Jump to content
KIP

Problema inscriptionare cd/dvd muzica seria 5 e60 navi profesional.

Recommended Posts

Masina este seria 5 e60 cu navigatie profesionala si magazie de 6 cd-uri in torpedou. Am cumparat-o cu un cd in magazie inscriptionat pe calculator csare mergea. Eu am incercat sa inscriptionez mai multe cd-uri, chiar si dvd-uri dar nu mi le recunoaste nici magazia si nici playerul daca le introduc in fanta din bord.

 

Intrebare: cu ce program sa le inscriptionez, la ce viteza, pe ce marca de cd, ce sa aleg cand incep sa scriu cd-ul (audio, data, etc). Ca sa fie totul clar, vreau sa scriu cd-uri/dvd-uri cu piese mp3 luate de pe torenti

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai eu am scris cd-uri cu muzica, cu programul implicit din Windows 8, nici nu stiu cum se cheama, ii dau drag and drop pe unitate DVD si acolo selectez audio cd sau mp3.

 

Nu am avut probleme.

 

Sigur masina citeste mp3 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La asta nu m-am gandit, sincer. Dar parca asa scrie pe magazie. O sa verific.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ups. Pai si atunci cum sa le scriu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Magazia nu citeste mp3

Ba da, citeste.

Eu toate asa le fac, in format MP3, le bag in magazie (seria 5 e60 cu navigatie profesionala si magazie de 6 cd-uri in torpedou) si merg perfect.

Le scriu cu Ashampoo Burning Studio 6 free.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu iti citeste mp3, trebuie sa le scrii in format audio: florin_salam.cda

 

fa cu programul implicit din windows, drag and drop melodiile pe cd blank si urmezi instructiunile, plm, e simplu.

 

sau instaleaza Nero si la create new project ii dai CD AUDIO, nu altceva.

 

ca idee, iti vor intra in medie 15 melodii pe un CD normal de 700 Mb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu fac asa:

Cand am chef sa imi fac un CD, caut pe youtoube melodiile care imi trebuie, le tranform in MP3 cu asta

http://www.youtube-mp3.org/

 

Apoi cu asta fac Burn or Rip music > create an audio CD > drag&drop pe CD, burn si gata

https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/0710/Burning_Software/Ashampoo-Burning-Studio-6

 

Asa cum zice Pole, aprox. 15 melodii / CD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plm, am cam incercat tot din ce ziceti voi, cu mentiunea ca-mi incapeau cam 30-40 meloidii pe un cd de 700 mb. Deci, ceva gresit tot am facut eu daca voua va intra maxim 15. O sa mai incerc si azi cu programul lui mimima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apoi cu asta fac Burn or Rip music > create an audio CD > drag&drop pe CD, burn si gata

https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/0710/Burning_Software/Ashampoo-Burning-Studio-6

 

Asa cum zice Pole, aprox. 15 melodii / CD

Ce faci acolo e un audio CD, cu piesele in format CDA, nu MP3. Tocmai de-aia iti incap mult mai putine.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum sa le fac, ZyZ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu n-am navi OEM, dar din cate stiu trebuie in format CDA, nu mp3. Asadar, fa-le audio CD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, o sa incerc diseara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca e foarte simplu cum a spus Pole. Daca ai Nero, e brici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti-am scris mai sus, le faci in format CDA, respectiv CD Audio. tu sigur le faci altfel, intrucat este imposibil sa iti intre 40 de melodii in format CDA pe un cd de 700 mb, decat daca sunt melodii de 50 de secunde probabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ma, am inteles. Incerc si asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arunca porcaria aia de cd-changer de pe E60 care nu citeste MP3-uri si pune un GROM sau DENSION.

Instalarea se face plug&pray ( eu mi-am instalat GROM-ul singur si practic tot ce ai de facut este sa scoti mufele din CDC si sa le pui in GROM + un fir din mufa de alimentare mutat din pozitia X in Y) si ai access la MP3-uri de pe USB si/sau IPOD sau chiar streeming prin dinte albastru.


 

Edited by siulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalarea se face plug&pray

Nu stiu daca esti foarte evlavios sau doar pesimist  :P

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca esti foarte evlavios sau doar pesimist  :P

Termenul vine de pe vremea windows-ului 95/98/xp cand era la mare moda termenul plug&play dar de fapt "mufai" si te rugai sa mearga.

 

LE: Daca te mananca tare atunci poti sa faci retrofit la MULF2 si atunci ai USB-ul din fabrica. Dar ai de tras "matze"(ceea ce m-a speriat pe mine) si de codat. Gasesti pe net multe tutoriale(schema e deja atasata) si il poti "intreba" si pe C_o_s_m_i_n de dincolo.

Edited by siulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

o, fratili Brandex is in da' house  :sorcerer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.