Jump to content
Sign in to follow this  
umbrella

Stiati ca?

Recommended Posts

Eu tot vreau sa-l vad serios si injurand mai des.

 

noroc cu Ponta, ca n-aveam ocazia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e cunoscut faptul ca triburile latinilor si sabinilor au venit in peninsula italica dar nu se stie de unde.

Ți-am răspuns mai sus. Edited by Rareș

Share this post


Link to post
Share on other sites

Or fi fost tracii cata frunza si iarba, da noi ne tragem din daci.

 

 

Si despre ei nu se știe mare lucru

 

 

 

A venit pepenele galben u u u u

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simi, traci au fost toți de aici, începând de la Bratislava de azi pana în nordul Greciei, și pana în sud de Balcani.

Apropo, cam asta a fost întinderea regatului lui burebista, pt cine Nu știe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rareș a postat interviul la mișto.

 

Poveste veche, individul a fost făcut zob ulterior de istorici.

 

 

Is pe telefon,gugăl

 

 

ma cac pe ei de istorici.cu istoricii s a falsificat istoria

 

dupa interesul politic de moment

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lăsați,mister Rareș. Lăsați generalitățile astea. Ziceți despre ce v-am întrebat: dacii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și încă ceva: apollo, dionissos, Orfeu, ăștia au fost preluați de greci.

Respectiv, Grecia de azi era teritoriu tracic. Când au venit grecii, au preluat multe zeități de la băștinași.

Lăsați,mister Rareș. Lăsați generalitățile astea. Ziceți despre ce v-am întrebat: dacii

Ce-i cu ei?

Dacă aveți nelămuriri, sunt aici.

Dacii erau o ramura e neamului tracic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai nene,spune mi si mie ce interes ar avea englezoiul ala,istoric al religiilor si consilier la curtea papei,sa vina cu o astfel de declaratie?

 

poate are acces la niste informatii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma cac pe ei de istorici.cu istoricii s a falsificat istoria

 

dupa interesul politic de moment

 

Eu ma c.c pe ideile ăluia din clip. E plin internetul de "spovădăi" din ăștia.

Singurul lucru pe care-l stiu e ca nu prea am ce ști, din surse sigure si in urma unei cercetări stiintifice

LoL,Sly.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Încă un lucru pe care multa lume nu-l știe e ca dacii = geți.

Atâta doar ca același popor era numit daci de către romani și geți de către greci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

raspunde mi la ce te am intrebat si incearca sa te eliberezi de prejudecatile care ni s au servit ani de zile

 

pana la urma istoricii pe ce s au bazat?tot pe izvoare.izvoarele sunt foarte usor de manipulat.s a dovedit ca in istorie s au facut falsuri pentru interesul politic de moment,cu ajutorul istoricilor

 

oricum este absolut imposibil sa latinizezi un popor in 150 de ani

 

asta n o s o cred niciodata nici batut cu parul

 

e imposibil ca un popor sa si uite limba in 150 de ani

 

au incercat rusii,au incercat ungurii,turcii si cine vrei fara nici un rezultat.sute de ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma c.c pe ideile ăluia din clip. E plin internetul de "spovădăi" din ăștia.

Singurul lucru pe care-l stiu e ca nu prea am ce ști, din surse sigure si in urma unei cercetări stiintifice

LoL,Sly.

Uite, științific: franceza, cică limba romana, e o limba inventată. La fel ca latina asa cum o știm noi.

Dacă găsești un text în franceza de acum 600 de ani o sa înțelegi foarte mult din el. Și știi de ce? Fiindcă seamănă cu o forma arhaica de limba română, cam ca cea vorbita azi de Macedoni / aromâni.

Franceza literara a fost creata la ordinul unui împărat (nu mai știu care, din păcate) pentru a fi folosita la limba oficiala în toate teritoriile imperiului.

Găsești detalii pe net.

Exact asa și cu latina de o știm noi azi, a fost creată ca limba oficiala în imperiul roman.

Bag mana în foc ca burebista și pompei nu au avut nevoie de translator, deoarece vorbeau aceeași limbă, și nu latina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Is cu tine la treaba cu istoricii

 

Nu si la treaba cu 150 de ani: is 4 generații, cel puțin. Iar limba latina s-a "dus" si dincolo de zona ocupata, la așa zișii daci "liberi". Ciudat, nu? :)

 

 

De altfel logic. Cultura, tehnologie, economie, oameni aduși aici, care au rămas aici. La ce bun daca? Cine o mai vorbea după 150 de ani? Nici macar aia " liberi"?

 

 

 

Am citit si eu destul de mult bre, despre teoria la care trimiteți voi. Dar am citit pe ...internet. Interesanta teorie, mișto, dar nu ajuta acum cu nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

raspunde mi la ce te am intrebat si incearca sa te eliberezi de prejudecatile care ni s au servit ani de zile

 

pana la urma istoricii pe ce s au bazat?tot pe izvoare.izvoarele sunt foarte usor de manipulat.s a dovedit ca in istorie s au facut falsuri pentru interesul politic de moment,cu ajutorul istoricilor

 

oricum este absolut imposibil sa latinizezi un popor in 150 de ani

 

asta n o s o cred niciodata nici batut cu parul

 

e imposibil ca un popor sa si uite limba in 150 de ani

 

au incercat rusii,au incercat ungurii,turcii si cine vrei fara nici un rezultat.sute de ani

Sly, sa nu uitam nici faptul ca teritoriul dacic cucerit de Traian era cam 25% din regatul lui Decebal.

Carpii din moldova, costobocii din Transilvania, geții din Muntenia neocupata, ăștia cum au fost romanizati?

Plus ca ai au atacat teritoriul de sub romani timp de 160 de ani, aproximativ.

Sa nu credeți ca Aurelian s-a retras de bine ce ii era.

Edited by RareÈ™

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rareș, un ma duc io la peste este o cetate pe un deal, dezgropata cam 15%, cică "lăsată in conservare" cu folie de sac pe chetroaie, de-o spala apa si zăpadă. Cam 5 mii de ani de istorie.

 

 

Ma apuca apoplexia de fiecare data când trec pe lângă ea. Un perete coboară in Dunăre, malul apei e plin de pietriș si cioburi, le vezi când scade apa.

 

Pe dealuri sapi la rădăcina pomului si cazi in morminte. La fel de vechi.

 

Etc, etc

 

 

Si?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e următoarea: noi nu suntem urmașii romanilor.

Este studiu de paleogenetica făcut în Germania, care arata ca, studiind schelete de mii de ani găsite în fostul teritoriu tracic și comparând cu ADN al actualilor locuitori, popoarele roman, bulgar, ucrainean au mult mai multe în comun intre ele și aproape deloc cu italienii de azi, pe care ii consideram urmașii romanilor.

Asta cu toate migrațiile care au avut loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu demolează nimic, dimpotrivă, o susține.

Populația de azi din România, pe baza testelor ADN, e inrudita / se trage din populația veche care a locuit aici acum mii de ani, mai mult de 2000, de când cu romanii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai similea,deci tu faci niste afirmatii total contradictorii

 

pai ce spui tu imi da mie dreptate

 

repet,in 4 generatii este IMPOSIBIL SA ITI UITI LIMBA CAND STAI IN TARA TA FARA NICI O CONSTRANGERE

 

nu exista nici un interes pentru a invata latina voluntar,nu pentru comert sau alte balarii cum s a incercat a se impune o idee stupida

 

pai s a facut comert cu grecii sau celtii probabil mii de ani,cu toate astea nu  s a trecut la greaca sau alte limbi

 

nu tine vrajeala,pur si simplu nu tine

 

decebal s a adresat romanilor in limba acestora,sau un dialect cunoscut de ambele parti

 

ceva e foarte putred in danemarca


Ideea e următoarea: noi nu suntem urmașii romanilor.
Este studiu de paleogenetica făcut în Germania, care arata ca, studiind schelete de mii de ani găsite în fostul teritoriu tracic și comparând cu ADN al actualilor locuitori, popoarele roman, bulgar, ucrainean au mult mai multe în comun intre ele și aproape deloc cu italienii de azi, pe care ii consideram urmașii romanilor.
Asta cu toate migrațiile care au avut loc.

 

 

am pus la un moment dat harta genetica pe chat dar nu s a obosit nimeni

 

avem cel mai mare fond genetic comun cu lituanienii si alte populatii din nord

 

de asemenea cu populatii din grecia si egipt

 

aproape nimic in comun cu peninsula italica

 

latinii care au fondat roma probabil nu erau mai mult de cateva mii,un numar nesemnificativ.in timp fondul lor genetic a fost asimilat de noii veniti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol

Păi Britania de Sud a fost ocupată aproape 400 de ani, până Caledonia, Scoția de azi.

Nu-i auzi pe englezi ca se trag din romani și ca limba lor e de proveniență latină.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu demolează nimic, dimpotrivă, o susține.

Populația de azi din România, pe baza testelor ADN, e inrudita / se trage din populația veche care a locuit aici acum mii de ani, mai mult de 2000, de când cu romanii.

Pai teoria aia are ca punct central ideea ca dacii(tracii) ar fi cei care ar fi colonizat Roma, drept urmare ei ar fi urmașii noștri.

 

 

Cata vreme asemănare genetica ioc... :)

 

Teoria e fum de afumat o șunca. Nu vad nicio contradicție.

 

 

Nu trebuie atata patima, discutam. Io halesc iaurt grecesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai nene

 

raspunde mi cum ... mea avem cel mai mare fond genetic comun cu lituanienii??

 

dovedit stiintific

 

unde plm sunt istoricii??

Share this post


Link to post
Share on other sites

latinii care au fondat roma probabil nu erau mai mult de cateva mii,un numar nesemnificativ.in timp fondul lor genetic a fost asimilat de noii veniti

Sly, "latinii" care au fondat Roma erau troieni, care tot din familia tracica făceau parte...

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai nene

 

raspunde mi cum ... mea avem cel mai mare fond genetic comun cu lituanienii??

 

dovedit stiintific

 

unde plm sunt istoricii??

Asta daca iei de bun izvorul respectiv.

 

Dar tot nu pricep, la ce folosește ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.