Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

pe asta cu "un Caragiale" n-am mai auzit-o pana acum  :lol: oricum, Bogdan de cand are service e almanah de expresii din astea.

E inevitabil. As putea face un studio sociologic.

 

Era si aia cu "un bilet" in loc de 1 milion.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Genu ala de bajeti sunt un fel de m.ielea m.ulii, ale caror combinatii sunt cel mult cu CD-uri.

Ei in viata reala sunt chelneri, vanzatori la electrocasnice la Domo, shaormari.. e t c.

 

Au discutii gen: Vezi geaca asta? 10 sute; sau: I-am facut unuia niste vorbe ...sa isi vand masina...poate ma premiaza si pe mine...

 

Niste terminati!

Edited by claudiusnc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mor cand aud la tot felul de baietasi cinspe` sute, in loc de 150 lei. Combinatozauri.

Da, Cand am auzit prima oara m-am gandit la limba engleza folosita de americani, dar n-are nici o legatura. E doar grobianism de cartier.

In engleza este comun sa spui fifteen hundred in loc de one thousand five hundred.

Genu ala de bajeti sunt un fel de m.ielea m.ulii, ale caror combinatii sunt cel mult cu CD-uri.

Ei in viata reala sunt chelneri, vanzatori la electrocasnice la Domo, shaormari.. e t c.

 

Au discutii gen: Vezi geaca asta? 10 sute; sau: I-am facut unuia niste vorbe ...sa isi vand masina...poate ma premiaza si pe mine...

 

Niste terminati!

 

In general este adevarat, insa exista multi infractori care invart sume foarte mari care vorbesc fix la fel.

Doar nu te astepti ca aia sa fie niste exemple de cultura si finete.

Asa ca saraciile alea vorbesc asa pentru ca infractorii respectivi reprezinta pentru ei niste modele. Suna ridicol, insa este adevarat.

Cand esti incult si vezi ca un alt incult are masini foarte scumpe, bani si femei, ajungi sa-i privesti ca pe niste modele.

 

Si, in alta ordine de idei, e destul de util sa poti stapani un limbaj de genul asta.

Cu multi cretini nu te poti face inteles daca vorbesti normal. Daca esti civilizat esti luat de prost. Daca incepi cu grobianisme, brusc vorbesti aceeasi limba cu ei.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am bemve, bani si femei

 

cateodata, desigur :D

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Bogdan! Exact asta este tiparul la saraciile alea. Imi vine sa ii scuip cand ii aud.

Vorbeste mah in m.matii cum trebuie, ca esti vai mama ta..rupt in cwr...

II mai aud ca se lauda cu, te miri ce jmeker...bah..mor...

Edited by claudiusnc

Share this post


Link to post
Share on other sites

E inevitabil. As putea face un studio sociologic.

 

Era si aia cu "un bilet" in loc de 1 milion.

 

mai era ala care a venit la tine si ti-a zis ceva de genul, "las masina semn", sau ceva mafioso de genul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. :lol:

 

Am auzit multe cacaturi de genul asta.

 

Pe mine cel mai mult ma zgarie pe timpan apelativele alea cretine gen boss, sefule si alte variatii pe aceeasi tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum adica "las masina semn'? :)

 

O lasa garantie acolo pana plateste? Incercerc si eu sa ma culturalizez, manca-v-as p.la voastra :sorcerer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e un termen folosit de camatari. 
Sa lasi semn inseamna sa lasi ceva ca garantie pentru un imprumut. Deci e alternativa de cartier a expresiei a lasa (in) gaj.

Mi-a zis cineva ca-mi lasa masina semn pana cand strange bani ca sa-mi "faca plata la bani". :lol:

 

Nu parea camatar, asa ca m-am gandit ca obisnuieste sa ia bani de la ei.

 

"Stai linistit, fratioru'! Sunt om serios, trai-ti-ar familia-n Germania".

Edited by Bogdan
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu cand pleci de la munca tre' sa uiti tot din ziua aia cand incui usa pravaliei. Te tampesc aia la cap.


Chiar adineauri mi-am adus aminte ca-l stiu pe unu' care se ocupa de magarii d-alea, da' p-asta cu lasatu' semn n-am auzit-o de la el vreodata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majoritatea sunt oameni normali.

 

Mai sunt cativa mai diferiti, dar asta-i viata.

 

Mai mult ma enerveaza cand trebuie sa ma duc la alt atelier pentru planarea vreunei chiulase sau la o strungarie.

 

Apar apelativele alea de mai sus, diverse cuvinte gen suroabe in loc de suruburi.

 

Daca nu esti atent, te prostesti rau de tot, ajungi sa vorbesti ca un bou.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

a se observa, va rog, tendinta permanenta de a da din fund si gratia cu care se desfasoara procesul respectiv. ce masina dom'le, ce masina :sorcerer:

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=-Yjg0_l6Xk4

 

 

 

In caz ca s-ar gandi cineva la ailalta, mentionez ca n-am vazut nimic gratios la ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot ati adus in discutie.

 

 

Cefi ++ Natalia Mateut

 

!

Share this post


Link to post
Share on other sites

e34.old school

 

un model special pentru mine,cred ca e una dintre masinile care reprezinta cel mai bine spiritul bmw

 

Stancedasfuck.jpg4c6ac9e4-39c3-e060.jpgjonathan-braswell-e34-535i-title1.jpg

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara sa ma gandesc prea mult, cred ca E34 e o masina pe care mi-as dori s-o am in viata asta.

 

Da' sa fie veopt, ca sigur se incadreaza mormaiala aia puturoasa cu caracterul masinii. Cel putin in mintea mea de copil tampit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca e unul dintre cele mai reusite motoare facute.si nu ma refer numai la bmw

 

aspirat scotea lejer peste 340 de cai.interne beton,multi l au supraalimentat cu turbo,suporta solicitari foarte mari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.