Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

eh, multi umbla si dezbracati, doar cu casca. 

Nu uita de geaca cu protectii dure si de cizme sau bocanci. Singurul punct slab este mobilitatea, dar daca ii prinzi un pumn cu manusa, se cam lasa cu nasoale...

In alta ordine de idei, am luat acum o luna jumate niste bocanci din astia...hardcore frate, abia pot indoi articulatiile.

 

http://www.icon1000.com/collection/icon-1000-el-bajo-boot-2/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde si de motociclist. Oameni si oameni. Cei mai multi n-au nici o treaba cu bataia. E bine sa nu ai un mindset bazat pe smardoiala si cautat carcota, altfel viata e nasoala.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu stie bataie poate sa aiba si mama costumului de motociclist pe el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca mi da cineva un scut si un pulan is mai bine echipat ca aia de la dias

 

despre bataie nu ma pronunt,dar mi ar place sa ma desfasor odata intr un stol de ciori,nu zic nu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi ar placea dar nu prea stiu bataie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crede-ma, cand esti in fata faptului implinit, nu trebuie sa fi sensei. Dai din instict, iese bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dpdv logic, nu poți să dai din instinct în fața faptului împlinit. (lol)

In sensul că acțiunea de a da ar fi trebuit să aibă loc înaintea împlinirii faptului. Dacă faptul e împlinit, atunci e împlinit. Dacă încă dai, împlinirea încă nu a avut loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rares stie mai bine :-)

 

Nu m-am exprimat corect, scuze, deci reformulez "faptul implinit" :

Cand unu' vine fata in fata cu tine, in namila de gip, tu fiind pe 2 roti, adrenalina iti urca la nu stiu cat la %.

 

Kip, la faza asta nu trebuie sa stii bataie. Dai. Adrenalina pura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai. Ideea e ca dai de unul ca Sly sau ca varu miu ca de la el stiu n povesti din astea, care stiu joaca bine, si te calca pe cap cu tot cu adrenalina ta. Asa ca mai bine peace man.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Macar de ar fi doar bataie. Briceag, box pe pumn, telescop. Iar ciorile au cutite. Nu poti iesi din cartier fara briceag daca esti cioara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu un vecin linistit in aparenta. Aveam nevoie de un cutter la masina zilele trecute. Si il vad pe el si ii cer. Zice, vecine cutter n am dar am briceag la mine daca vrei. La ce plm o umbla cu briceag la el? Sa l infiga in vreun smardoi probabil. Deci niciodata nu se stie ce drac au prin buzunare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai.

Kip.

Zi-mi tu mie, si rog motociclistii nostri sa-si dea cu parerea:

Tu mergi linistit pe doo roti, si un muist cu gipu' sau cu ce-o fi vine fata in fata cu tine ca el este jmeker, si tot lui ii sta mai sus, ca tu esti motociclistu' mititel. Stii senzatia? Iti urca adrenalina si tensiunea la 400 cand realizezi ca au fost cativa CM sa te omoare...

 

Peace man.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu te inteleg dar daca ala chiar stie bataie sau are cutit/briceag la el?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cu cat ai adrenalina mai multa si te enervezi mai tare, cu atat ti-o iei mai urat daca dai peste cine nu trebuie.

 

Unul care stie sa se bata cu adevarat* nu se pierde cu firea. Iti face o combinatie si cam aia e.

Sau iti da un singur pumn si esti KO.

Iar asta cu cativa cm si te omora e o aberatie, fara suparare. Astea sunt riscurile pe care ti le asumi cand te urci pe motor. Daca nu esti in stare sa ti le asumi, nu-ti lua motor.

 

Treaba e mult mai simpla. Daca esti un iepuras, mergi pe carare, nu intra in padure. Daca intri in padure, acolo s-ar putea sa te intalnesti cu lupul. Si dupa o sa te cam usture curul. 

Cam asta e viata, mult simplificata.

 

Smardoiala nu e un sport pentru oameni normali. Daca nu esti vreun infractor vechi, nu reactionezi deloc bine daca te taie vreun jegos. Si sa mori ca porcul intr-o balta de sange nu e ok.

 

 

*Discutia e gen Bruce Lee vs. Van Damme

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din toată chestia de mai sus am reținut că lui Mas îi place la pădure.

Despre ce era discuția?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre Kip, care nu shtie sa se bată

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, prea le simplifici. Din punctul tau de vedere.

 

Doar cei care sunt fumati sau trasi pe nas sau beti sau inconstienti sau... vin pe contrasens cu moto sau cu alt vehicul. Pentru ca sunt sau foarte high, sau foarte beti, sau foarte jmekeri. Din ce deduc, ar trebui sa imi vad de drum mai departe, sa omit ca animalul era sa ma omoare? Cand esti cu masina injuri, arati un deget etc, dar cand esti pe moto, abia dupa cateva zeci de secunde / minute constientizezi ce era sa ti se intample, opresti, incep sa-ti tremure picioarele, in unele cazuri efectiv plangi de la post-socul ala...

 

Si crede-ma, cativa milimetri conteaza, sa nu mai vorbim de ditamai cm.

Asa-i, iti asumi riscul pentru ca iti place enorm senzatia. Tu ai avut vreodata in sange virusul asta numit 2 roti? Nu cred, pentru ca altfel ai fi tratat cu totul altfel subiectul. Stii cum suna pentru cei pasionati de 2 roti afirmatia ta "daca nu esti in stare sa ti le asumi, nu-ti lua motor"? Exact ca "ca sa nu-ti stea ceva in gat, nu mai manca nimic".

Iepuras, padure, lup, total pe langa, nici o tangenta la subiect.

Am eu un vecin linistit in aparenta. Aveam nevoie de un cutter la masina zilele trecute. Si il vad pe el si ii cer. Zice, vecine cutter n am dar am briceag la mine daca vrei. La ce plm o umbla cu briceag la el? Sa l infiga in vreun smardoi probabil. Deci niciodata nu se stie ce drac au prin buzunare.

Bai. Ideea e ca dai de unul ca Sly sau ca varu miu ca de la el stiu n povesti din astea, care stiu joaca bine, si te calca pe cap cu tot cu adrenalina ta. Asa ca mai bine peace man.

  

Macar de ar fi doar bataie. Briceag, box pe pumn, telescop. Iar ciorile au cutite. Nu poti iesi din cartier fara briceag daca esti cioara.

Rares, bravo tie ca esti unde esti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident, caci fiecare vorbeste din punctul lui de vedere.

 

Adevarul este undeva la mijloc. Evident ca exista destui idioti la volan, insa idiotii nu prefera categoria B, iar inteligentii super smardoi categoria A. Exista prosti si idioti indiferent de modul de transport ales.

Oamenii gresesc. Ca sunt la volan sau pe doua roti, ramane un adevar general valabil. 

Si cand esti cu masina poti sa mori. Ca poate nu constientizezi acest lucru la fel de usor? Clar. Dar asta nu inseamna ca viata nu poate sa-ti fie pusa in pericol.

 

Motociclistii autohtoni sunt in mare parte la fel ca soferii autohtoni. Insa exista multi idioti super inconstienti. In special aia care si-au luat motor ca sa agate pizde sau ca sa fie la moda. Cei care isi cumpara motor pentru ca vor viteza si cam atat. 
Astia isi pun viata in pericol si nu doar pe a lor, insa au tupeul obraznic sa abereze despre soferii care nu-i vad. Pai, in plm, cand vii cu 180 in oras si nu stiu cine nu te vede, e vorba doar de selectie naturala.

Deci clar, cand mergi cu viteza foarte mare, adica mult peste limita de bun simt, o faci pe raspunderea ta. Ca vrei sau nu sa ti-o asumi, pana la urma nici macar nu mai conteaza.

 

Nu ma intereseaza perceptia celor "pasionati de 2 roti". De drama queens mi s-a luat de mult. Vreau sa-mi iau o motocicleta candva si imi place chestia asta foarte mult, dar nu cred ca au rost dramatizarile.

Ca e periculos, ca nu te fereste nimeni, ca bla bla bla. Cacaturi aiurea. Foarte multi soferi respecta motociclistii si ii feresc. Auzi vreodata vreun motociclist sa recunoasca asta? Foarte rar.

 

Aia cu iepurasul si padurea era despre smardoiala. Adrenalina si nervii inseamna fix pla. Daca dai de cine nu trebuie, iti pleaca dintii si cam aia e. Si dupa chemi politia, faci plangeri, devii victima. Scandalul trebuie evitat daca se poate. Si la fel ca treaba cu urcatul pe motor sau chiar iesitul din casa. Trebuie sa-ti asumi riscurile aferente, exact ca in viata de zi cu zi. Nu stii peste cine dai.

Omul normal e sedentar, are tot felul de griji si de responsabilitati. Niste kg in plus sau in minus, vrea sa ajunga acasa si sa fie bine si sa nu fie rau, vorba lui Hagi. Dai de vreun fost boxeur sau cine stie ce recuperator smardoi  si se incheie filmul. Exista oameni cu care nu vrei sa ai de-a face. Oameni care nu au o viata normala. Infractiuni, mers la sala, niste ani pe la puscarie, tot felul de smardoieli, recuperari de bani. Sau vreun gabor in civil. Sunt n variante proaste.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan si Kip, avand in vedere ca amandoi comentati acest subiect: pe amandoi va respect, nu vreau sa jignesc, departe de mine ideea.

Kip: nu te cunosc, te respect. Fiecare cu ideile lui.

Bogdan: te "cunosc", ti-am cerut parerile in legatura cu diverse probleme BMW, ti le-ai spus, si crede-ma ca am tinut cont, le-am "aplicat". Tin sa-ti multumesc, esti un adevarat profesionist BMW.

 

Dar despre chestia cu doua roti, scuzati-ma, vorbiti din pura teorie, imi pare rau. Niciunul nu-mi veti schimba ideile si perceptiile legate de asta. Si Bogdan, crede si ce zic altii, chiar este periculos. Si sunt foarte multi care au moto pentru placerea personala si pentru ce inseamna cu adevarat o motocicleta, dar din pacate sunt bagati in aceeasi oala cu toti fraierii, prostii, inconstientii si mucosii care vor sa agate pizde, sa fie la moda etc. Tu afirmi ca la un moment dat iti vei lua motocicleta, iti va conveni cand vei fi bagat la fiert cu toti cei enumerati mai sus?

 

 

 

Jeezy, tu ce zici?

Edited by mimima

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mimima:

 

Nici eu nu vreau sa te jignesc in nici un fel. Vorbesc strict teoretic.

 

Nu prea ma intereseaza perceptia celor din jur. 

 

Stiu ca e periculos, dar e si o alegere. Nu ai cum sa schimbi lucrurile. Te poti doar adapta. Adica sa umblii echipat, sa-ti iei toate masurile de siguranta. Si chiar si asa nu poti sa fii 100% in siguranta. Asta-i viata, trebuie sa te adaptezi.

Eu o sa-mi cumpar motocicleta chiar daca e foarte periculos. Problema e ca acum am alte prioritati si n-am bani de bagat in asa ceva. Dar nu voi renunta. Am mers o saptamana pe un Can Am Spyder si mi-a placut la nebunie. Si am mers de cateva ori pe un GSX-R 750 SRAD. Motocicletele sunt foarte misto. Daca merita sa sari la bataie daca vreun bou iti pune viata in pericol? Probabil ca nu. 

 

Acum merg cu bicicleta din cand in cand prin Bucuresti. Pe sosea. E destul de periculos, dar daca esti foarte prudent, nu e chiar atat de nasol. Si oricum esti mai vulnerabil pe bicicleta decat pe motor.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Să fie clar, pe mine nu ma doare nici în pwlă de oalele în care mă bagă alții.

Continuați.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astept cu interes parerile catorva colegi in domeniu. Cel putin a celor pe care-i stiu ca sunt motociclisti: SLY, Rares, verssatu, thesaw, Simi.

 

Daca am omis pe cineva, scuze.

 

 

Later edit: pe Rares nu il doare undeva de bucatarie. Dar nu-l putem exclude, poate sa-si spuna parerea.

Edited by mimima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.