Jump to content
Claudiu

Ulei pentru motor - Ce marca de ulei folositi

Ce brand de ulei folositi?  

39 members have voted

  1. 1. Marca de ulei cea mai utilizata

    • BMW
      13
    • Castrol
      3
    • Motul
      13
    • Mobil
      4
    • Liqui Molly
      5
    • Repsol
      0
    • Alt brand
      1


Recommended Posts

mie imi trece cand ma uit la ce fac aia :))

 

plus ca m-am aranjat pe seara asta, o sa bag pe topicul cu mancare

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci. Motul, BMW(Castrol), bag pla, tot aia e. casiconcluziebã, la nivel de maimutza, adeca io.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Concluzia e sa fii atent daca incep sa bata tachetii, sa-i spui lui Similea sa-si schimbe uleiul din cutie  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la Similea bataia tachetilor se trage de la lichidul de spalat parbrizul 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai sa va zic o treaba care mi s-a parut foarte tare, ca n-am avut timp sa dezvolt aseara.

 

deci am comandat 9 litri de Motul Clean+ acolo unde am scimbat uleiul (la Autovariant, este un service/vulcanizare noua fix in capula strada mea) si daca tot am luat de acolo anvelope si le-am pus, am zis sa schimb si uleiul la ei.

 

in fine, ajung acolo pe la 6 jumate, si constat ca au gresit comanda si in loc de Clean+, bidonul de 5 litri era de Clean Simplu.

 

Uleiul din masina fusese deja dat jos si pe stoc ei nu mai aveau ce imi trebuia mie si nici de unde sa aduca pana a doua zi... deci riscam sa las masina acolo. In fine, mini scandal din partea mea etc.

 

Am cautat pana la urma eu pe google, la intamplare, si am gasit site-ul motul de mai jos (era prima in google), scria la program de lucru pana la ora 18... plm era deja dupa 18:30, insa zic sa sun pe mobil totusi, poate am noroc.

 

Raspunde un baiat, imi cer scuze ca sun dupa inchidere, insa uite am o urgenta sunt cu masina pe rampa cu uleiul dat jos si am mare nevoie de 5 litri de Clean+. Ce imi zice de m-a blocat:

 

"Nici o problema, doar nu o sa va lasam asa, ma intorc acum la sediu ca abia plecasem si noi (Piata Presei) si va aducem noi uleiul unde aveti nevoie cat putem de repede"... Vreau sa va zic ca au venit cam in 30 de minute la service, cu uleiul, plus 5 litri de lichid de spalat parbrizul Motul, cadou, asta pe viscolul ala de aseara... 2 baieti de toata isprava, super amabili.

 

am ramas prost.

 

asta e site-ul si ii recomand:

 

http://www.ulei-motul.ro/

Share this post


Link to post
Share on other sites

E clar ca e afacerea lor. Ca un angajat isi baga p.ula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai sa va zic o treaba care mi s-a parut foarte tare, ca n-am avut timp sa dezvolt aseara.

 

deci am comandat 9 litri de Motul Clean+ acolo unde am scimbat uleiul (la Autovariant, este un service/vulcanizare noua fix in capula strada mea) si daca tot am luat de acolo anvelope si le-am pus, am zis sa schimb si uleiul la ei.

 

in fine, ajung acolo pe la 6 jumate, si constat ca au gresit comanda si in loc de Clean+, bidonul de 5 litri era de Clean Simplu.

 

Uleiul din masina fusese deja dat jos si pe stoc ei nu mai aveau ce imi trebuia mie si nici de unde sa aduca pana a doua zi... deci riscam sa las masina acolo. In fine, mini scandal din partea mea etc.

 

Am cautat pana la urma eu pe google, la intamplare, si am gasit site-ul motul de mai jos (era prima in google), scria la program de lucru pana la ora 18... plm era deja dupa 18:30, insa zic sa sun pe mobil totusi, poate am noroc.

 

Raspunde un baiat, imi cer scuze ca sun dupa inchidere, insa uite am o urgenta sunt cu masina pe rampa cu uleiul dat jos si am mare nevoie de 5 litri de Clean+. Ce imi zice de m-a blocat:

 

"Nici o problema, doar nu o sa va lasam asa, ma intorc acum la sediu ca abia plecasem si noi (Piata Presei) si va aducem noi uleiul unde aveti nevoie cat putem de repede"... Vreau sa va zic ca au venit cam in 30 de minute la service, cu uleiul, plus 5 litri de lichid de spalat parbrizul Motul, cadou, asta pe viscolul ala de aseara... 2 baieti de toata isprava, super amabili.

 

am ramas prost.

 

asta e site-ul si ii recomand:

 

http://www.ulei-motul.ro/

good job man  :clapping:

e destul de ok pretul

din ce stiu peste o luna si un pic va fi pret impus la Motul asa ca o sa gasesti peste tot acelasi pret impus /"recomandat"

 

L.E. lichidul de parbriz Vision classic la - 20 chiar e super 

eu am folosit si vara  si chiar nu ingheta iarna

 

L.E.2 esti sigur ca nu e contrafacut?   :LMAO:

Unde stii mai ieftin?

proabil are el mai ieftin  :P

Edited by Claudiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti un cod secret ? Ce-i cu gradiniteala asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde stii mai ieftin?

Am in administrare un parc auto si cumpar piese si uleiuri direct de la importatori in baza unui contract de flota. Pot sa va ajut daca aveti nevoie de cate ceva. Iar preturile sunt destul de bune as zice eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu bag la 10.000km Motul 5W40 Specific BMW la un service foarte ok de pe langa Cluj...dupa alti 10k km ma duc la austrieci si fac revizia cu ulei bmw longlife, ca doar deh, daca vreau sa revand masina la roman ii trebuie musai carte service cu stampila orijinala de la reprezentanta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-au mutat recent pe varianta Zorilor-Manastur...cum cobori din Zorilor faci curba mare si chiar in spate la Petrom...baietii sunt de nota 10+... daca nu as avea nevoie de stampile pe cartea service doar la ei m-as duce...de ei am dat tot prim recomandare de la Groza Dan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o adevarata isterie cu uleiurile contrafacute in special cu cel BMW.

Aici in Vest sunt multi care aduc direct din Germania si nu am auzit sa fie probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am apucat de ulei shell mai nou, sa vedem ce si cum. se comporta., am auzit ca e bun, desi mai putin cunoscut/folosit in Ro. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.