Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

Dar un wrangler?

Dizal de 200 de cai, interior cat de cat si calitati offroad

 

 

Dracu stie cum o sta pe drum la 180... din cate stiu frac'su mai mare, grand cherokee, s-a rasturnat urat la testu' elanului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea nu sunt rele deloc offroad. Si la cum arata nici nu ti-e mila sa le bagi pe un drum mai nasol. Masini practice.

 

io vad treaba asa. imediat dupa revolutie tin minte ca pisdele-si doreau gagii cu jeep-uri negre. "ce masina are fata?"  "gip negru!! <3"  bine, alea erau toate urate si spartane, patrol, land cruiser, pajero.  dupa care au aparut suv-urile. pisdele-s fericite.

Pai si ARO inainte de revolutie era considerat smecheria maxima. Lista de asteptare foarte lunga si se putea lua doar cu aprobare speciala.

Era ceva iesit din comun, deci considerat misto.

 

Acum s-a ajuns la situatia aberanta in care SUV-ul e la fel de comun ca o masina normala.

Si apropo de pizde, mare parte dintre SUV-uri sunt conduse de ele.

Si cred ca e evident ca nu sunt luate pentru siguranta, spatiu sau confort. Sunt luate ca se se oftice una pe alta, gen "uite fa unde sunt eu si ce reprezint".

 

Aproape de garaj e o gradinita privata care e in primele 10 cele mai scumpe din oras. 

Pai daca vezi ce specimene apar sa-si ia boracii, te ia durerea de cap. Toate botanistele cu Q7, X6, Cayenne. Niste fete d-alea de oligofrene, dar posesoare de Hermes sau Louis Vuitton. Cand e ora de iesire, se blocheaza toata strada pentru ca nu sunt in stare sa parcheze.

 

Frustrarile comunismului se simt si astazi. Gen aia cu frigiderul care trebuie sa fie mereu plin.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

daca are utilitate pentru tine, poti sa-l iei in calcul. Ce-mi place la wrangler e ca gasesti o gramada de kit-uri si accesorii aftermarket. Oferta e uriasa, daca vrei, iti dau si exemple cand ajung prin barlog.

 

 

Despre manierele de strada nu stiu sa-ti zic nimic. Nu m-am urcat macar vreodata intr-unul.

 

 

Cuvinte de lauda am despre l200, si modelul vechi si cel nou. Sunt masini incredibil de rezistente. Gen abuzate zi de zi si tot merg doar pe consumabile schimbate si atat. N-am auzit sa fi fost schimbate cutii de viteze, grupuri, cutii de transfer la masinile alea. Si merg prin paduri zilnic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-ar placea o masina care sa le...combine pe toate

 

Care sa nu se strice, la cum ma stii pe mine :)

 

 

Insa vad ca Wrangler e 40 de mii. Miue

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum mi-am dat seama ca am o masina inutila.

As vinde-o dar e 12410 euro taxa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, sorry, are o utilitate. poti s-o parchezi pe bordura la mall, cand nu mai sunt locuri in parcare.

 

 

 

la fel si la biciclete, daca vrea unu o bicla, si-l intrebi de care, zice ca vrea mountain bike.  de ce?  nici el nu stie, scuza e ca sunt gropi in oras. de parca nu exista bicle cu roti de 28 si furca telescopica.   DAR, mmacar mountain bike-ul are o utilitate pe teren accidentat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitziponcule.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la fel si la biciclete, daca vrea unu o bicla, si-l intrebi de care, zice ca vrea mountain bike.  de ce?  nici el nu stie, scuza e ca sunt gropi in oras. de parca nu exista bicle cu roti de 28 si furca telescopica.   DAR, mmacar mountain bike-ul are o utilitate pe teren accidentat.

E vorba de ignoranta.

Cand au aparut in Romania bicicletele mai misto si cu viteze, toate erau mountain bike.

E tare ca exista pneuri de sosea pentru biciclete, insa unii se chinuie cu pneuri de offroad. Diferenta e de la cer la pamant.

Oricum la biciclete e mai mare ignoranta decat la masini.

Cateva marci sunt cumparate obsesiv. Toti meltenii si-au luat Cube si se lauda cu ele pe facebook, dar sa mearga pe ele, mai greu.

Pana la urma, cea mai buna bicicleta e aia pe care o si folosesti.

 

Il stiu pe unul care vinde biciclete. A fost in Germania acum cateva luni si a cumparat o chinezarie mountain bike. I-a pus un sticker Cube si a vandut-o pe 1500 lei. A dat 25 euro pe ea. :lol:

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Åžearap. Are dreptate la bicle

 

si la suv-uri am dreptate.   inteleg ca ti-l iei CA-TI PLACE.  da' sa zici ca-l iei pt utilitatea lui mi se pare tras de par.

Pana la urma, cea mai buna bicicleta e aia pe care o si folosesti.

 

pai in acelasi fel poti spune si de masini.  faza-i ca toti isi cumpara ce are si vecinu', nu incearca altceva.  daca te dai prin oras, diferenta dintre un cross de 28 si un mtb de 26, e de la cer la pamant.   si la o adica poti sari cu crossul cate borduri vrei.  poti face si trasee de offroad, chiar si mai dificile, in afara de downhill. 

 

plm, sunt cursiere pt offroad, fara telescop pe fata, ciclocross. la noi romanu' se da cu full suspensionu' prin parcu' din centru.

 

Felt+F65x+disc+cyclocross+2012+SRAM+Red+

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-ar placea o masina care sa le...combine pe toate

 

Care sa nu se strice, la cum ma stii pe mine :)

 

 

Insa vad ca Wrangler e 40 de mii. Miue

 

 

n-are rost. 40000 ron e un hilux ingrijit din 2006, poti sa-ti mai iei inca un E60 si tot iesi in 20000 eur, adica jumatate.

 

si toate impozitele adunate la 2 motoare de 2.5 cat ar avea alea de mai sus sunt mai mici decat cele de la ce ai acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hilux-ul este o investitie foarte smechera.

 

Am avut nevoie saptamana trecuta sa transport ceva si am chemat un Getax. Astia au Hilux-uri.

 

Foarte misto sunt masinile astea. Interior super startan si utilitar. Masina facuta sa reziste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ce masina mica 4×4 si cu motor spre 200, motorina, ar fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca exista. Poate vreun GLK, Q3 sau X1.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

 

 

apropo, ca idee tot vad una la cateva zile si trece cu un rezervor d-ala mare de motorina in spate. ca sa va faceti o idee, exact ca cel alb din poza

 

 

1144306_2_644x461_vand-rezervor-pentru-m

 

 

1000 de litri cred ca are cel alb. ideea e ca ma uitam la masina cum sta si nu era lasata de speriat pe spate, deci mai poti sa pui daca ai vreo urgenta.

 

si tie ti-ar fi bun ceva in genu' asta la pravalie. urci un motorul in spate direct de pe macaraua aia.

 

ca sa nu mai zic de toate porcariile unsuroase pe care le arunci in spate si stii ca nu mai murdaresti interiorul.

Edited by ifx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ce masina mica 4×4 si cu motor spre 200, motorina, ar fi?

 

Nissan Juke. :sorcerer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ce masina mica 4×4 si cu motor spre 200, motorina, ar fi?

 

 

un daihatsu terios nu vrei? n-are motorul spre 200, da' fac pariu ca o sa se-ndragosteasca micra aia de el cum il vede.

 

nu radeti, ca-i simpatica masina.

 

Daihatsu-Terios-2007-wallpaper.jpg

 

 

lol

Share this post


Link to post
Share on other sites

mercedes G daca bugetule de 40k :D

 

Cu 40k isi ia X6 ca sa moara fetili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.