Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

ba pulica, Avensisul l-am luat masina de firma, ma durea pe mine in ... sa fiu pe trend cu masina de firma. atunci aveam M6-le si E60-ul,  ce bou ca n-am ales in loc de m6 ceva gunoi din asta de-ti place tie, un DeLorean eventual, ca astea iti plac tie.

 

si hai gata ca tre sa vina minora si nu vreu sa ma vad nervos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai parca nu era vorba de cati bani dam pe ceva, ci mai important pe ce dam.  :huh:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarul este ca e foarte greu sa-ti iei o masina misto cu bani putini.

 

pai nu e greu, ca doar nu suntem idioti sa visam nus' ce rachete cu 3500 de euro in buzunar..  si atunci te raportezi pur si simplu la ce bani ai, ce variante exista.  mie, personal, acu' 3 ani, la 3500 147 facelift mi s-a parut cea mai frumoasa.  venind de pe e46. mai frumoasa decat o astra/golf/307, sau ce dracu' de variante mai erau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vorbeam serios.

 

Inteleg perfect ca poti face diverse compromisuri, adica sa iei o masina care-ti place cat de cat pe o suma mai mica.

 

Dar sa-ti iei o masina foarte misto pe bani putini nu prea ai cum. Tot ce e misto costa mult.

 

Eu am avut 190d si Golf III dupa E39. N-am putut sa le tin, Niste cacaturi de masini. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai si eu vorbeam serios.  ti-am zis ca eu ma raportez la suma pe care o am.  daca am avut 3500, si mi-am luat 147 ca am vrut, m-am bucurat tare. la fel si daca o sa am 70.000 de un v8 vantage. 

mie mi s-a parut foarte misto cand am luat-o, plm  ce-i drept, m-am plictisit de ea, dar sunt totusi 3 ani.  am mai incercat un e46 in timpul asta, da' l-am vandut.  si nu era o coaja, era facelift lifestyle 2005 cu 59.000 de km, sau asa ceva,

Share this post


Link to post
Share on other sites

166 e si misto si ieftina. Ca tot vorbeam de Alfa.

 

Mie mi-a placut dintotdeauna.

 

Si cand zic ieftina, e chiar ieftina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

166 e extrem de ieftina. 

 

@blue: Daca tie ti-a placut masina, e ok. :)

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, 166 cu facelift e chiar deosebita.  am vazut emisiunea lui clarkson, in care zicea ca-i vine sa iasa pe geam la aia cu a6, e-klassee si seria 5, sa le zica ca-s nebuni c-au ales alea in detrimentul lui 166..  in materie de design, nu poti compara e60 de exemplu cu un 166 facelift.  dar na, e parerea mea.


 

 

@blue: Daca tie ti-a placut masina, e ok. :)

 

 

sincer, in materie de design, pt vremea aia, nu cred ca exista nimic peste, la hatch-uri ma refer, din aceeasi cat de pret.   nu calitate/fiabilitate, ci strict design.  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Alfe mai e si chestia cu interioarele. Ce naiba sa le mai faci, nu e ca la BMW. Alea sunt misto din fabrica. Superbe chiar. Scaunele alea misto, bordul misto.

 

Si 164 era misto pe vremea ei. Imi amintesc ca in serialul ala cu comisarul Rex aparea un 164. Chiar misto masina.

Edited by Bogdan
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

uite aici bord de 166. 

 

comfort.gif

 

 

dulapul ala "camelia" de pe e60, nu mai are rost sa-l pun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand mi-am luat E39 am fost la un pas sa-mi iau 166.

Gasisem unul superb cu motor de 3 litri benzina. Avea un interior incredibil, navigatie, era foarte tare. Si era si mai ieftin. Dar mi-a fost frica.

 

sincer, in materie de design, pt vremea aia, nu cred ca exista nimic peste, la hatch-uri ma refer, din aceeasi cat de pret.   nu calitate/fiabilitate, ci strict design.  :)

Ca design e adevarat. Putine masini sunt mai frumoase decat Alfele.

 

Si 164 ce bord are. Pe vremea aia era SF.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e o masina foarte tare. Dar una in starea aia si cu un motor misto e foarte scumpa si destul de greu de gasit in Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.3 16v 185hp sau 2.5 16v 195hp Cosworth

Ma tot uit la preturi si pe la 8-9000 gasesti ceva bun, cat de cat. Sunt masini nemuritoare(tehnic si design) si de colectie, dar asta se reflecta in pret.

 

Ca tot vorbiti de Alfa, masina asta mi se pare foarte frumoasa, mai ales la interior. Scaunele sunt geniale.

Alfa Romeo 156 Sportwagon GTA

http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/alfa-romeo/model/alfa+156/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:alfa+romeo,mdl:alfa+156,mld:gta,frx:2006-12,ger:manual_gear/pg:vipcar/196154012.html

sau

http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/alfa-romeo/model/alfa+156/vhc:car,pgn:3,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:alfa+romeo,mdl:alfa+156,mld:gta,frx:2006-12,ger:manual_gear/pg:vipcar/193323778.html

 

2001_Alfa_Romeo_156_GTA_Sportwagon_016_9

Edited by mihaiMAN63

Share this post


Link to post
Share on other sites

in aia 2% cre' ca se-ncadreaza 147-le. :sorcerer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce scaune misto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat de bancheta spate(scaune individuale as putea spune) de la 190E.

Design din anii '80 - - GENIAL

mercedes-benz-190e-2-3-16-rear-interior.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

porsche mai facea asa in carouri.  au si scos acuma parca o editie limitata, cu tapiterie maro cu carourile alea specifice.  foarte tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog eu nu aduceti in discutie Golf 3. E cel mai tare.

Cu tede iu meu am curaj sa fac inconjorul pamantului fara sa opresc motoru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.