Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

duesenberg 1931DUESEYTORPEDOPSIDEFR.jpg

 

 

29-Duesenberg_Mdl_J_DV-08_BC_05.jpg

 

 

mercedes 540k

 

 

mercedes-roadster-18.jpgautowp.ru_mercedes-benz_540k_special_roa

 

 

 

bugatti

 

 

10_bugatti_type_57.jpgtype_57C_Ruhrbeck_cabriolet_1939.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai logic,aveam toata colectia.am mancat multa guma din cauza asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mi se pare genial la masinile astea e ca ai cuplu maxim instantaneu. Notiuni ca turatia, curba de cuplu sunt irelevante. In schimb nu stiu daca pe masura ce voltajul scade in baterii, nu scade si cuplul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol, tocmai mi-am amintit de o masina pe care a avut-o tata, am prins-o si eu pe cand aveam vreo 5-6 ani..

 

motor in spate si un fel de stramos al grand coupe-urilor de azi.

 

foarte urata masina, dar era unicat in romania. Bine, tata era un fel de pasionat de tampenii din astea, a mai avut un Nash si un Lincoln din ala barca mare sau cadillac, nu mai stiu, dar tot asa vechi.

 

vw_411.jpg

 

asa si asta era NASH-ul, mare fraier a fost ca a dat-o, acum ar fi valorat o gramada de bani. am o poza cand eram puradel langa asta, deci era un fel de tanc, imensa.

 

1935-Nash-Advanced-Six-Aeroform-4-Door-S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum pana mea sa ai o masina fabricata in America imperialista inainte de '89, in locul unei demonstratii de progres ca Volga, Zil sau Gaz ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol, adevarul e ca nu am inteles cum naiba a ajuns masina aia la tata, sau cadilacu' ala. Pe ala nu l-am prins, am vazut doar poze din tineretea tataului meu. era din ala cu parbrizul curbat, ceva decapotabila dina aia cat barca, o sa caut prin pozele de familie.

 

Apoi s-a dat pe motociclete, dar nu stiu sa zic ce a avut, ca nu ma pricep la moto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum ar fi, Nash-ul ala e o capodopera. Incredibil cata atentie se punea atunci pe detaliu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au existat cateva masini americane in Romania inca din perioada interbelica.

Unii aveau si BMW sau Mercedes, nu e chiar cum spun majoritatea ca toti aveau Dacia, Lada, Skoda si Fiat. Pe alea le avea pulimea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce motor avea, cred ca 8 in line sau ceva de genul asta si o cilindree din aia nesimtita. Dar imi placea maxim sa ma plimbe tata cu Nashu'. Imi amintesc ca avea un miros specific la interior, nu stiu cum sa il descriu.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord, am avut si reprezentante americane in Romania, doar ca tatal lui Pole probabil nu e intr-atat de batran incat sa fi prins perioada interbelica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tata s-a nascut in 1932. Dar a murit din pacate in 2007.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord, am avut si reprezentante americane in Romania, doar ca tatal lui Pole probabil nu e intr-atat de batran incat sa fi prins perioada interbelica.

N-ai inteles. Masinile alea care au fost vandute in Romania au ramas in mare parte in Romania. Unele au fost casate, pe altele le-a distrus Sergiu Nicolaescu prin filmele lui, dar tot au mai ramas cateva.

Oricum, extraordinar sa te plimbi cu asa ceva.

Ma mir ca Pole nu apreciaza masinile vechi din moment ce a avut ocazia sa mearga cu asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai cand eram mic imi placea, acu' m-am sucit :)

 

pt mine toata viata s-a schimbat cand m-am plimbat pentru prima data cu un BMW, v-am povestit ca un prieten de familie lucra la BMW, era ceva smecher acolo si am mers cu e36 si e34 imediat cum au aparut (in germania). aveam in jur de 10-11 ani.

 

de fapt cu e36 parca inainte sa il lanseze oficial ca m-a luat tipul ala cat il scoteau in teste, cu fel si fel de chestii legate prin el, senzori de nu stiu ce etc.

 

am crezut ca sunt in alta lume. de acolo am ramas eu cu bmw in creier si de asta inca am ramas la marca asta.

 

deci nu sunt cocalarul tipic cu BMW :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.