Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

http://www.auto-bild.ro/stiri/volkswagen-prezentat-motorul-2-0-tdi-versiunea-de-272-cp-45582.html

 

Cum pun astia 272 CP pe puntea fata...

Adica nu e prea mult?

Am citit cu atenție articolul și nu zice nimic ca ar fi vorba de tracțiune față.

http://www.auto-bild.ro/stiri/volkswagen-prezentat-motorul-2-0-tdi-versiunea-de-272-cp-45582.html

 

Cum pun astia 272 CP pe puntea fata...

Adica nu e prea mult?

Am citit cu atenție articolul și nu zice nimic ca ar fi vorba de tracțiune față.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, nu scrie. M-am gandit, cumva ar prelua ceva de la Seat FR...cu diferentiale XDS...etc.

Bine, poate folosesc 4motion...sau quattro...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine aia cu "cutie de viteze DSG cu 10 rapoarte" ma face mai curios...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vine si cu aceasi fiabilitate ca la DSG 6 si mai ales 7, no thanks.

Iar cat priveste motorul, ma indoiesc de fiabilitatea lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

presupun ca pun nu stiu ce diferential smecher pe fata, ca sa scapi de torque steer, parca asa am auzit ca se procedeaza la masini puternice cu tractiune fata.

Bine Pole! Focus RS, de exemplu. O masina cu tractiune fata si un diferential cu alunecare limitata Quaife. E magica in curbe. Golf 7 GTI, la fel. Bine nu zice nimeni ca poti face o masina sport veritabila cu tractiune fata. Dar pentru ceva joaca la pret redus, merge. In privinta fiabilitatii, eu n-am dubii. Sunt convins ca o sa pice. PLM, pica pe capete PD-urile de 2.0 TDI si 140 de cai, daramite peste 200.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie sa-mi suga ... VAG. Scot niste janghine de masini. Cel putin gama seat/vw/skoda nu merita sa arunci banii pe asa ceva. 

 

Sunt un impartial isteric, dar chiar nu-mi mai plac. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am cifrele la mine  :P , dar oricum n-as putea sa te contrazic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici mie nu-mi plac, dar am jughinit o octavia dincolo de ce va puteti inchipui.

 

vad ca inca merge.

 

are 261k pe bord.

 

dieselul ala de 105 cp, parca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea pre 2005 erau OK. 

 

Am un Golf 4, 2004, luat de nou. Apoi, a fost cumparat un Golf 5.  In familie astia mai batrani au o traditie pt Skoda/VW. 

 

Desi interiorul de Golf 4 este anost, sa-mi vad una de nu pare mai carnos si mai inchegat decat astea noi. Nu am depasit cu el nici 190.000, dar pe o Skoda cu 140.000 scartaie plasticele, se desprind bucati, s-au rupt gurile de aerisire, doua cutii de viteza plecate, supapa egr merge cand are chef, m-am trezit cu portbagajul blocat, mi-am luat limp mode in depasire pe contrasens in curba. Si asta din ce imi amintesc acum.

 

Si nici aia din service nu-i agreez. 

 

Asa ca mooet. Am povesti si cu un Passat 2007. Mooet si lui ala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aia e octavia 2, cred ca-i fabricata dupa 2005. o sa ma uit in talon.

 

n-a fost rea pentru o masina de alergat de colo colo.

 

nici intretinere n-a vazut saraca masina. schimb de ulei cand si-a adus proprietarul aminte, genul ala de masina abuzata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prefer Logan 2. Sincer. Arata si mai frumos. Si e la un sfert de pret.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu i-as cumpara Logan 2 copilului sau sotiei. Mai degraba as cumpara un C-klasse sau E46. Cu tot consumul si diferenta de fiabilitate, m-as simti mai linistit in privinta sigurantei lor. Bine, eu sunt adeptul ideii de masina buna SH in dauna masinii proaste dar noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu logan 2 n-am mers :)

 

am avut un logan de 1.6, primul model, luat de nou.

 

ii curgea ulei pe la distributie, simeringul de la arbore, nu mai stiu exact ce se-ntampla acolo.

 

mi-au zis aia sa vin oricand cu ea s-o faca pe garantie, nu m-am obosit.

 

faceam revizia si plecam, ca n-aveam timp sa-mi dea alea jos p-acolo.

 

asa am vandut-o dupa un an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca e E46 nu e chiar tanc in accidente. Mai bine i-ai lua Rover 75. E mai sigur. 

 

Si nu o spun eu, o spun aia de la ncap. 

 

http://www.euroncap.com/tests/bmw_3_series_2001/98.aspx

 

vs 

 

http://www.euroncap.com/tests/rover_75_2001/91.aspx

 

Plus ca Sandero/Logan, nu e chiar rau.

 

http://www.euroncap.com/results/dacia/sandero/517.aspx

Share this post


Link to post
Share on other sites

O spuneam la modul generic, Scufi. Nu stiu inca ce sa-i iau. As lua ceva pana in 10.000, automat, consum mic, maxim de clasa medie. Dar ceva sigur, european si sa arate bine, sa-i placa. Nu sunt chiar asa multe variante. Dar pana-n primavara gasesc eu ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, eu imi pastrez febletile. Si peste cativa ani, cand o sa simt ca a trecut vremea peste mine, o sa renunt la E92 pentru un 5 sau 7, diesel, automat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau iti iei motocicleta, sa vedem.

 

nu stiu ce sa-ti recomand. stiam ca femeile sunt cu suv-urile, as zice si ceva mic si italian.

 

complicat.

 

te gandesti si la siguranta, o mie de chestii de care, pentru mine, nu mi-ar pasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, prefer senzatii mai putin intense, dar repetate. In plus, limitele masinii sunt peste limitele mele, deci nu acolo e de lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu ce sa-ti recomand. stiam ca femeile sunt cu suv-urile, as zice si ceva mic si italian.

 

complicat.

 

te gandesti si la siguranta, o mie de chestii de care, pentru mine, nu mi-ar pasa.

Uimitor, nevasta-mea nu sufera de lipsa de statut social ca sa simta nevoia unui SUV. Si da, ma gandesc mai mult la siguranta ei decat la a mea. Presupun ca e normal, de altfel.

stai sa ne vedem la midlife crisis :lol:

Mama, abia astept. Sper sa am si banii ca s-o sarbatoresc cum trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu e surpriza, poa' sa zica si dansa ce vrea.

 

ma gandesc si eu.

 

daca e surpriza, se complica lucrurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.