Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

ah, norton.

 

norton + triumph = triton. fara gluma.

 

au imperecheat sasiul de norton cu un motor de triumph. a rezultat, evident, o motocicleta superba.

 

 

triton.jpg

 

 

 

daca vreti sa discutam despre constructorii englezi de motociclete, cu putina documentare umplem topicul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei sa vezi cum se fac, am postat eu mai demult p-aici un clip destul de lung filmat in atelierul lor.

 

muncesc baietii aia enorm de mult la ele. are abore de gt2 sau gt3 motorul, nu mai retin exact. asta pe langa sutele de mici modificari.

 

parca tot una originala as alege, indiferent de suma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La minutul 2:55, cine a facut combinatia de culori si interiorul e tare, m-a spart

 

verdele ala army dar putin mai deschis cu orange :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

n-aveti pentru ce.

 

uita-te. o sa ramai uimit.

 

Nu cred ca o sa-ti placa ceea ce am de zis. :)))

 

Am mixed feelings, ca sa spun asa.

 

Pe de-o parte, e clar ca in masinile astea intra enorm de multa munca si ca cel mai mult au lucrat la design, proiectare si probabil ca la primele prototipuri au muncit cel mai mult.

E clar ca masinile astea sunt facute la cu totul alt standard fata de masinile modificate in mod uzual. Adica nu sunt masini facute la misto vandute pe o gramada de bani.

 

Pe de alta parte, am urmatoarele chestii care ma deranjeaza.

In primul rand, pare o poveste frumoasa pentru oameni excentrici cu foarte multi bani care vor sa cumpere o masina care sa arate vintage, dar sa se conduca la fel ca una moderna.

Atelierul ala al lor pare destul de dezorganizat, iar ei nu par meseriasi. Erau imbracati in camasi si in blugi, aveau pe acolo destul de putine scule.

Daca te uiti in mod naiv te gandesti in felul urmator: "Pfff, ce misto, o chestie pura, par niste tineri pasionati, un produs in care n-a intrat deloc marketing-ul".

Daca totusi privesti un pic mai departe, pare o chestie facuta special sa para intr-un anumit fel. Cu ceea ce au ei acolo nici macar nu cred ca pot asambla mare lucru.

N-au aratat mai nimic din ceea ce tine de fabricatie ci doar de proiectare. Probabil ca masinile astea sunt facute in tot felul de locuri, iar ei vand o poveste frumoasa pe foarte multi bani.

 

Masina asta e gen Porsche-ul lui Jack Olsen, doar ca vor pe ea jumatate de milion. Ma rog, poate ma insel.

 

Interesant clip in orice caz.

 

L.E: De jumatate de milion iti iei foarte multe masini misto.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-i pentru oamenii care cauta originalitate la o masina.

 

Si da, pentru bani o fac. Pretul nu-l comentez, nu ca n-as vrea s-o fac, dar ma gandesc ca p-aia care-si cumpara asa ceva nu prea ii intereseaza :)

 

Mi-am adus aminte, apropo, de cei de la MTT. Baietii care indeasa motoare cu reactie in masini. Pana la urma au produs si motocicleta aia, dar nu pentru ca a fost in plan. I-a intrebat cineva daca pot s-o faca si cam cat ar costa. Ala a zis ceva de genul "habar n-am cat" si a primit un cec in alb. Deci isi permit unii fara eforturi. Si-a bagat si jay leno una in garaj si tot asa :)

 

Cum vad eu masina asta? E pentru oameni cu rusinos de multi bani, care au garajele ticsite de modele stock. O ai p-aia originala si vrei ceea ce e, in mintea unui om, evolutia ei.

 

Probabil ca gasesc aia pe cineva care sa rezoneze cu viziunea lor si cu buzunarele pe masura pretului :)

 

poate m-am contrazis singur la inceput si la sfarsit, da' se-ntelege cat de cat ceva.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare ca Jay Leno zicea ca face parte din clubul "more money than common-sense".   :)

Pentru ei e masina asta.

 

De faza cu marketing-ul m-am legat pentru ca daca baietii astia erau asa naivi cum par, nu realizau asa ceva. Asa ca aparenta absenta a marketing-ului este de fapt dovada existentei sale.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

zicea ca e president of the more money than brains club :D

 

are tot felul de jucarii, cred ca nevasta-sa nici nu-l vede des p-acasa, da' nici nu sta cu grija ca e pe undeva la muieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, asta era vorba. :)

 

Eu am vazut cam 90% din clipurile de pe site-ul lui. E nebun rau de tot intr-un sens bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici nu stiu prea bine povestea lui. Are ceva origini italiene sau ma insel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, insa e nascut in America. 

 

M-a amuzat o faza. La un moment dat cand era foarte tanar lucra la o reprezentanta auto. In acelasi timp incerca sa devina si comic. Intr-o seara avea la el banii pe care un client ii achitase pentru o masina. Ei bine, era asa cascat incat a uitat banii pe pian in acel club in care isi facea show-ul. :lol:

A avut noroc ca cineva l-a sunat si i-a zis ca uitase o punga pe pian. Era o suma foarte mare si zicea ca daca pierdea banii aia probabil ca ar fi ajuns la puscarie.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic!

 

Tin sa va spun ca asta e topicul care imi place cel mai mult de aici!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cosmin ia viata-n serios. Inca.

 

AMR o luna jumate, meștere

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu mai stiu ce e cu ele recent, foloseau la inceput v8-uri luate de la audi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.