Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

pe cine intereseaza?

 

din partea mea puteau fi 2 scaune si volanul la cum arata masina asta

 

ca sa nu mai zic de cum suna,sau cum merge

Share this post


Link to post
Share on other sites

cefi,n are rost sa ne contrazicem.tu consideri masina o necesitate,o folosesti sa mergi la job sau la piata.nu te intereseaza ca are 60 de cai sau 400.important e sa nu ti dea dureri de sale gen

 

asta e o masina pentru corason,nu stiu daca ai vazut cum arata interiorul unei masini de curse,da asta chiar e lux

 

plm,are si radio,probabil si clima si geamuri electrice

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un interior tipic de muscle car. Gen mustang, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cefi,n are rost sa ne contrazicem.tu consideri masina o necesitate,o folosesti sa mergi la job sau la piata.nu te intereseaza ca are 60 de cai sau 400.important e sa nu ti dea dureri de sale gen

 

asta e o masina pentru corason,nu stiu daca ai vazut cum arata interiorul unei masini de curse,da asta chiar e lux

 

plm,are si radio,probabil si clima si geamuri electrice

 

 

Hmmmmmmmm. E si normal, ca nu e "masina de curse"

 

Laur: Da, tocmai, am vazut interioare mult mai frumoase de genu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu ca are 640 de cai si 0-100 in 3,9.bate multe masini de curse

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai voi ati vazut cum poa' sa arate Ferrari F12 ? :huh:  plm, plus 740 de cai, 3.1 secunde 0-100 si 340 km/h vmax 

 

sa-mi bag pla, daca as fi magnat, asta ar fi alegerea mea din tot ce exista la ora actuala in materie de supercaruri

 

http://www.topgear.ro/arhiva-topgear/ferrari-f12-berlinetta-o-simfonie-v12-5787.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai tare faza e ca are motor aspirat. Foarte tare sa vezi un motor mare aspirat atat de puternic intr-o perioada cand totul e supraalimentat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum dracu' aspirat la 740 cp? si doar tractiune spate??? cam letala combinatia de cifre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta e traditia Ferrari. Daca nu ma insel, de la F40 nu au mai scos nici o masina turbocharged.

 

Acum a mai aparut si LaFerrari care e inlocuitoru lui Enzo, cu un motor de 6.3 V12 aspirat la fel ca F12 Berlinetta doar cu 800 HP, in plus un motor electric si sistemul KERS din Formula 1, ajungand la un total de 963 PS si peste 900 NM si tractiune spate. Este cea mai "tare" si mai puternica masina Ferrari.

 

Vad ca deja au aparut cateva bucati pe mobile.de la 2 milioane + euro.

 

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/ferrari-laferrari-m%C3%BCnchen/188497752.html?lang=en&pageNumber=1&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=8600&makeModelVariant1.modelId=20&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT

 

Este o masina absolut superba, din toate punctele de vedere. Nici nu se poate compara cu Bugatti Veyron. Evident, din punctul meu de vedere.

Edited by jeleu

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum dracu' aspirat la 740 cp? si doar tractiune spate??? cam letala combinatia de cifre.

 

Mai e Astonu' ala scump cu draci (parca are cilindreea mai mare) si nici Aventador(awd, ce-i drept) nu-i departe in ceea ce priveste puterea.

 

Cat despre tractiune spate, Agera R si Venom GT au 400-500 de cai putere in plus fata de F12 :)

 

Agera R, apropo :)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=qj3Oo-_jecg

 

 

Stii ca-i serioasa treaba daca e capabila sa faca asa ceva unui Veyron SS.

Edited by ifx

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca te uiti la cat de rafinat este Ferarri F12, Agera ala pare o gluma de benzi desenate, la fel si Venom ala. Ferrari deseneaza niste masini superbe, fara exceptie, iar F12 asta pe mine m-a lasat cu bale pe tricou.

 

In viata asta mi-am propus sa imi cumpar candva macar un F430, ca asa ceva gen F12, doar poate sa castig la loto....


Bine, F430 am fost la un pas acum vreo 4 ani, ceva de genul, vroia sa mi-l vanda Tien la super pret, insa nu m-a lasat fosta... ah daca stiam ca divortez intre timp :(

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata misto F12. De fapt tot ce deseneaza Ferrari arata misto.

Nu stiu cat de friendly sunt pentru drumurile noastre.

De exemplu, stiu pe cineva de pe meleagurile noastre din provincie, cu F458 Italia, care nu poate merge cu ea decat pe cateva strazi de aici, deoarece este foarte joasa.

Masina a fost luata de noua si arata intr-un mare fel.

So..o tine mai mult degeaba.

Drumurile din Romania nu sunt pentru supercaruri, ci doar pentru masini de pluton gen: VAG, Citroen, Peugeot ...etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde despre ce drumuri vorbim. Bucurestiul in jumatatea de nord e foarte OK, iar pana la Iasi, de exemplu, as merge fara sa ma doara inima. Foarte atent, evident, ca numai la noi sunt canalele in mijlocul drumului, dar...se poate. Sunt si eu in postura asta (doar confort 0 la drumuri proaste, evident  :lol: ) dar in Bucuresti cel putin chiar te poti plimba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca e love or hate cu Agera. Mie imi place. Interiorul cel putin nu e rau deloc.

 

 

AgeraR_interior-860x607.jpg

 

 

 

 

Da, bordul e cam cartoon(ish)

 

 

 

koenigsegg-agera-r-021.jpg

 

 

Tin minte ca am urmarit un documentar despre nenea care a pus bazele companiei(ma rog, exporta pui nu stiu unde, asa a inceput) si volumul de munca inghitit de masinile alea e greu de descris. Asta si faptul ca masina aia e inca viziunea unui singur om, impreuna cu cel mai misto logo ever o fac in mintea mea (cu permisiunea dumneavoastra desigur :)) o masina extraordinara.

 

 

Deci logo-ul e misto, da? :P

 

 

 

ccx_ghost_prv.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stii ca-i serioasa treaba daca e capabila sa faca asa ceva unui Veyron SS.

Cam asa e. Mai ales in conditiile in care Agera nu e vreun proiect E30 turbo sau Supra, ci o masina de strada, cu suport tehnic, garantie, cu tot luxul interior de care ai nevoie. Cum e si Veyron, de altfel, dar la un pret mult mai mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu preturile da' nici Agera nu e ieftina. Cred ca e peste 1.4 mil euro oricum :)

 

Edit: Parca urmarisem un episod Fifth Gear si li se stricase un CCX si au bagat aia un inginer in avion in secunda doi. A doua zi bibilea masina. Deci suport tehnic ai cat doresti de banii aia :)

Edited by ifx

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat. Vreo 1.6 mil USD. Ca o fi cu taxe cu tot, habar n-am.

 

Si cred ca raman la stadiul asta de nelamurire :). Nu-s potential cumparator, asta-i clar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.