Jump to content
Sign in to follow this  
umbrella

Stiati ca?

Recommended Posts

Era vorba de ghiata. Acum au descoperit si apa in stare lichida.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca au aselenizat pe luna este evident.

Ce este mai putin stiut este ca nu a fost o singura misiune care a asenelizat, ci au fost 6 misiuni cu echipaj uman care au asenelizat.

 

Ciudat mi se pare intreruperea brusca a misiunilor pe luna. In 1972 a fost ultima asenelizare, desi mai erau pregatite inca 3 misiuni pentru asenelizare cu echipaj uman. Programul s-a intrerupt brusc, si de atunci nu s-a mai incercat asenelizarea. Asta e ciudat, nu hoax-urile alea cum ca asenelizarea a fost trucata. Asenelizare, de parca ar fi fost doar una, ignorandu-se faptul ca au fost mai multe.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Moon_landing#Manned_Moon_landings_.281969.E2.80.931972.29

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inclin sa cred ca n-au ajuns pe luna vreodata.

 

In 2015 abia reusesc sa ajunga pe fundul oceanului. Omul a explorat in jur de 10% din adancul oceanelor si se pare ca exista milioane de specii inca nedescoperite.

Asa ca nu cred ca au ajuns pana pe luna si inapoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Many conspiracy theorists insist that the Apollo Moon landings were a hoax;[59] however, empirical evidence is readily available to show that manned moon landings did indeed occur. Anyone on Earth with an appropriate laser and telescope system can bounce laser beams off three retroreflector arrays left on the Moon by Apollo 11,[60] 14 and 15, verifying deployment of the Lunar Laser Ranging Experiment at historically documented Apollo Moon landing sites and so proving equipment constructed on Earth was successfully transported to the surface of the Moon

 

a fost si in the big bang theory chestia asta, pana sa vad episodul  , spre rusinea mea, nu stiam de asta

Edited by viper05

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inclin sa cred ca n-au ajuns pe luna vreodata.

Hai mai Bogdan. Au ajuns pe luna de 6 ori cu echipaj uman si tu spui ca nu au ajuns niciodata? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi se pare cam aiurea sa nu crezi ca  s-a ajuns pe luna atata timp cat mare parte din viata ta se invarte in jurul satelitilor de pe orbita :)

Edited by viper05

Share this post


Link to post
Share on other sites

De prin anii 80 s-au axat mai mult pe chestii practice- sateliti, statii internationale. In definitiv pe luna nu sunt prea multe de vazut si facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozele din care misiune?

11

mi se pare cam aiurea sa nu crezi ca  s-a ajuns pe luna atata timp cat mare parte din viata ta se invarte in jurul satelitilor de pe orbita :)

E clar ca s-a ajuns in spatiu, insa e mult mai greu sa aselenizeze si dupa sa se intoarca pe pamant.

Gandeste-te cam unde era tehnologia in '69.

Ia gandeste-te cam ce putere de procesare aveau cele mai perfomante calculatoare in '69.

Daca in '69 ajungeau pe bune, pana acum mersul in spatiu trebuia sa devina aproape banal.

 

 

Curiosity ăla cred ca transmite de prin vaslui...

Suna logic. Acolo e alta lume.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbiti despre aselenizari, lasere, string theory si Vaslui. chestii prea complicate pentru mine. Ma-ntorc pe chat si v-astept cu niste curisme proaspete acolo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

E clar ca s-a ajuns in spatiu, insa e mult mai greu sa aselenizeze si dupa sa se intoarca pe pamant.

Gandeste-te cam unde era tehnologia in '69.

 

 nu sunt expert in domeniu, ba din contra

 

dar daca ne uitam la tehnologia din 69 vedem ca e in mare parte cea de azi cu mici retusuri, nu vad sa se fi schimbat nimic radical , sa spun o diferenta majora din 1930 in 1970

 

boeing 747/737, avioanele de vanatoare f15. f16 , mig29, sukhoi 27, astazi masinaria in sine e tot aia cu foarte mici retusuri, nu vorbim de avionica ci de aparat in sine

Share this post


Link to post
Share on other sites

E absolut dubiosa pauza

 

Pai in 40 de ani tehnologia ar fi trebuit teoretic sa se dezvolte dramatic,avand in vedere bugetele uriase destinate cercetarii spatiale

 

Faceti o comparatie simpla intre tehnologia de la sfarsitul razboiului si cea din anii 80

 

Fara sa fiu adeptul teoriilor conspiratiei,parerea mea este ca s a intamplat ceva sau in orice caz sunt chestii destul de importante ascunse opiniei publice

 

Probabil ca de fapt cercetarea spatiala a luat alt curs,prin dezvoltarea unor mijloace de deplasare in spatiu alternative

 

Oricum e mega dubios ce se intampla de vreo 20 de ani incoace.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

 nu sunt expert in domeniu, ba din contra

 

dar daca ne uitam la tehnologia din 69 vedem ca e in mare parte cea de azi cu mici retusuri, nu vad sa se fi schimbat nimic radical , sa spun o diferenta majora din 1930 in 1970

 

boeing 747/737, avioanele de vanatoare f15. f16 , mig29, sukhoi 27, astazi masinaria in sine e tot aia cu foarte mici retusuri, nu vorbim de avionica ci de aparat in sine

 

Depinde la ce te raportezi. Daca te asteptai sa fie ca in Star Trek, intr-adevar nu s-a schimbat nimic radical.

 

Daca faci o analiza mai putin extrema, lumea de azi e incredibila dpdv tehnologic, insa noi ne-am obisnuit cu aceste lucruri si le luam ca si cum ni se cuvin si sunt banale.

 

Aselenizarea a fost mult mai importanta din punct de vedere politic decat stiintific. Practic nu s-a aflat nimic nou, nu s-a facut nici o descoperire. Doar s-a afirmat suprematia SUA ca super putere in timpul Razboiului Rece.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tehnologie avansată a existat mereu la momentul oricărui event din asta major al istoriei omenirii insa este evident faptul ca nu e disponibilă vulgului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana una alta astia nu sunt in stare in 2015 sa gaseasca un avion prabusit, dar in '69 erau in stare sa se duca pe luna, sa faca acolo un picnic si dupa sa se intoarca.


Tehnologie avansată a existat mereu la momentul oricărui event din asta major al istoriei omenirii insa este evident faptul ca nu e disponibilă vulgului.

Totusi nu ma gandeam ca ar trebui ca Dorel sa se poata teleporta la carciuma si inapoi acasa cu o cinzeaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In orice caz,in cazul vreunei descoperiri majore sau al unui eventual contact cu alte entitati sa le zic,populatia va afla in ultimul moment posibil

 

E evident ca se va crea haos, bursele vor cadea,e greu de imaginat isteria generala

 

Cred ca de situatia asta se si feresc guvernele care au acces la tehnologia de care vorbea si verssatu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana una alta astia nu sunt in stare in 2015 sa gaseasca un avion prabusit, dar in '69 erau in stare sa se duca pe luna, sa faca acolo un picnic si dupa sa se intoarca.

A fost o realizare inginereasca extraordinara. Sa aselenizezi la nivelul tehnologiei de atunci a necesitat eforturi imense. Calculatorul care a controlat misiunea avea 2 Kb de RAM (cu inele de ferita) si rula la o frecventa de 1MHz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si inca o chestie interesanta, nu stiu daca ati sesizat o

 

S au inmultit dramatic emisiunile pe posturile bbc, discovery, nat explorer etc care abordeaza tema contactului cu alte civilizatii, scenarii etc

 

Nu cred ca sunt facute doar pentru rating

 

De cativa ani tema e tot mai prezenta,n ar fi exclus sa fie o strategie de a pregati publicul subconstient pentru niste evenimente posibile in urmatorii ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.