Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

pare prea cuminte ce si-a luat Sly , adica din busa pe asta, e ciudata trecerea

Share this post


Link to post
Share on other sites

sv ul l am dat unui prieten,la hayabusa n am cum să renunț,nu poate fi înlocuită cu nimic,mai ales că e și din prima serie 99-00 nelimitată din fabrica,model deja destul de rar

 

De vreo oră m am întors cu ea de la mecanic i am servisat furca,schimbat chitul de ambreiaj,sincronizat injecția,schimbat pastilele si reglat supapele, plus alte mărunțișuri

 

E din ce în ce mai aproape tehnic de ce vreau,mai trebuie discuri noi de frana si furtune metalice.

 

De când s a lucrat la ambreiaj e si mai agresivă,acceleratia si schimbarea vitezelor e incredibilă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 furtune metalice.

 

 

 

d'alea am avut pe cotetu' meu ala din '81 cu motor de 450 si 29 de cai sau cat dracu' avea. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na ca v-a corectat si puiu pana la urma. iii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duminica trecuta am mers cel mai mult de cand m-am luat motor, 650km dintre care 300 de serpentine. Am fost pe Focsani - Lepsa - Tg Secuiesc si intoarcere pe Brasov - Siriu - Buzau.
 
A fost a doua oara cand am mers pe serpentine. A fost misto tare dar nu mai repet prea curand ritmul asta, ma doare curul si acum. Am si mers ca dementul in continuu, la 7:30 am plecat la 16:30 am fost inapoi pentru ca mai aveam treaba pe acasa. 
 
Am avut si un moment de code brown. Se vede in clip la 33:15. Am luat total aiurea un viraj,  ud si rece pe jos era sa fac un lowside de toata frumusetea. Viteza nu aveam prea multa, dar am franat prost si  intr-un moment nepotrivit in loc sa intru neutru sau pe acceleratie in viraj. Am avut noroc cu cauciucurile bune, roata fata s-a redresat singura, altfel riscam sa ma duc in cazatura pe contrasens cu masini venind. 
 
Mai am mult de invatat, imi dau seama ca nu imi vin natural/instinctiv toate miscarile, dar usor usor cu timpul avansam.

 

https://www.youtube.com/watch?v=HWe_DS3Jx3Y

Edited by thesaw

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu te doare capul dupa o plimbare d-asta ?! :)

pare mega galagioasa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merg nicaieri mai mult de 15 min fara dopuri in urechi, altfel zgomotul de vant iti afecteaza ireversibil auzul in timp. Acum aveam si cagula windproof ca erau 10-12 grade si mai amortizeaza si ea din zgomotul exterior.

Edited by thesaw
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, inseamna ca d-asta sunt mai misto motocicletele in stilul celei pe care o are Rares , pai daca iesi la plimbare te plimbi , ca doar nu iesi pe circuit :P 
doar lu' Simi ii place cum urla :

Share this post


Link to post
Share on other sites

Văzând clipul îmi pare că greșeala a fost faptul ca te-ai fixat pe balustrada aia de pe sensul opus și pe semnul ăla albastru. Se vede clar cum ai ridicat motorul și te-ai dus fix spre balustradă.

Pe de altă parte, era o curbă cu apex dublu, și astea îs cele mai nașpa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La turele lungi intervine si factorul oboseală,iar la temperaturi sub 15 grade nici cauciucurile nu mai au aderența maximă

 

Zonele de curbe umbrite cu umezeală sunt foarte periculoase în perioada asta,mai ales dacă prinzi nisip sau mâzgă

 

Duminică dimineața fac si eu o tura de 200 km la 6-8 grade,trebuie să duc o mobra în Cluj,va fi destul de interesant

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil sa fi fost si target fixation, dar cum zice Rares m-a surprins ca a inchis brusc raza fiind dublu apex.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm...

Vad clar că luaseși de pe frână. Ori ai prins ceva sub roată și a pierdut aderența, ori ai împins prea tare de ghidon dintr-odata, ca să o așezi pe curbă. Cred ca varianta b.

Pe de altă parte, eu as fi închis accelerația și as fi folosit frâna spate, practic și așa nu pare că ai avut viteză prea mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N ai ce sa folosești frânele în curbe când deja ești aplecat la viteza mare,motorul se va ridica instant si vei ajunge să ai mari probleme

 

În cel mai rău caz poți doar să o pisti foarte fin si sa apleci motorul si mai tare

 

Zic si eu din experienta mea,oricum thesaw avea viteză mică altfel putea ieși urat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sly, tot din experiență zic și eu, și zic că frâna spate + frâna de motor te ajută să scapi de câțiva kmh în plus.

De multe ori am avut "ocazia" să folosesc frâna spate deja intrat în prima jumătate a virajului și niciodată nu am avut impresia că a fost o greșeală.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N am zis ca nu te ajuta,eu folosesc frana spate concomitent cu cea față doar la franarile violente pe drept,in curbe niciodată,ascult de sfatul altora cu mult mai multă experiență,franarea se face înainte de intrarea în viraj

 

Fiecare cu stilul lui.pe de altă parte contează foarte mult si viteza cu care abordezi virajul si tipul de motocicletă

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se apasa ambreiajul in curba? Ca mie mi-e teama ca nu cumva sa-mi alunece dreapta in acceleratie si sa smuceasca panarama, sa ma arunce pe jos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici suntem de acord. Se frânează înainte.

Dacă crezi ca totuși ai viteză un pic prea mare și deja ești aplecat, un pic de frână spate te poate ajuta.

Dacă ai viteză mult prea mare și deja ești aplecat, eu văd 2 variante: ori încerci să o înclini cat mai mult poți și sa te uiți cat mai departe, spre ieșirea din curbă, ori, dacă crezi ca nu poți lua curba, să o ridici cât mai repede și să frânezi cat mai repede/brusc poți.

In clipul lui thesaw, nu cred ca avea viteză prea mare. Din indiferent ce motiv, oboseală, curbă dublă, etc, nu a apreciat corect curba.

Se vede că, în timp ce frâna, se îndrepta spre axul drumului și drumul mergea spre dreapta. După ce a lăsat frâna, probabil din frică că era prea aproape de linia albă și credea ca trece pe contrasens, a împins prea brusc și din scurt de ghidonul dreapta, să o încline din nou în curbă. Cred ca asta a fost motivul principal pt care a pierdut aderența. Faptul că poate era umed pe jos e doar un "bonus", nu e motivul principal.

Nu se apasa ambreiajul in curba? Ca mie mi-e teama ca nu cumva sa-mi alunece dreapta in acceleratie si sa smuceasca panarama, sa ma arunce pe jos

Nu, ca doar nu e curbă de 90 de grade, în oraș.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In curba trebuie deja sa fii in treapta inferioara, fara ambreiaj apasat. Exact ca la masina. E o mare greseala sa schimbi treapta in timpul curbei sau sa ai ambreiajul apasat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe genul de drum așa virajat ca în clip cred că cel mai bine e efectiv sa o ții în treaptă inferioară, să eviți schimbările inutile de viteze. Creste consumul dar practic ai mai mult control, și doar prin faptul ca ai mai puține de făcut la intrare în curbe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu trag ambreiajul doar la viteze mici, unde am nevoie de control, gen trafic de oraș, sensuri giratorii înguste, etc., sau în cazul în care trec peste speed bumbs, trag ambreiajul și îl las doar după ce am trecut și, în plus de asta, ma ridic un pic din șa. Adică nu ridic curul de pe sa, mai mult ma împing cu picioarele în suporți. La speed bump, dacă nu tragi ambreiajul, îti mișcă mâna cu totul și poți risca să-ți sară motorul de sub tine. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.