Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

hei mas ,pregateste ti e34 de 300 de cai ,poate pana in toamna ajung pe circuitul din ialomita cu al meu

 

te provoc la o tura.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

MAS o s-o bage iar pe aia cu "garantarea integritatii masinii", ca atunci cand s-a fofilat cu testul dyno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bine, cine stie cum legau aia hamurile de ruginitura, se rupea dreq puntea la cazan si mai faceam praf si stand-ul de dyno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hei mas ,pregateste ti e34 de 300 de cai ,poate pana in toamna ajung pe circuitul din ialomita cu al meu

 

te provoc la o tura.

Jajajajajjaaaa! Perfect de acord! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sly, îți zic de pe acuma, în perioada aia mas n-o sa fie în țară. Sau o sa fie răcit cobza, cu temperatura de 40 + diaree.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sly, intre 15 aug si 1 sept is in concediu. In rest sunt disponibil :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am dizal, ce treaba am cu liniutele lor ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cred ca tu cu dieselul tau cipuit io dai rusine lui mas cu toti cei 300 ai lui. Tin minte ca s-a mai ridicat problema asta o data si a refuzat politicos. Nu? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

plm, numai masini de liniute nu sunt dizelurile. sexy asa cand iti da cu puf de fum negru :))) chiar si daca castiga, e ridicola faza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cred ca tu cu dieselul tau cipuit io dai rusine lui mas cu toti cei 300 ai lui. Tin minte ca s-a mai ridicat problema asta o data si a refuzat politicos. Nu? :)

Iti amintesti prost :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, o sa imi aud vorbe ca mi-a si dat vreo 6 masini pe 400m. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu e vorba de liniute.acolo e circuit.iti trebuie suspensii decente si frane bune

 

puterea nu i neaparat pe primul loc,deci mas e avantajat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina lui mas pe circuit, cred ca e un spectacol deosebit s-o vezi cum tremura din toate elementele de caroserie pe acolo :D adevarul e ca as plati bilet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca calu ăla rapciugos de se scutură de rugină când se încoardă..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sly, intre 15 aug si 1 sept is in concediu. In rest sunt disponibil :D

Manca-ti-as talentul tau de corporatist. Stii deja cand iti iei concediu in vara. 

Pai cred ca tu cu dieselul tau cipuit io dai rusine lui mas cu toti cei 300 ai lui. Tin minte ca s-a mai ridicat problema asta o data si a refuzat politicos. Nu? :)

Eu i-am dat rusine cu E39 535i. Ma rog, el a dat vina pe ambreiaj sau spune ca n-a apasat pedala pana la capat ca sa-mi dea incredere in viata. 

Cand i-a mai dat-o unul cu un E46 320d a dat vina pe ambreiaj. Intotdeauna cineva ii fura din cai. Lumea rea.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ala cu e60 530d de 231cp cum a fost? Ca si-o lua continuu si nu-i venea sa creada...hai, ca stii intalnirea aia ca mi s-a solicitat sa ridic capota si chiar ai editat o poza cand noi ne intorceam...dar mario cu e39 530d cu remap la 245cp cum a fost ca si-a luat-o cu succes si el?

 

Stim amandoi ca e39 535i-ul e un pîrț la demaraj, mai ales cu automata, asa ca nu te kka pe tine. Un e60 530d de 231cp te viola din toate pozotiile fara drept de apel, iar eu il linsam pe el. Nu ti-e clar ca atunci cand noi "ne-am dat" m-am jucat din acceleratie? Poti sa compari datele fabricantului si sa vezi ca intre e39 35i si e60 30d de 231cp castiga e60-ul

Treaba cu Gunther cu 2.0d-ul lui a fost cand aveam 2.0 pe masina si luna aia m-am dus si am schimbat ambreiajul la Dolly, ca am vazut in ce hal patina

Edited by MAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine nu ma intereseaza cazanele altora. Degeaba era 530d daca avea o problema tehnica. Pot fi n motive pentru care un 530d sa nu traga asa cum trebuie. 

 

Pe de alta parte, masina mea are in stare tehnica impecabila. Cutia era reconditionata, aveam diferential nou, motorul era in stare perfecta, totul era ok. Si tragea foarte bine.

535i-ul meu facea suta in ~ 7 secunde. Tu ai o basina de E34 cu un motor de 2.8i, deci bitch please!

 

La fel cum l-ai facut pe ala, fix la fel m-ai fi facut si pe mine daca erai in stare. Doar ca 2.8-ul ala e smecher doar in mintea ta. 
Pentru mine e un motor depasit si total neinteresant. Visul cotetarilor cu E36.

 

Nu mai am masina aia, insa iti garantez ca V8-ul ala se pisa pe M52 la orice ora.

 

Sa fim seriosi. D-aia bagam 20% in ea, pentru ca tragea nesimtit de bine pentru vremea aia. Si pentru ca atata timp cat am avut-o, nu m-a umilit nimeni pe vreun drum public.

 

M52 aspirat e fix pla. E parerea mea de mecanic. :lol:

Poti sa-i pui admsie de M50, poti sa te masturbezi pe galeria de evacuare. Tot un motor depasit e. Ma rog, fata de 2.0i-ul pe care l-ai avut, te inteleg ca ti-ai pierdut mintile de placere.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-mi bag pla! Chiar regret ca nu i-am dat atunci ca sa realizezi ce diferenta era intre ele ca si putere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faptele vorbesc. Lasa vorbele proaste. Nu aveai nici un motiv sa ma lasi. Si gandeste-te ca ne-am dat intre doua semafoare. Pai pe o distanta mai lunga te spulberam, nu mai vedeai nici ce culoare avea masina.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.