Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

Inca nu cred ca e cazul sa intervin. Curatenie mai pe urma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai, am voie sa fiu si eu cetatean cinstit/prost? Ca dupa niste ani m-am prins ca nu-i bai cu asta, este altceva. Dar daca atunci asa credeam, ce vrei?

Pai unde naiba erai cinstit? 

ancheteaza astia la fisc treburile astea cu motoare schimbate si chestii? stiu ca asta e treaba rar-ului.

 

adica nu imi imaginez cum as primi vreun plic de la fisc in care sa-mi zica cele de mai sus.

 

ma rog, asa gandesc eu.

Aberatii marca MAS.

Bai, cert e ca mi-era foarte tarsa de chestia asta... nu eram invatat cu prostii din astea. D-aia am si cosmetizat motorul s-arate ca un 2.0 veritabil. Practic numai desfacand motorul si masurand pistoanele vezi ca este altceva...

De pe orice piesa iei codul si-l cauti in realoem o sa dai de 2.0. Pe calculator daca o pui, va jura ca e 2.0

Manca-ti-as talentul tau, cate cardeli. Trebuie sa-mi iau un sac de sare grunjoasa sa arunc pe langa birou. Sigur alunec pe gheata pana la urma.

Nici eu nu pricep ce se tot continua epopeea: fie vom vedea rezultatele dyno, fie vedem cum stau cu SLY, fie ambele. End of story.

 

Plm...epopeee lunga de 6 ani, de cand am pus motorul si Ciupa cu nasul lui de ogar afgan a-nceput sa-mi amusine pe la capota :lol:

Sa mor, daca nu vii la DYNO si te dai lovit, te bag pe site-uri d-alea de gay, iti pun anunturi peste tot.

Vei fi sunat de tot felul de poponari din tara si din strainatate, o sa fii curtat si prin cutia de scrisori.

daca are instalatie nos si nu vrea sa zica,e posibil sa se apropie de 300 de cai

 

fara gluma

Sigur are NOS. New Old Stock poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lume, ce dimensiuni de cauciucuri se potrivesc pe jantele pe 14 de astra f? Sunt zeci de combinatii, sunt depăsit de situatie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum cu trecerea timpului s a pus din ce in ce mai putin pret pe anduranta motoarelor

 

pai cand mi au desfacut motorul de 2,5 ,am schimbat supapele cu unele de pe modelul vechi fara vanos

 

grosimea supapelor si arcurilor era aproape dubla,la modelul vechi,am ramas interzis

 

si calitatea internelor se facea altfel,pai astia puneau turbo pe vechiturile alea de motoare 3500 l6 linie de prin 85,si rezista fara probleme la presiuni mari fara interne schimbate

Exista si o alta fata a povestii. Tehnologia a avansat foarte mult. Nu e neaparata nevoie sa faci niste supape foarte groase ca sa fie rezistente.

 

Si, in plus, problema e alta. S-a pus tot mai mult pret pe emisii. Producatorii sunt fortati sa inventeze noi metode de a micsora emisiile masinilor. Totul se invarte in jurul acestui lucru.

Iar design-ul este influentat direct de siguranta. De exemplu, in prezent BMW n-ar mai putea face o masina cu un bot de rechin. Ar fi prea nesigura pentru pietoni.

 

Eu zic ca un motor BMW facut cu tehnologie moderna, dar fara limite stricte de emisii, ar rezista mai mult decat alea vechi.

Multe lucruri nasoale rezulta din limitele astea. De exemplu, faptul ca motoarele functioneaza la temperatura tot mai mare pentru eficienta. Chestia asta n-are cum sa fie buna pentru fiabilitate.

 

Pe de alta parte, chestia asta cu masinile vechi vs. masinile noi e o discutie interminabila.

 

Principala chestie este ca oamenii uita de problemele masinilor vechi din cauza ca trece timpul si intervine uitarea si pentru ca aceste probleme se rezolva cu bani putini, cu piese din dezmembrari.

Pai cine isi mai aminteste ce gunoaie erau motoarele alea de 535i de pe E34? Ca aveau probleme cu ungerea, ca erau niste porcarii. Sau ca motoarele astea vechi aveau niste sisteme de racire prost proiectate, de exemplu M20.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

185 cu 65 are taica mio la passat. Tot pe 14


se fac si in vremurile actuale motoare extrem de performante si fiabile. Doar ca din pacate nu se pun pe auto ci doar pe utilaje si alte scule. Nici macar pe camioane nu se mai fac motoarele cum se faceau pana acum vreo 10 ani. Deja la 500 de mii is pe butuci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai, io am 535, te rog. Ungerea se rezolva usor. 


M10/M30 sunt chiar motoare misto. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

Bai, io am 535, te rog. Ungerea se rezolva usor. 


M10/M30 sunt chiar motoare misto. 

 

Ma dar tu cate masini ai? :lol:

 

Si astea de acum la fel. 

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 E21, unul 316 cu motor M10 si un 323i cu M20. Unul cu acte de anglia, altul fara.

 

Un E34 535, un E46 barebones 330, W140 600sel

 

O Renault12/Dacia ca nu stiu exact ce este.

 

 

Vreau sa-mi iau un Audi 80 quattro, un W123 Coupe, un W124 si un W126 SEC. 


Bine, toate sunt in starea rea spre mediocra. Adica le iau la preturi de nimic si in timp le readuc. Momentan sunt la conservare

Share this post


Link to post
Share on other sites

H O A R D E R.

 

Acum se explica multe. :lol:

 

Cate sunt functionale?

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

316-le, W140-ul si partial E34. 


E46-le era functional, cu el m-am intors din regat si am carat tot ce aveam.

 

Aici nu am cum sa circul cu el, mi se pare imbecil tare sa am volanul invers asa ca l-am dezmembrat. Am recuperat si banii  :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

126 probabil este cea mai frumoasa masina construita vreodata.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

plm, initial vroiam sa ii fac conversie la E46 Touring M. Am ambele aripi spate de M3 noi, bara fata si bara spate M3, inclusiv toate elementele de pe un M3 CSL. 


126 probabil este cea mai frumoasa masina construita vreodata.

 

Limuzina nu stiu de ce, dar nu-mi place. Coupe-ul este spectacol. 


Ah, am si piese de E90 M3, dar mai putine ca se gasesc mai greu si la preturi de te doare mintea. 


-------

 

Am nevoie de cineva sa dibuiasca modul de lucru al pompei de apa electrice de pe 335i. Am una facuta bucati si nu stiu de ce semnale are nevoie, la ce se poate face bypass, etc. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are electronica multa in ea, nu stiu unde naiba am pus pozele. 

 

Uite aici. Electronica este sub protectia neagra, toata acoperita cu un gel impotriva umiditatii. Tot ajung depuneri si acolo.

 

E greu de desfacut fara sa o distrugi, dar motorul electric este foarte puternic. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai nene,dezmembreaza si e34 ca n ai ce face cu atatea conserve

 

Imi trebuie autoblocantul si alte chestii:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa mor, daca nu vii la DYNO si te dai lovit, te bag pe site-uri d-alea de gay, iti pun anunturi peste tot.

Vei fi sunat de tot felul de poponari din tara si din strainatate, o sa fii curtat si prin cutia de scrisori.

 

Astea-s amenintari la tine? :LMAO:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai nene,dezmembreaza si e34 ca n ai ce face cu atatea conserve

 

Imi trebuie autoblocantul si alte chestii:)

 

Plm, a fost la vanzare pe bmwclub cu 500 euro ceva timp.

 

Am platit 11 milioane cu tot cu platforma pana in CT. (din gtz) 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

aoleo, e ruda cu epava Similei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu. O luase un pusti cordit din Bucuresti, apoi a troznit-o intr-un colt, dar a reparat-o de mantuiala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai tu ai pus o la vanzare pe club sau pustiul cordit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ala a cerut 500 si tu ai luat o cu 11 milioane lol

 

plm,chiar era cordit ala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.