Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

Pai stai boss, ca noi vorbim de led-uri pentru drl, nu becuri de intensitate mare, sau facute pentru ochi de ingeri aftermarket, de-si pune baetii pe ursane.

 

plus ca, este si o oportunitate pentru producator sa scoata bani din asta, cand iti schimba farul cu totul.

 

un led simplu, de 3mm cred ca e mai ieftin de produs decat un bec cu incadenscenta 

Pai si ce faci bossulica atunci cand ajungi sa platesti led-ul ala super ieftin pe o gramada de bani?

 

Aici e pe baza de prosteala.

 

Ia uite bajeti ce bine ti-o dau ledurile astea!

Hopa, acum in loc sa schimbi un cacat de bec trebuie sa schimbi farul cu totul sau semnalul cu totul. Superb!

A da, si in afara de asta ma pis pe DRL. 

 

N-am inteles niciodata de ce unii considera ca sunt utile.

 

Arata bine, dar utilitatea lor nu o vad. Daca ziua in amiaza mare nu vezi ditamai masina, nu cred ca cateva leduri te vor ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca-s producator de masini, mi se rupe viermele. Le dau la toti rama, ca la puii de vrabie.

 

Nu? Eu castig de pe tema asta. Asta este si interesul general. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da, dar tu nu esti producator auto, deci de ce sa gandim ca ei?

Nu agreez deloc mentalitatea asta consumerita prin care tot ce e nou e neaparat bun.

Imi plac lucrurile simple si fiabile si usor de depanat. Sa fiu nevoie sa schimb un semnal complet pentru ca niste leduri s-au vazut mi se pare noaptea mintii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-au schimbat vremurile. Nu ai ce sa ii faci. Te adaptezi sau mori cu exceptiile de rigoare. 

 

Masinile noi nu mai sunt facute sa fie reparate de posesori in fata casei. Nu mai are nimeni timp, pricepere si scule. Toti "munceste". 

 

Compara manualele de utilizare a aceluiasi producator dar cu o diferenta de 30 ani. 

 

Toate masinile sunt facute pentru publicul general. Nu pentru mecanici. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Una-i una, alta-i alta.

Aici nu e vorba de reparatie in fata casei. 

Si eu am de castigat din chestiile astea, deci nu despre asta e vorba.

 

Ideea de baza e alta, si anume ca e aberant si penibil ca pentru schimbarea unui bec trebuie sa schimbi o piesa foarte scumpa.

Omul de rand ar trebui sa-si schimbe fara probleme becurile, bateria si alte chestii banale de genul asta.

 

Producatorii sunt prea tigani la unele chestii.

Se tot taie din costuri fara prea multa minte.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

încep să regret ca am amintit de căcăturile alea de leduri

-1

Se tot taie din costuri fara prea multa minte.

Ce costuri se taie dacă tocmai tu ai spus că acum e vorba de sute de lei pt înlocuit o semnalizare de e90 pe led, față de 10 lei la una cu bec?

:confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Una-i una, alta-i alta.

Aici nu e vorba de reparatie in fata casei. 

 

Si eu am de castigat din chestiile astea, deci nu despre asta e vorba.

 

Ideea de baza e alta, si anume ca e aberant si penibil ca pentru schimbarea unui bec trebuie sa schimbi o piesa foarte scumpa.

Omul de rand ar trebui sa-si schimbe fara probleme becurile, bateria si alte chestii banale de genul asta.

 

Producatorii sunt prea tigani la unele chestii.

Se tot taie din costuri fara prea multa minte.

 

Ce parere ai de aia care cumpara iPhone?

 

E acelasi lucru. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe principiul asta au început să producă masini tot mai proaste,când și au dat seama ca modelele construite după 85 și pana prin 2000,merg milioane de km și nu dau semne ca ar crăpa

 

la mărcile premium mă refer,și nu numai

 

acum vezi mașini de maxim 4-5 ani cu injectoare futute,turbine picate sau motoare crăpate

 

totul ține de strategie

 

iar vrăjeală cu normele de poluare care apar tot la 2 ani,pentru ce sunt făcute?hai să fim serioși.vor să scoată din circuit modelul cât mai repede,ca să cumperi altul

 

trebuie să fii idiot să nu vezi fazele astea

Share this post


Link to post
Share on other sites

-1

Ce costuri se taie dacă tocmai tu ai spus că acum e vorba de sute de lei pt înlocuit o semnalizare de e90 pe led, față de 10 lei la una cu bec?

:confused:

Pai si oare cat costa pisatul ala de semnalizare ca s-o produci?

Ei incaseaza sute de lei, dar tehnologia aia ii costa cateva zeci de lei maxim.

Consumerism pe paine.

Treaba cu costurile e la modul general. Adica se vand masini facute mai prost si din materiale mai proaste pentru ca asta cere piata si pentru ca lor le convine foarte mult asta.

Ce parere ai de aia care cumpara iPhone?

 

E acelasi lucru. 

Ma cac pe iPhone. Sper sa nu mai fac niciodata greseala de a cumpara vreunul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt multe exemple de piese facute mult mai bine pe masini mai vechi si facute mult mai prost pe masini mai noi.

 

Exemple:

 

Capace de supape din aluminiu vs. capace de supape din plastic

Galerii de admisie 

Bai de cutie automata din plastic vs. bai de cutie automata din tabla

bai de motor din plastic vs. bai de motor din tabla sau aluminiu

flansa de cardan de E34 vs. flansa de cardan de pe masinile mai noi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea din a 2a categorie nu-s făcute așa ca să se strice. Is făcute să fie mai ușoare, rezultă eficiență sporită și noxe mai mici de la o maşină mai puțin grea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

consumabile sau piese,ok

 

dar gândește te la motor crăpat de sprinter nou,în garanție

 

și nu unul

 

injectoare terminate la audi a6 din 2009-2010

 

și multe alte exemple pot fi și bmw dar astea le am văzut cu ochii mei

 

e inadmisibil,mașinile sunt pline de plasticuri ,tot soiul de senzori inutili care cad pe capete

 

strategia e clara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da, strict teoretic asa este.

 

Ce se intampla in realitate? Masinile sunt tot mai mari si tot mai grele. Au tot mai multe chestii inutile pe ele, tot mai multa tehnologie inutila. Sunt facute tot mai complicat si devin tot mai mult niste bunuri de consum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa ma vad in becu' ala de angel eye, parca am dat 150 de lei pe unu, sau nu retin bine.

 

led-urile-s ok, si o sa se ieftineasca si tehnologia asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare clipul lui manole.

 

Mesterul manole nu era din arges? Hmm

 

Oricum ar fi fost mai misto cand se deschideau usile bisericii,sa iasa ala cu e30 in timp ce babele scapau moastele pe jos de emotie si indignare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nepotu' s-a ocupat de videoclip. Filmarile au fost facute in iunie cand a fost restrictionata circulatia prin oras.

Ca noutate se anunta o etapa nationala de drift pe 2-3 octombrie in Curtea de Arges.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.