Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

De ce zici asta, Ciupa?

Pai ce mai e de zis? 

 

Practic acolo sunt banii populatiei. D-aia e Romania o tara saraca. Toata lumea "se descurca", toti trebuie "sa ciuguleasca" ceva.

 

La noi nici macar interlopii nu se omoara intre ei, insa exista mii de servicii de interventie rapida. Pana si politia locala are serviciu de interventie rapida. Bani irositi si furati, asa se traduce chestia asta.

 

Pai daca platesti o firma de paza sa-ti pazeasca parcurile si domeniul public, la ce mortii masii mai exista politie locala platita de la buget?

Si daca tot sunt platiti atatia paraziti de la buget, de ce nu se simte nimeni in siguranta pe strada? Si nu doar siguranta personala cat siguranta bunurilor? De ce se sparg masinile, de ce se fura de pe masini, de ce exista atatia hoti? Raspunsul e simplu: e un sistem incredibil de putred care functioneaza doar pentru interesul unora. Unii se prefac ca muncesc, dar toti incaseaza. Si cine plateste e clar.

 

Eu pe astia i-as lega, dar pe toti, si i-as trimite la munca silnica. Sa faca poduri, drumuri, autostrazi. Sa le dea de mancare paine cu apa, ca doar atat merita. Si asa au toti osanza pe ei stransa in multi ani.

 

Pai decat sa le dai unora milioane de euro sa pazeaza niste cacaturi de parcuri, foloseste dreacu' sistemele alea de supraveghere care oricum sunt montate peste tot si mai adauga unele. Pui niste dobitoci d-aia inutili de la politia locala sa stea cu ochii pe monitoare non-stop si cand e nevoie ii trimiti pe umflatii aia transpirati sa intervina si sa amendeze.

Dar in mod evident banii aia nu ajung la firmele alea in totalitatea. Banii se invart.

 

La fel si cu paza scolilor. Pui cate un cacat d-ala de gabor local sa stea acolo si ai si supraveghere video peste tot.

Dar nu, politia locala se ocupa cu gonirea celor care vand legume pe asfalt si ii tolereaza pe aia care fac trafic de tigari pe langa piete.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

digi sport1

 

cursa dtm austria

 

 bmw m4 , primele 4 pozitii dupa o rasturnare de situatie


mai sunt 9 tururi dar nu se mai poate intampla nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream la "zdreanţă" si intrebasem serios :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti offtopic, umbrella. Noi vorbim de alte alea p-aici si vii tu cu detemeul pe topicul asta.

 

Canalul de youtub drive, are recent un fratior mai mic, drive+, unde se posteaza tot ce-i mai interesant, evident.

 

Intamplator, cica noi astia din Romania n-avem voie sa ne uitam :). Cu proxy n-am incercat, dar nu pot sa zic decat "sictir, ma!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

n-o sa inteleg niciodata nesimtirea asta cu "not available in your country".

 

de exemplu, ca sa pot folosi on line pe PS4, sa cumpar jocuri, update-uri si orice, e nevoie de cont, insa daca vreau sa fac pe romania, ma scuipa in fata, nu merge, asa ca trebuie sa faci cont fals, pe uk.

 

o mare magarie, atata vreme cat ps4 si produse ps4 se vand la greu in romania (autorizat sony in o garmada de magazine), sa obligi consumatorii, daca vor servicii on-line, inclusiv sa te joci on line, sa faca frauda practic ca sa iti cumpere produsele on-line si sa plateasca mai mult, pentru ca automat preturile vor fi in lire. daca un joc e sa zicem 49,99 de usd, eu platesc 49.99 lire.

 

o bulangeala infecta, nici nu poti plati cu cardul meu pe ps store, ca evident, avand cont de uk, trebuie cardul sa fie emis in uk si billing details nu pot fi in romania, deci iar iti da cu ..., ca tre sa cumprei ps network card care sunt nesimtit de scumpe si iar pierzi bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca suntem tara din lumea a treia...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce mi se pare mie ciudat e ca filmele, jocurile, muzica si ce-o mai fi pe torrente nu apar de la noi.

 

n-o sa pui tu, roman, in viata ta mana pe un dvd scr, ca sa vezi filmul inainte pentru nu stiu ce premiere in ideea de a vota sau cum naiba se dau alea.

 

deci face cam toata lumea, piratebay-ul e din suedia din cate stiu, isohunt etc. cu mine ca roman ce ma-ta ai ca vreau sa vad un rahat de clip pe youtub ? :)

 

ramane explicatia lui KIP.

 

sincer, nici n-am inteles bine ce a scris Pole acolo. pare o adevarata aventura ca sa faci rost de-un joc. pe banii tai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dintotdeauna m-a atras masina aia. Ca o fi fost grea sau ce s-a mai zis, nu comentez. Nu-s in masura sa fac asta.

 

Imi place cum arata, cam la asta se refera simpatia mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acum vin eu si intreb: de ce ti-ai lua un GTR in dauna unui 850i (sau a vreo 5, ca sa fiu mai exact)? In afara de faptul ca e mai rapida, ceea ce e irelevant in afara unui circuit, cu ce satisfactie ramai dupa un GTR? Ca n-a dat eroare calculatorul de ESP ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dintotdeauna m-a atras masina aia. Ca o fi fost grea sau ce s-a mai zis, nu comentez. Nu-s in masura sa fac asta.

 

Imi place cum arata, cam la asta se refera simpatia mea.

Prima data am vazut una in 2000 in parcarea subterana de la Intercontinental. Cred ca e primul BMW care m-a socat ca design.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acum vin eu si intreb: de ce ti-ai lua un GTR in dauna unui 850i (sau a vreo 5, ca sa fiu mai exact)? In afara de faptul ca e mai rapida, ceea ce e irelevant in afara unui circuit, cu ce satisfactie ramai dupa un GTR? Ca n-a dat eroare calculatorul de ESP ?

 

Ca sa te lauzi in fata prietenilor, nu stiu :) Are si GTR farmecul lui. Repet, eu n-as refuza unul. Cu inima as alege 850-ul.

 

Nu te supara ZyZ ca laud GTR-ul, m-am puturosit cu cutia automata. Da' ce bine e cand ma urc intr-una manuala si schimb vitezele ad labam :)

 

Zambesc, fara gluma :)

 

Au sarmul lor chestiile astea vechi. Acu' o sa vina cineva si-o sa spuna ca se ceva pe ele de troace, da' totusi eu n-o sa fac asta. Me gusta rapciugile cu varsta venerabila.

 

Si mai e ceva. Cine stie, stie :). Deci daca unul iti place troaca veche, pot zice ca ai ce discuta la un pahar cu el. Cu restul poti doar sa te contrazici.

 

Prima data am vazut una in 2000 in parcarea subterana de la Intercontinental. Cred ca e primul BMW care m-a socat ca design.

 

Pfiu, cred ca mai devreme. Nici nu mai retin anul, dar pot sa-ti zic unde. Un parc auto in baneasa, Vimar, nu mai stiu cum se numea. Era galbena, presupun ca a ramas in Bucuresti. Singura masina de langa care n-am putut sa plec usor. Aia si un Nissan (300ZX, daca nu ma insel).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te supara ZyZ ca laud GTR-ul

Nici o problema, toti gresim  :D Acum serios, cred ca tre' sa fii putin frustrat sa te superi de preferintele altora. Haidi bre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar nu m-ai luat in serios cand am zis "nu te supara".

 

Imi place drama :lol:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simileo, te place ifx, bre. Mi s-a crapat parbrizul la E92. Ati mai avut careva probleme? Recomandari ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci GTR ul n-are sens.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, daca esti pasionat de condus si de masini, GTR-ul n-are sens. Daca vrei timpi, atunci e posibil cea mai buna masina ca raport performanta/euro cheltuit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi as lua o masina din asta fara sens.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZyZ e cam extremist. Nu poti spune ca n-are sens. E o masina excelenta,

 

Insa, cu siguranta exista altele care, chiar daca sunt mai lente, iti inspira mult mai multe.

 

La banii de GTR iei un M3 E92 si esti mai castigat.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i mai ieftin M-ul? Intreb in necunostinta de cauza, o sa ma uit pe preturi de curiozitate.

 

Domnii, am si eo o intrebare. Ala fiind ultimul M natural aspirat, n-o sa mai creasca in valoare ? Adica o sa se mai deprecieze si vreodata cine stie :)

 

Ca tot discutam d-astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.