Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

irelevant.n a fost construita pentru vreun concurs de frumusete

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am impresia ca este cea cu motorul de M120 Mercedes ajustat 4 turbine daca nu ma insel. 

 

Cam slabut, avand in vedere ca cei de la AMG au scos 750CP din acelasi motor, fara turbine. 


-------

 

Ba nu, e motorul in 6 cilindri de Nissan.

 

Aici e varianta cu M120

 

nlautotuningpage311.jpg

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vazusem filmul lui clarkson prin tinerete. Tin minte nissan-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pot sa spun cu mana pe inima ca nu-s fan nissan, cum nu-mi plac nici motoarele supraalimentate. Tabieturi de babalau :)

 

Pot in schimb sa-i respect pentru motoarele alea.

 

Apropo, in Mclaren-urile recente, cu toate fanteziile lor de genul "ne-am construit motoarele proprii, nu am gasit nimic care sa ne satisfaca cerintele si uite cat de destepti am fost", sunt de fapt folosite doar variatiuni ale unui motor de nissan.

 

Nu conteaza ca vorbim despre Mp12 sau 675lt, ocolind prin deja celebrul P1, e tot un drac.

 

Numele exact al motorului nu il mai stiu si nici nu vreau sa par desteptul forumului cu google-ul in alt tab.

 

Din amintiri parca era ceva gen VR nu stiu cat :)

 

Au fost folosite doar pentru curse motoarele respective.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fiecare motor are farmecul lui.ca e aspirat normal sau supraalimentat cu turbo sau compresor

Share this post


Link to post
Share on other sites

stii cum sunt cusurgiii.

 

as zice ca nu ma omoara sunetul, dar pe urma imi aduc aminte de asta.

 

https://youtu.be/RUfkyMCDYhU?t=6m2s

 

si as fi impotriva loviturilor in spatar cand da navala boost-ul. probabil live as zambi.

 

daca n-am mirosit niciodata, raman cu ideea de finete si liniaritate, pana la proba contrarie.

 

la naiba, uitati-va la tot clipul. astia care nu l-ati vazut. e interesant cum nu i se mai aude vocea aluia cand urca in ture.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veyron-ul e acelasi care s-a jucat si cu agera r. Se poate recunoaște si vocea soferului.

 

gustav e baiat valabil, da' parca se uita naibii stramb.

 

Aia nu e pista celor de la koenigsegg? Apropo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veyron-ul e acelasi care s-a jucat si cu agera r. Se poate recunoaște si vocea soferului.

gustav e baiat valabil, da' parca se uita naibii stramb.

Aia nu e pista celor de la koenigsegg? Apropo.

 

Mai bine zis, Agera s-a jucat cu Veyron-ul.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici tipul ala cu veyron-ul nu avea altceva de facut in ziua aia decat sa se distreze :)

 

koenigsegg-urile sunt alergate pe pista inainte sa ajunga la clienti si s-or fi gandit sa faca si cursa cu o ocazia din asta.

 

Oricum, bravo lui ca o conduce si nu o tine bibelou in garaj, ca pe o investitie. I like that.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.