Jump to content
Laur

Sfaturi masini puse la vanzare in tara si nu numai

Recommended Posts

Crezi că dacă ml-ul ăla ar fi intrat într-un E60 si nu în Logan ar fi scăpat aia?

 

Mi se pare irelevant ce zici. Daca e sa ai ghinion, mori in ml și scăpa aia din Logan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca merg pana la mare de la Valcea, 1000 km dus intors, nu stiu daca depasesc de 2 ori, poate sa imi iasa tractoare sau carute in fata sa fiu nevoit. Si mai mult de 130 poate doar in panta sa se duca involuntar. Am facut recent 2500 km Valcea-Viena-Praga si retur cu consum de 5 la suta, pai ce iti trebuie mai mult de atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crezi că dacă ml-ul ăla ar fi intrat într-un E60 si nu în Logan ar fi scăpat aia?

 

Mi se pare irelevant ce zici. Daca e sa ai ghinion, mori in ml și scăpa aia din Logan.

 

Sunt convins ca nu mureau toti 3.

Daca e sa ai ghinion mori si in camion.

 

Il las pe Simi sa preia de aici, stie el de ce are Jeep momentan :).

n-ai ma teraba cu loganul

 

am mers la mare de 2 ori cu 1.5 dci de 90 cp, i-am rupt ... pe autostrada, merge 150-160 fara stres, putin zgomotoasa dupa 120-130. 

 

si depasiri pe dn-uri ca mai merg la arad destul de des 

 

e ok iti faci treaba daca nu faci pe viteazul

 

 

Mergi si cu un benzinar de 1.4 si mai discutam :) . Nu era vorba de facut pe viteazul in nici un caz.

Zici ca e bun dar conduci un Tuareg daca bine retin. N-o lua personal, insa de ce nu ti-ai luat Logan nou?

Daca merg pana la mare de la Valcea, 1000 km dus intors, nu stiu daca depasesc de 2 ori, poate sa imi iasa tractoare sau carute in fata sa fiu nevoit. Si mai mult de 130 poate doar in panta sa se duca involuntar. Am facut recent 2500 km Valcea-Viena-Praga si retur cu consum de 5 la suta, pai ce iti trebuie mai mult de atat.

 

Pai si eu depasesc numai daca e camion si nu am destula vizibilitate de el. Si carute sau tractoare. Rar trec de 130 si atunci doar in depasire.

Pe langa ca pastrez distanta destul de mare fata de cel din fata si stau cu ochii si pe cel din spate.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine recunosc ca pe mine nu ma prea depaseste nimeni, merg foarte tare in general.

 

acum parca m-am mai potolit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io nu stiu cum puteti sa mergeti pe anumite drumuri gen A2 cu 130, mori de plictiseala, mai ales singur in masina 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine recunosc ca pe mine nu ma prea depaseste nimeni, merg foarte tare in general.

 

acum parca m-am mai potolit.

Cred ca toti am avut faza asta, depasesc tot ce prind, insa si cand iti trece nu iti vine sa treci la o masina inferioara ci fie sa ramai la ce ai, fie mergi pe upgrade, confortul psihic de a avea o "rezerva" sub talpa nu prea are pret.

Pentru restul? Mastercard :)

 

Io nu stiu cum puteti sa mergeti pe anumite drumuri gen A2 cu 130, mori de plictiseala, mai ales singur in masina

Pilot automat, ma doare la basca daca e politie, admir peisajul (daca este). Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca nu prea ai mers pe A2. Sau pe imbecilitatea aia de A3, 4 benzi, 3 benzi, 2 benzi iar la iesire de pe ea, 1 banda. 

Si mai are si un hop, cand esti la ultimul pod sau ce plm e, in periferia Bucurestiului de te scoala din toti mortii 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe A2 am fost doar de 2 ori, recunosc. Ma miram cum este "politia autostrazii", baietii aia de la firma de paza.

Pe A3, Ploiesti - Bucuresti la fel. :) Pe A3 Cluj - Campia Turzii destul de des, aici mai vezi cate ceva.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

V90 ftw, geniala masina daca ai banii. Peste A6, parerea mea. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam cu orice masina as fi ii dau in gura sa behaie. nu prea stau la viteza legala...ma ia plictiseala, somnul...fac orice altceva decat sa conduc si asta nu e ok. drept urmare, ii dau in gura cat duce. fie ca e logan, fie ca e bmw. acu ceva ani am luat masina lu'unchi-miu pana la belgrad: cand am plecat abia trecea de 100 (1.5dci folosit pe drumuri scurte si mers la consum). la intoarcere masina alerga cu 160 si se auzea sunetul curat al turbinei 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mas face diferenta. curata turbine doar mergand cu masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi trebuie minim 200cp pt mersul in afara

 

restul is povesti.am aproape atat pe motor mai da o in plm.

 

Merg tare,depasesc mult pe nationale,dar la modul relaxat

 

Pe autostrada pilot automat 150,unde stiu ca nu i radar plus 200.asta e.nu pot dormi in masina.

 

Ma cac pe aia 2 litri in plus fata de logan sau alt gunoi de conserva obosita

Share this post


Link to post
Share on other sites

mas face diferenta. curata turbine doar mergand cu masina

si te spal pe tine pe dinti fara periuta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

lui mas ii place mura-n gura 

 

au contraire! Ciupa nu e usor de prins. stie oricine.

tu esti doar light...adiere de primavara :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

WLF , n-am incredere in motorizarile astea noi de la V60 

 

Pai ca tu vrei milioane de cai putere. Ala de 1.6 diesel de 115 cai este motorul de Focus, Mazda 3, Pejo 308, Citroen C5, Toyota, e poate cel mai fiabil motor posibil. Pacat ca are filtru de particule, as fi preferat fara, dar este Euro 5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect.atunci te axezi spre o skoda fabia pe benzina si i pui gpl,o sa mergi aproape pe gratis

 

pai nu sly. axeaza te tu pe fabia.  eu  ma axez fix pe ce vreau eu. :) . adica poate vreau confortul si gadget urile din seria 5, dar consum mai mic.  si atunci imi pun gpl autorizat,  pe motor mic benzinar. :) .  si asta pt ca poate nu mi place sa mi miroasa mainile a motorina de la pompa. :) . si oricum iesi mai ieftin pe gaz decat pe moto..cred. si macar nu . poluezi atata. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca sunt convins ca diferenta mare face si motorina de la noi. Am observat asta cand am cumparat din Franta acum vreo 4 ani un Citroen C5 care a venit cu rezervorul aproape plin, 1.6 HDI de 110 cai, pai era racheta pana am bagat motorina de la noi, diferenta enorma. Eu cred ca astia umbla la benzina si motorina de consuma masinile mai mult ca pe vremuri si merg si mai prost. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ar putea fi diferita, ca asa altii sfintesc motoare si se jura langa ele. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prea multi aditivi bagati, cred ca 10% sunt aditivi, parafine si alte cacaturi, care se ard foarte repede. La un consum de 10% in oras, 1 litru se arde aiurea numai pe aditivii astia miraculosi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum, este fantastic cum degenereaza discutiile pe forumul asta, de la un link catre un e61 520i, sa ajuns la gpl, logan si autostrada A3... de fapt nici nu stiu ce se discutã de fapt.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.