Jump to content
Laur

Sfaturi masini puse la vanzare in tara si nu numai

Recommended Posts

ah, credeam ca a pozat ZyZ carpele cu kit din praguri. eram curios.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E misto ca masina este posibil sa nu mai aiba nici un airbag, ma rog alea frontale cel putin, e cu surpriza la urmatorul accident.

in mod normal la un accident, in care nu au sarit (fiindca nu existau), si s-a lasat cu vatamare, cineva ar trebui anchetat

 

si nu e greu de facut asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

O baga pe aia veche: Am fost cumparator de buna credinta, de unde sa stiu ca masina nu avea airbag-uri. Mai ales ca masinile de genul asta sunt luate pe firma si aduse. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

stati putin.

 

similea e grasut?

Si pleoștit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu Dacia... Hai vopsea, nu mă lasa!

 

BMW-ul arata excelent pt ce km zici ca are.. I-ai verificat tu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

il stiu de mult, a fost si la vanzare cu km aia. Si oricum e maxim de kitchos.

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca tot ceri 2000 de eur pe o dacie veche, macar vopseste-i cum trebuie interiorul portbagajului.

 

hai, ca rau n-ar arata, da' pretul ala....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum vedeti, ala cu Dacia a lasat si seria de caroserie pentru verificarea kilometrilor la reprezentanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tie-ti picase pe asa ceva.

 

parca vazusem si mai scumpe pe autovit.

 

sunt de acord, devin rare, n-au cum sa coste 500 de lei, da' nici 3000 de eur.

 

ma rog, ei sa ceara. eu ma uit si merg mai departe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da, imi place ideea de a avea asa ceva.

 

Insa trebuie sa avem si masura ridicolului.

Ala vrea 3000 euro pe o Dacie vopsita pe 6-700 euro si in care a mai bagat 40-50 de milioane in piese. Doar ca banii aia i-a bagat pentru el. Daca vrea sa-i recupereze si sa mai faca si profit, n-are decat s-o suga agresiv de lake.

Unul suficient de fraier sa-i dea atatia bani nu cred ca va gasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mi-as dori asa ceva, la o adica as prefera sa dau 3000 de euro pe una deja "aranjata", decat sa cumpar una pe mai-nimic si sa ma apuc sa pierd timp cu reconditionari, vopsiri si alte nebunii. In masina s-au bagat 2000 de euro, el cere 3. 

La fel cum as plati mai mult pe o masina cu multe dotari, decat sa cumpar una cheala si sa ma apuc de retrofituri, chiar daca as iesi mai ieftin asa.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este ca nu stii daca reconditionarea s-a facut ca la carte sau romaneste.

 

Cu alte cuvinte, e posibil s-o cumperi si dupa 2 ani sa-ti dai seama ca ti-ai luat o mare teapa si ca e plina de rugina peste tot. Adica s-a chituit peste rugina, s-a vopsit peste kile de chit si tot asa.

 

La partea cu retrofit-urile ai dreptate.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha, n-ai tu de unde sa stii ce a facut ala acolo.

 

si e mult 3k, eu n-as da. foarte serios vorbesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu pe cineva care a cumparat o masina cu vopseaua impecabila, tinichigeria facuta.

Dupa un an i-a trecut amortizorul prin oala spate. Cand s-a dus la un atelier a descoperit ca aia au bagat in oala carpe, carton si chit.

Si, in mod evident, peste tot a inflorit rugina.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti-o poti lua oribil, stiu :)

 

tu esti si-n domeniu, auzi mai multe povesti de groaza ca noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe unele le vad si pe viu.

De exemplu, un baiat de treaba de pe forum cu un E36 abia isi facuse tinichigeria. Ei bine, ii lasase ala o gaura in prag de puteai baga pumnul. Bataie de joc. E intotdeauna mai bine sa cumperi masina fara astfel de interventii facute de altii.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

in orice caz, mai hispter decat sa te dai cu dacia aia abastra pe dorobanti, nu exista, pe blue l-as vedea in asa ceva :D

 

Dacia-1300-1289-cmc.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e completa: pe portbagaj, sub sigla mai trebuia sa aiba o bagheta de crom iar tampoanele de pe bara trebuiau sa fie mari

Share this post


Link to post
Share on other sites

o arde Stance, nimic nu stii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e completa: pe portbagaj, sub sigla mai trebuia sa aiba o bagheta de crom iar tampoanele de pe bara trebuiau sa fie mari

E din cauza anului de fabricatie.

 

Alea cu tampoanele mari si cu bagheta aia de crom sunt din primii ani. '69-'72. Alea au si 1300 scris sub stop si au piese frantuzesti in proportie foarte mare.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

avea un prieten asa ceva, cand eram mai mici, adica la 18 ani ca abia luase permisul si i-a dat tacso dacia, era fix ca asta albastra, doar ca galbena si fusese castigata la Loto.

 

deci vara efectiv iti coceau coaiele pe musamaua aia si iarna faceai cangrena de frig.

 

a fost infipta intre 2 copaci prin padure la snagov, intrucat la vremea aia, mini gasca noastra, jucam leapsa cu masinile prin padure si baiatul asta nu a apreciat bine distanta dintre copaci si acolo a ramas  :wacko: eu eram in dreapta ca tata nu-mi dadea masina lui la vremea respectiva :(

 

l-a asasinat tacso cand a venit cu coarda aia facuta praf pe ambele parti, am asistat si eu la scandal, nu stiam cum sa ma tirez mai repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.