Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

Si carburatoare.

 

Cred ca se explica prin faptul ca America e atat de mare incat n-ai nevoie de sisteme prea complicate sa te trezesti ca te lasa in drum in mijlocul vreunei zone pustii.

 

Plus ca avantajele injectiei si aprinderii electronice se traduc mai ales prin eficienta, raport foarte bun consum / performante.

 

Cand benzina e ieftina te cam doare la penis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da plm, nu mai stiu cat e acum, ceva de genul 1 dolar/litru ? plm, 3 parai galonu', ca astia sunt cu galoane and shit.

 

ma rog, viata e in Dubai frate, acolo e practic moca, de genul centi/litru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat o mai ieftina si la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in dubai nu stiu cum e, da' in venezuela lasa aia pompele pana da benzina p-afara din rezervor. nici n-au sistem d-ala de oprire pistoalele. si-i mai vezi si cu trabucurile in gura p-acolo.

 

in schimb cu mancarea e mai greu. ca la noi pe vremuri din ce am auzit. totul e pe ratie. daca apuci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chestia asta este abominabila.. zici ca-i copilul retardat al unui Citroen, facut prin incest si la betie cu un var primar bolnav de sindrom down.

 

asa ceva trebuie ucis si ingropt foarte adanc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A inceput sa mi se para Lagonda frumos.

 

Abarth-ul asta nu-l stiam, imi place motorul ala expus.

 

 

IMG_2369-620x413.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

americanii apeleaza la compresoare pentru simplu fapt ca e mult mai convenabil decat turbocharger pe v8

 

99% din motoarele modificate la ei sunt v8 uri mari,ei nu se joaca cu trompete in 4 cilindri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vi-l prezint pe Steve Morris. El apeleaza la orice :)

 

De pe canalul dansului de youtub.

 

https://www.youtube.com/watch?v=fHT9h3YzNDs

 

Ca sa nu va plictisiti prea tare, la 2.55 se zguduie camera (aia care filmeaza, nu stiu cum se prezenta incaperea da' sigur era lipsa de oxigen acolo)

 

Omul o sa intre in legenda, ce am postat acolo e un motor timid. Face chestii de peste 3000 de cai putere.

 

Uitati-va la clipurile dansului daca va plac chestiile astea. Merita.

 

Si turbo invartit de curea n-am mai vazut pana acum, apropo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MAS nu se mai ocupa de tuning de cand e derutat de sexualitatea lui. Inca oscileaza intre muieri sau barbati.

 

Cand o sa se decida o sa revina cu ceva spectaculos in domeniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vi-l prezint pe Steve Morris. El apeleaza la orice :)

 

De pe canalul dansului de youtub.

 

https://www.youtube.com/watch?v=fHT9h3YzNDs

 

Ca sa nu va plictisiti prea tare, la 2.55 se zguduie camera (aia care filmeaza, nu stiu cum se prezenta incaperea da' sigur era lipsa de oxigen acolo)

 

Omul o sa intre in legenda, ce am postat acolo e un motor timid. Face chestii de peste 3000 de cai putere.

 

Uitati-va la clipurile dansului daca va plac chestiile astea. Merita.

 

Si turbo invartit de curea n-am mai vazut pana acum, apropo.

 

Pe langa americani, care au niste proiecte absolut demente, mai sunt si nordicii, care scot puteri colosale in orice combinatii, dar in general pe masini europene. Ala e compresor centrifugal. E ca orice alt compresor numai ca foloseste alt principiu pentru comprimarea aerului fata de cele comune, twinscrew, sau cele roots, cum sunt cele folosite de VAG. Nu are in comun cu turbo decat forma carcasei 

Ai observat ca la motorul asta nici nu s-au chinuit cu 4 supape pe cilindru? Aroganta maxima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chestia asta este abominabila.. zici ca-i copilul retardat al unui Citroen, facut prin incest si la betie cu un var primar bolnav de sindrom down.

 

asa ceva trebuie ucis si ingropt foarte adanc.

 

bai coae, ai niste gusturi la masini, cacu-te-ai in ele. :sorcerer:  masina aia e dementiala, pe bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mama naibii mr. Z, m-a pacalit forma panaramei. Si-i prima data cand vad sistemul ala, recunosc. Totusi blegul de mine trebuia sa se gandeasca putin ca orice e antrenat de curea nu poate fi turbo. Are sens.

 

Nu m-am uitat prea atent la caracteristicile motorului, recunosc si asta :).

 

E bun steve morris oricum. Se vede ca-i place ceea ce face. Dansul, fara retineri l-as mai adauga si pe tom nelson, da' parca ala nu explica asa frumos :).

 

Am criticat si eu astonu'. Mi se pare trista moaca aia :). O sa fac si caca :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai coae, ai niste gusturi la masini, cacu-te-ai in ele. :sorcerer:  masina aia e dementiala, pe bune.

 

da, adevarul e ca masina aia trebuie condusa numai cu sandale, acum inteleg de ce iti place :sorcerer:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai, e ca la whisky uri. Cand nu stii, da' te crezi connoisseaur, bei jack. Abiabdupa auzi de glenlivet, afumaturi, etc.

Na, tu esti acum la queen ann, sau grant's in materie de masini, lool

Share this post


Link to post
Share on other sites

vad ca l-ai starnit pe albastru de cand l-ai dat in pana ta :sorcerer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa ma, ca io-i zic de drag. Are tot timpu' din lume sa-si cultive gusturile. A ramas putin la etalonu' "beemve negru infoliat", da' e in grija noastra, deci pe drumu' cel bun. :sorcerer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai, e ca la whisky uri. Cand nu stii, da' te crezi connoisseaur, bei jack. Abiabdupa auzi de glenlivet, afumaturi, etc.

Na, tu esti acum la queen ann, sau grant's in materie de masini, lool

 

fugi ma de aici cu snifaitoarea ta, cand eu beam Macallan, Dalmore sau Highland Park in Dubai, tu sorbeai efes pilsner cu lamaie la Balaton.

 

iar la masini mai zi-ne cum e cu alfa aia si eu iti explic cum e in m6 si in cayenne, da-te dreq de fandosit :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, pai m6 si cayenne nu s de cunoscatori, orice baiat de cartier isi doreste m6. Iar coca de unchiu miu, pe care l ai vazut, are cayenne ul nou. Asta nu tine de cultura auto, tine de bani.

 

Uitre exemplu meu, am masina de cunoscator cu doar 3 mii. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si io in septar. Hihi

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci alfa aia e masina de cunoscator ? ma asteptam sa zici de e-ul ala ca e de cunoscator, ca doar un cunoscator si-ar da seama ca a fost dauna :D

 

:*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai valoare, peste tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.