Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

Pe mine ma enerveaza tampenia aia cu Porsche - everyday supercar.

 

Cred ca cei care spun asta nu au condus niciodata unul.

 

E clar ca sunt niste masini foarte misto si mi-ar placea sa am candva unul, insa realitatea e un pic alta decat este prezentata.

 

Am condus un Porsche 911 Carrera 4S 996. Foarte mic in interior (aproape ca te ia claustrofobia), adica plafonul parca-ti sta pe cap ca o sapca imensa. Evacuarea duduie sub masina foarte tare (ceea ce e foarte misto cand vrei sa conduci o masina sport, dar foarte obositor daca o auzi zilnic).

 

In rest, de vis. Dar sigur nu as conduce asa ceva zilnic. Totusi vreau sa-mi pastrez un pic din sanatatea mintala pe care o mai am.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

total de acord, am mers si eu cu un porsche 911 parca si asa e fix cum zici. Niciodata n as alege asa ceva masina de zi cu zi ca innebunesti in foarte scurt timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mentalitate de roman. Este everyday supercar intr-o tara cu autostrazi, nu in Romania. Pai in USA sau Germania, e ideala. Nu mergi decat pe autostrada ca racheta, ajungi mereu zambind la servici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-as sacrifica si as merge si la noi zi de zi cu unul.

 

Pese, am condus si eu asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

traim in romania, ai vrea sa avem mentalitate de neamt ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu romanii i-au spus everyday supercar. Cine a venit cu ideea asta cu siguranta nu s-a gandit la Romania, probabil nici nu stie unde e Romania pe harta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mentalitate de roman. Este everyday supercar intr-o tara cu autostrazi, nu in Romania. Pai in USA sau Germania, e ideala. Nu mergi decat pe autostrada ca racheta, ajungi mereu zambind la servici.

 

In USA la limitare de 65 de mile pe HWY nu cred c-ai zambi ci te-ai umple d edraci. insa in DE mai mult ca sigur ai fi cel mai relaxat din tot biroul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai nici o limitare in USA, in practica. Daca toata lumea merge cu 200, si tu esti obligat sa mergi cu 200. Daca toata lumea merge cu 10 la ora, si tu tre sa mergi cu 10 la ora. Tre sa mergi cu traficul si atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu romanii i-au spus everyday supercar. Cine a venit cu ideea asta cu siguranta nu s-a gandit la Romania, probabil nici nu stie unde e Romania pe harta.

 

oricum, in romania sunt o gramada de bulangii terminati, care n-au nici o treaba cu multe din chestiile despre care fac vorbire, insa au in permanenta pareri legate de masini pe care nu le-au vazut decat in poze si asa mai departe.

Nu ai nici o limitare in USA, in practica. Daca toata lumea merge cu 200, si tu esti obligat sa mergi cu 200. Daca toata lumea merge cu 10 la ora, si tu tre sa mergi cu 10 la ora. Tre sa mergi cu traficul si atat.

 

nasol, bine ca nu locuieste blue in state, ca alfa aia, intr-a 5-a e pe rosu la 130 la ora cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai nici o limitare in USA, in practica. Daca toata lumea merge cu 200, si tu esti obligat sa mergi cu 200. Daca toata lumea merge cu 10 la ora, si tu tre sa mergi cu 10 la ora. Tre sa mergi cu traficul si atat.

Interesant. Stiam ca exista o regula din asta ca sa nu incurci traficul, dar nu trebuie sa se incadreze in limite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine, tu cu 295 km/h si 300 cai s-ar putea sa ai problem in America. Ca nu se poate tine traficul dupa tine, nu de alta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In general lumea merge cu 80 mile pe ora, aia vine 130 ca la noi. Chestia e ca nu sta nimeni sa te pandeasca cum e la noi. Sunt chestii mai grave decat viteza pe autostrada, cum ar fi faza cu carpool lane, pentru viteza nu te opreste nimeni. Bine, pe unde am umblat eu, ce o fi la rednecks nu stiu ca eu am umblat in zone populate in care erau multe autostrazi intens circulate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt autostraZi e opel insignia, nu 911. 911 e o masina pt drumuri virajate, plm.

Si ba, io as folosi-o prin oras fara probleme. A avut unchiu-miu, si m-am dat mult cu ea, de la drumuri prin oras, pana la drumuri mai lungi gen tm-buc. As folosi-o peste tot, oras, dn-uri, numa' pe autostrazi nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mentalitate de roman. Este everyday supercar intr-o tara cu autostrazi, nu in Romania. Pai in USA sau Germania, e ideala. Nu mergi decat pe autostrada ca racheta, ajungi mereu zambind la servici.

 

O fi mentalitate de roman, dar nu ma deranjeaza. In SUA nu mi se pare deloc ideala. Ba chiar n-are nici un rost. Acolo merge perfect un muscle car d-ala nesimtit. Ai spatiu in el ca-n seria 5, ai loc sa tragi comanda de la Mc in masina, ai loc de cumparaturi. Ai unde sa-ti pui 15 cafele si sucuri etc.

 

Tocmai d-aia aia au masinile alea cu spatiu interior mare, suspensie moale si cutie automata. Au drumuri lungi si drepte si gandesc practic.

 

Porsche e pentru mine o masina foarte misto, dar ca a doua masina. Sau daca ai o viata d-asta de om fara stress. Adica te trezesti la 11 dimineata si mai mult te plimbi, te distrezi.

 

Pana si ideea asta de coupe arata ca nu ar trebui sa fie vorba de o masina de zi cu zi. 

 

Plm, avem vieti diferite, asta-i clar, insa daca ai copii e cam nasol sa ai un Porsche ca masina de zi cu zi.

 

Eu n-am copii, dar am caini. E usor sa-i pui in spate cand ai un sedan. O masina in 2 usi nu e practica pentru "regular Joe".

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da, dar chestia e ca acolo Porsche e cu adevarat o masina pentru cei cu un anumit statut social. Nu e ca la noi ca orice pulifrici care a turnat 3 fraieri pe net si le-a luat bani, s-a dus si si-a luat Panamera sh din Germania. Un american care isi permite Porsche, isi va lua Porsche, nu altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e adevarat, insa si pe acolo mai sunt oameni care-si cumpara un Porsche mai vechi si il mai modifica si reconditioneaza. Oameni pasionati care nu sunt neaparat foarte bogati.

 

Porsche e masina de zi cu zi daca stai prin Beverly Hills sau ceva similar. Si la noi poate fi daca stai prin Dorobanti, Floreasca si nu umblii prin alte zone din Bucuresti.

 

Eu am vazut prima data SLR in Berceni. Asa ca ce mai e de zis? :)

 

L.E: Iar americanul care are bani de Porsche nu va avea niciodata doar o masina. Intotdeauna va avea si un SUV sau un pickup.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Porsche e pentru mine o masina foarte misto, dar ca a doua masina. Sau daca ai o viata d-asta de om fara stress. Adica te trezesti la 11 dimineata si mai mult te plimbi, te distrezi.

 

 

 

ai auzit Blue, deci Porsche tre' sa-ti iei. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

da


sa vad cum fac rost de un garaj, ceva ca sa-l conserv pana la vremuri mai bune...

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha.pai poate organizam si noi o competitie, ceva, cand imi termin si io masina,desi nu stiu daca pot rivaliza cu bolidu tau de 300

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce competitie, ce 300... N-a avut curaj sa se dea cu dieselul resoftat al lui Pole... Si mereu are o problema la ambreiaj.. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

de la inaltimea unui 1.8 cu GPL zici tu astea? pentru tine cred ca vin cu 1.5dci-ul cu care merg la serviciu zi de zi :) Golf-ul 1.9tdi ar fi prea hardcore pentru tine.

 

SLY, cand o termini? Unde esti ca si oras? Ar fi interesant de vazut masina si de comparat si de discutat ce ai/am facut la ele :)

Edited by MAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.5dci-ul cu MAS la volan are vreo 200 cp. Risc in orice moment sa se reteze vilbrochenul. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.