Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

Bine i-ai mai spus-o, Rarese

 

Acum aplica-i un plici si lui meşter Ciupanezu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rusia - Croația. 

Cu cine ținem? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am mai vazut un campionat mondial de fotbal de cand juca Romario

 

Pe bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, chiar asa, eu am renuntat sa ma mai uit la fotbal de orice fel cand imbecilii din nationala noastra s au vopsit blonzi si au pierdut ca prostii gen.

pi es, vine SLY si ne plezneste pt offtopic.

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, Dan98 said:

n-am dat termen :P doar ziceam pe ce va ramane. 

 

grupul vag o sa si bage toti directorii la pusacrie in stilul lor.

 

momentan vw se caca pe ei si au scos touaregul nou din configurator, cu toate dieselurile lui. asta de cand au arestat ceo-ul audi. in fisa lor apare un singur motor diesel https://www.volkswagen.de/content/dam/vw-ngw/vw_pkw/importers/de/dialogcenter/brochures/touareg-(cr)/touareg_preisliste.pdf/_jcr_content/renditions/original.media_file.download_attachment.file/touareg_preisliste.pdf

 

a disparut si de pe cayenne

 

 

Pe termen (mai) lung iti dau dreptate. Legat de Touaregul nou - m-am uitat pe mobile.de nu la ei pe site.

 

problema pe care mi-o pun eu e daca in 2018 se produce diesel la greu unde e intentia de scoatere din fabricatie?

 

ce am vrut sa subliniez e ca nu e cazul sa fim paranoici cu dieselul de pe acum :)

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

fara sa am vreo parere, astia din europa au un prag de emisii co2 pe care trebuie sa il respecte. / marca (sau / grup?)

 

faci 5000 X6M-uri si pe urma trantesti dieseluri mici pe langa, ca sa indulcesti media. nu stiu cum se descurca cei de la Ferrari, care fac doar masini pe benzina cu motoare mari.

 

in fine, deocamdata le tin in productie, pentru motivul mai sus amintit, pana cand probabil o sa treaca la hibride sau full electric. da' cu alea spun ca nu fac atatia bani deocamdata?

 

mai e varianta cu "mint", ca doar n-ar fi prima data.

 

sau mai bine iau inapoi tot ce am zis. daca stiam vreodata ce se va intampla in viitor, va scriam din Singapore.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

toyota/honda nu au excelat la dieseluri

 

cel putin 2.2 de pe honda 2007 are un sunet ciudatel ca si motor diesel 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea le stiu, dar din ce vad in poze par derivatii din motoare industriale. 

vd-ul pare o varianta mai domestica 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca la hypercar uri n o sa se renunte niciodata la benzina,poate cel mult baga inca un motor electric, ca sa scoata ochii la fraieri

 

Asa cum un muscle car clasic nu poate fi conceput ca o rasnita electrica,oricat de performanta ar fi

 

Sunetul motorului,vibratia si tot pachetul n are cum sa fie inlocuit

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, SLY said:

Parerea mea este ca la hypercar uri n o sa se renunte niciodata la benzina,poate cel mult baga inca un motor electric, ca sa scoata ochii la fraieri

 

Asa cum un muscle car clasic nu poate fi conceput ca o rasnita electrica,oricat de performanta ar fi

 

Sunetul motorului,vibratia si tot pachetul n are cum sa fie inlocuit

 

pai Tesla Roadster ar fi cam cea mai rapida masina de serie din lume gen... 0-100 in 1,9 secunde si sfertul de mila in 8,9 secunde, vmax limitat la 400 km/h si o autonomie de 960km... adica plm, s-a cam terminat smecheria.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si va costa cat cele 200 iphone uri ale lui redneck 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma supara maaaaaaaaaa....ca aduc navigatiile cu android de F30, vreo 500 :lol:

15 minutes ago, Pole said:

 

pai Tesla Roadster ar fi cam cea mai rapida masina de serie din lume gen... 0-100 in 1,9 secunde si sfertul de mila in 8,9 secunde, vmax limitat la 400 km/h si o autonomie de 960km... adica plm, s-a cam terminat smecheria.

 

SLY nu combatea performatele ci feelingul de la volan. Una e sa auzi motorul rontaind si alta e sa auzi doar anvelopele.

 

Koenigsegg, neoficial, a atins 439km/h. Benzinar, v8 parca, FTW!

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Performantele alea sunt exagerate.8 sec pe 400 inseamna motor conventional de minim 1500hp.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca treaba cu Tesla se va termina prea bine. Suna totul prea bine sa fie adevarat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

n-am bani deci nu cred nimic 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred. Deja sunt multi care isi dezvolta prototipurile de camioane electrice, chiar si vag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai putea crede astfel, dar producatorii de camioane sunt sub tutela europeana, vezi Mack cu Volvo, Freightliner si Western Star de Daimler AG. Paccar a ramas printre singurii independenti 

Share this post


Link to post
Share on other sites

camioanele astea o sa inceapa pe rute mici, si zone urbane 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ups foloseste forduri din ce stiu, nu renunta la ei prea curand 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum din punctul meu de vedere viitorul nu suna bine.

 

Hi tech,rasnite electrice,pilot automat pt intratu in garaj si parcare laterala,,soferul redus la leguma corporatista spalata pe creier

 

Eu am niste preferinte mai retrograde,un miros de benzina,un huruit de l6 sau v8,sau macar un turbo sa fasaie p acolo.ma rog

 

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ia-ti o pisda cu fite

 

fasaie destul 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma invart in cercurile tale boss

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.