Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

Mas, ajuta-ma un pic cu Rareș, introdu-l în tainele mecanicii, sute de cai, fricțiune, chestii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mă așteptam ca faza cu "adică?" să funcționeze și cu tine.

De obicei cu ciupa funcționează 100% din cazuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N are cum să scoată 3 secunde la 400 de cai si punct.chiar dacă ar avea 1000 de kile

 

Nu i ariel atom.

Ursuletul cu BOH la numar cu motor de M5 turbo face suta in 3 secunde si are peste 240 km/h la iesire pe 400 m. Si presupun ca e mai greu ca o Busa si probabil si ca Dacia asta. Si a fost facut de doi baieti care nu au nici pe departe resursele celor care au facut Dacia asta. Deci eu cred ca Dacia face 3 secunde pana la suta. Beyond any reasonable doubt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai nene,voi aberati cu grație

 

Pai ala cu boh are vreo 800cp la roata si maxim 900-1000 de kile

 

Eu discut pe datele oferite la 400 de cai ar putea scoate timpul ala dacă ar fi extrem de ușoară,undeva la 500 de kg de aia aminteam de ariel

 

Are prea putini cai.3 secunde e timp de hypercar să fim serioși.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol.pai între datele oferite de o grămadă de producători și realitate e uneori o diferență destul de mare

 

Eu nu zic ca e imposibil,vorbesc doar de raportul putere greutate

 

Dacă într adevăr scoate,atunci are mult peste 400 cp si o greutate până în 800 kg

Share this post


Link to post
Share on other sites

voi realizati ca nu vorbim de serie, aici nu are interesul sa te minta la consum 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta zic si eu, nu e o masina de serie. 

 

Are 1100 kg si la cai spune 400+

 

Eu as fi curios sa vad date tehnice la concurenta, din cate am vazut e in aceasi categorie cu Volvo S40, Pejo 308 asta nou, M3 E92, Audi A3 nou etc, Seat Leon nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

m3 dtm sub 500 cai, ceva mai grea la 1200kg sofer inclusiv, alta grupa ca e v8 are tot 3 secunde

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porsche 911 turbo s, 580 hp, ~1600 kg, 0 - 100 = 2.5 - 2.8 sec. Oricum, transmisia e un factor foarte important si aici Porsche exceleaza.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sly tu iti dai seama ca asta nu e masina de serie? Chiar nu vad niciun motiv ptr care ar minti despre performante.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porsche 911 turbo s, 580 hp, ~1600 kg, 0 - 100 = 2.5 - 2.8 sec. Oricum, transmisia e un factor foarte important si aici Porsche exceleaza.

 

Tot ZF sunt la baza, 7 rapoarte ca s-tronic Audi. Doar ca ceva soft mai agresiv. Dar cutia e misto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam cat sadoMAS. Deci 300.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeleu a nimerit-o. Transmisia e cheia aici. Si faptul ca e o masina de curse, nu una standard. Adica fiabilitatea e privita cu totul altfel.

Daca rezista cateva curse, treaba e buna.

D-aia masinile de curse au cutii cu craboti si tot felul de alte smecherii gen volante usurate, axe cu came sport, ambreiaj sport si tot asa.

O masina de genul asta n-are nici un sens pe strada si fiabilitatea e incompatibila cu mersul de zi cu zi, insa pentru circuit e fix ce trebuie.

Adica ai ambreiaj pe care abia il apesi, merge neregulat la ralanti, insa in ture mari e nebunie. 

Plus ca un motor de curse nu trebuie sa respecte normele de emisii pe care cele de strada trebuie sa le respecte. \

 

Si sigur nici nu cantareste mare lucru din moment ce are caroserie de carbon si geamuri de plexiglas.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

911-le mi se pare cea mai reusita mașină. Judecand dupa youtube, ca doar n-am mirosit niciuna.

 

referitor la ce vorbiti voi acolo.

 

Turbo s aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

incredibil, tot n-ati terminat cu coaja aia?

 

in ... ma doare in cat timp face "suta"

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.