparabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vehicul militar la baza, poate asta e farmecul masinii. In rest complicat, n-am pus niciodata mana pe unul.

 

Mie-mi place per total. Are ceva masculin cutia aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu cat de cat despre originile ei.

 

de ce un patrol cu reductor si sasiu separat n-ar fi la fel de capabil? la un sfert de pret :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

patrolurile sunt foarte smechere pentru offroad

 

si a facut un amic unul preparat,taiat spatele,suspensii roti cauciucuri plm

 

a bagat o caruta de bani.foarte misto.

 

consumul e de tanc in schimb

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mult zis sfert de pret daca ne raportam la pret de nou. G-ul inca se face, Patrolul e scos demult din productie. Presupun ca vorbim de ala patratos nu de ultima generatie produsa.

 

G-urile sunt vandute prin Beverly Hills in mare parte. Sunt cool in opinia unora :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu cat de cat despre originile ei.

 

de ce un patrol cu reductor si sasiu separat n-ar fi la fel de capabil? la un sfert de pret :)

Da' n-a zis nimeni ca n-ar fi. Doar ca printre toate SUV-urile de plastic de azi nu prea mai vezi diferentiale blocabile sau punti rigide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

are un prieten 2 unimog-uri, da-s alea model mai vechi.  alea cu botu' mai rotund.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt foarte apreciate

 

nu stiu in europa,da am vazut intr un episod din Count s Kustoms parca,au vandut unul la vreo 18-20k fara sa fie modificat,doar reconditionat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara nici o legatura, balesc la o clapeta controlata vacumatic pe traseul de evacuare. La e92.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt foarte apreciate

 

nu stiu in europa,da am vazut intr un episod din Count s Kustoms parca,au vandut unul la vreo 18-20k fara sa fie modificat,doar reconditionat

Culmea e ca la noi au UniMog-uri partarii astia de la firmele de gunoi si deszapezire.

Cara gunoi cu UniMog. Iti dai astfel seama cat s-a furat in anii astia de dupa revolutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara nici o legatura, balesc la o clapeta controlata vacumatic pe traseul de evacuare. La e92.

 

Vacumatic e destul de complicat. Sunt si electrice, dar daca vrei sa iti pui trebuie macar un catback, altfel e fix pix.

 

Oricum chestia asta cu valve pe evacuare e un gimmick, o evacuare gandita bine poate fi si linistita la mers normal dar si galagioasa in wot cu un singur traseu, fara devieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Actionarea vacuumatica mi se pare mult mai desteapta decat cea electrica.

 

Fiabilitate mai mare, rezolvarea mult mai rapida a unei probleme aparute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cu dus si intors. Si sistemul electric e simplu si in plus iti permite si actionarea dintr-un buton discret undeva in interior.
 
Pe vacuum inchide/deschide doar in functie de presiune. 
 
Ca idee evacuarea asta pusa pe GTI-ul meu e mai silent decat stock la mers normal, dar in ture si pe schimbarile de treapta suna foarte foarte bine.

 

http://postimg.org/image/wnj44c7ol/

 

http://postimg.org/image/q8vko0sez/

Edited by thesaw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vacumatic e destul de complicat. Sunt si electrice, dar daca vrei sa iti pui trebuie macar un catback, altfel e fix pix.

 

Oricum chestia asta cu valve pe evacuare e un gimmick, o evacuare gandita bine poate fi si linistita la mers normal dar si galagioasa in wot cu un singur traseu, fara devieri.

Nu vreau pentru Scirocco, ci pentru E92, care-i aspirat. Ce spui tu merge si la tine pe GTI, dar nu prea ai ce face unui aspirat. Si Porsche, si Ferrari, si Aston folosesc valve vacumatice pe evacuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca folosesc, cred ca 90% din masinile sport noi au valve pe evacuare, dar asa e gandita din fabrica, sa fie si silentioasa si galagioasa in functie de pozitia clapetei.

 

La tine la E92 nu ai unde sa pui valva pe traseul stock sa modifici in vreun fel sunetul. Iti trebuie alt traseu de evacuare, de aia am zis macar un cat back, cu supapa inclusa in el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt doua variante, de fapt. Fie folosesti valva vacumatica sau electrica pe un bypass si fortezi gazele prin valva, pe direct, sau pe langa valva blocata (prin catalizator sau intermediara sau catback cu totul, depinde la ce faci bypass), fie o folosesti pe catback, varianta pe care nu vreau s-o iau in calcul, pentru ca atunci nu mai am nici un control in WOT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.