Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

Asta nu e cea mai potrivita comparatie. Mozart nu a fost doar un artist. A fost un geniu. La fel si Beethoven sau Bach. Vivaldi, Mahler, Rahmaninov etc. Daca vor mai exista oameni peste 1000 de ani, ei nu vor fi uitati.

Edited by Bogdan
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

au devenit prea hardcore discutiile astea pentru mine. cred ca o sa ma rezum la moderare.

 

sper sa se injure lumea la un moment dat.

 

fara mame, nu-mi plac alea :)

 

sau hai pe topicul cu popi, in caz de vreo nenorocire :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine, ... lui Netanyahu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

edit: Pis pe Audi, pis pe americane, nu le suport deloc.

Corvette-ul ala ZR1 iese mult din tipologia masinilor americane. 

Insa, ca tot ai pomenit, si mie mi-ar placea cel mai mult un Porsche. Sau, intr-o lume perfecta, cat mai multe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine, ... lui Netanyahu.

 

Poti sa mai zici de ala, nu-i bai :)

 

 

Corvette-ul ala ZR1 iese mult din tipologia masinilor americane. 

Insa, ca tot ai pomenit, si mie mi-ar placea cel mai mult un Porsche. Sau, intr-o lume perfecta, cat mai multe.

 

Mi-ar placea sa-mi pot permite cate una o data. S-o schimb si tot asa.

 

Sunt multe masini care merita atentia, fie ca vorbim despre un gtr dopat de tehnologie, ceva tot japonez dar mai simplu (S2000, sa zicem), ceva italian, vreun Mercedes vechi, BMW, Audi, Porsche racit pe aer (nu ca mi-ar puti picioarele intr-unul racit pe apa) samd

 

Sa fim noi sanatosi, d-astea o sa vorbim si la batranete. Sa-si indeplineasca fiecare visele :)

 

Si ca tot e audienta aici, adi v si spyros, sunteti baieti foarte ok. Va rog sa ne mai lasati cate o suvita de par pe forum :)

 

Ce naiba stati pititi? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

manca-ti-as ce-i aici, miroase a benzina arsa si a carburatoare incinse.

 

adevarul e ca orice copil trebuie sa invete sa cante la un instrument si orce barbat trebuie macar o data in viata, sa aiba o masina super sportiva careia sa-i rupa fara cat mai des. Daca ramai in viata dupa asa ceva, experienta ramane cu tine 4eva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

plm si eu am dar tot nu-nteleg toti termenii astora

 

m-ati pierdut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia de la Switzer sunt dementi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ia distractie cu Lambo de 1500 de cai si gtr de 1500 de cai.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia de la Switzer sunt dementi.

 

 

Dau garantie, culmea :)

 

Si AMS sunt o alegere foarte buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dintre toate masinile pe care le am vazut la cursele de drag de la noi,ca pe dincolo n am fost,cel mai tare m a impresionat de departe gtr ul ala alb de peste 1000 de cai.

 

masina aia e pur si simplu monstruoasa.doar cand il  vezi pe viu de la cativa metri poti sa ti faci o parere.urletul motorului,demarajul incredibil,pana si mirosul de la esapament era unul ciudat

 

imi inchipui cum e sa te dai cu asa ceva

 

sunt si masini mai rapide cu mult,dar sa nu uitam ca asta e o masina de strada care scoate usor sub 10 secunde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca te referi la GTR-ul alb din Timisoara, ala a scos 9.7 cel mai bun timp, dar sunt si mult mai rapide de ex. cele mai rapide masini din Romania pe 402m si nu numai sunt 2 GTR-uri, pe unu GTRu lui Cezar ala ce are si Aventador cu 8.46 si celalalt tot un GTR a lui ala ce detine Exelixis cu 8.47, ambele au peste 1500HP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bre, nu va contrazice nimeni. Daca vreti timpi, GTR ofera performanta comparabila dar la un pret mult mai mic decat un 911. Daca vreti o masina sport de strada, cu personalitate si carisma, atunci pas. Teo e cel care detine Exelixis. E grec omul si si-a facut proiectul impreuna cu cei de la Nissan. Cu riscul de a ma repeta, o masina sport nu inseamna 402m. Nici pe departe. Ca exemplu, 335i care, cu putere mai putina, e mai rapid decat S5 si mult mai placut la condus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu e vorba de linie dreapta

 

din cate stiu pe nurburbring a scos timpi mult superiori unor supercaruri mult mai scumpe ca pret,asta in configuratie stock

 

o sa ma documentez,da acum n am timp

 

ideea este ca sta extrem de bine si pe circuit,nu numai la drag.


lol

 

de fapt e al 4 lea timp la masini de strada.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_N%C3%BCrburgring_Nordschleife_lap_times

 

primii 2 timpi sunt facuti cu o masina care cu greu poate circula pe drumurile publice

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi-am adus aminte.

 

McLaren, rusine ma! V-ati tras pe C*R. Sa stie toata lumea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am vazut, si chiar foarte bun timpul, chiar daca e versiunea Nismo (ceva gen M pentru BMW, tuner de casa pentru Nissan, pentru cine nu stie  :) ). Nu stiu, probabil de la o varsta devii foarte capos, da' mie nu mi-au placut niciodata japonezele. Prea multa electronica, prea putina personalitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e chestie de gusturi,mie mi au ramas in topul preferintelor supra si skyline,dar gtr ul asta e din alta galaxie

 

nu stiu despre electronica,e posibil sa se poata decupla manual sistemele pentru senzatii complete

 

studiind putin lista,se observa ca nici bmw nu sta rau la timpi,mai ales avand in vedere ca sta printre supercaruri.surprinzator de bun m3csl,o masina echilibrata la perfectiune,desi nu foarte puternica

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, da, Supra. Si S2000. Si NSX, evident. Probabil ca mai sunt cateva. V-am spus ca visul meu e sa ajung sa fac o tura pe Nurburgring cu tigaia ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa faci ravagii. Se dau aia cu GT3 RS la o parte cand vad furia crem. :)

Edited by jeleu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pfff, asta daca nu cumva se rupe-n doua inainte sa intru pe circuit. Presimt ca ti-am facut o impresie proasta  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.