Jump to content
Sign in to follow this  
Simi ON

slabire rapida

Recommended Posts

Je.

 

SLY, asta cu vergeturile tine mai mult de fiecare in parte nu ii o regula ca toata lumea care face sala mult timp sa aibe automat si vergeturi. Poate unii au pielea mai "elastica" cu o rezistenta mai mare la "crapare", ma rog intelegi ce vreau sa zic ca n-am chef acum sa fac teoria chibritului.

 

Eu merg la sala de 9+ ani, constant, 5 zile pe saptamna asta pe langa altele gen plimbari lungi cu bicla, alergare pe teren accidentat, cross fit etc. Imi fac antrenamentele foarte intense si diversificate pentru ca ma intereseaza in primul rand rezistenta fizica la efort mare si fibra ( "liniute" peste tot :) ). Parizer umflat poate face oricine.

 

Nu am nici urma de vergetura pe corp asta desi un amic cu, care merg la sala inca de cand m-am apucat e plin de vergeturi mari in zona piept-umar, acolo unde se vede si la pole in poza, inclusiv cateva pe spate dar dinalea mari si groase ce are pole e lux.

 

 

ce zici tu e corect.fiecare are o predispozitie mai mica sau mai mare la chestia asta

 

tu zici ca faci de atatia ani sala.mi se pare putin probabil sa n ai nici o vergetura,asta doar daca te antrenezi cu greutati mici.nu e vorba de nici un parizer,dar nu cred ca exista culturist pe planeta care sa faca piept cu minim 100 si fluturari cu 30 de kile si sa n aiba vergeturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mas, iarta-ma. N-am vrut sa zic toate chestiile alea de adineauri. Mut tot daca vrei, numa' sa nu te supi pe mine :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce zici tu e corect.fiecare are o predispozitie mai mica sau mai mare la chestia asta

 

tu zici ca faci de atatia ani sala.mi se pare putin probabil sa n ai nici o vergetura,asta doar daca te antrenezi cu greutati mici.nu e vorba de nici un parizer,dar nu cred ca exista culturist pe planeta care sa faca piept cu minim 100 si fluturari cu 30 de kile si sa n aiba vergeturi

 

Am facut si fac cu 100, 110 si 120 bine cu un mic ajutor si doar 2-3 repetari si destul de rar. Oricum nu ma intereseaza prea tare sa fac cu greutati foarte mari. Fluturari nu prea fac cu mai mult de 35 cred ca am facut de cateva ori cu 42 dar demult.

 

Daca ajungi prin CJ da un semn poate facem un antrenament impreuna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca iti da mas semn, zicand ca e sly. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca iti da mas semn, zicand ca e sly.

Da dar se taie treaba imediat cand pune mana pe gantere de 30 ca sa faca fluturari, ii cad mainile cred :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dar se taie treaba imediat cand pune mana pe gantere de 30 ca sa faca fluturari, ii cad mainile cred :)

 

mas zice ca sta in spate, la ajutor.

 

imediat ii arata oua cu carnati. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut si fac cu 100, 110 si 120 bine cu un mic ajutor si doar 2-3 repetari si destul de rar. Oricum nu ma intereseaza prea tare sa fac cu greutati foarte mari. Fluturari nu prea fac cu mai mult de 35 cred ca am facut de cateva ori cu 42 dar demult.

 

Daca ajungi prin CJ da un semn poate facem un antrenament impreuna.

 

nu prea am timp sa stau când ajung,am mai fost de vreo 2 ori cu un prieten bun la o sala din Mărăști

 

tu la ce sala mergi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pole, de la 1 febr nu am nicio zi de pauza, insa au si ele rolul lor, acum depinde si de programul de antrenament al fiecaruia. Eu sunt praf pe biceps, in achimb triceps, piept, umeri merg blana. La piept cand faceam acasa bagam cate 600 de flotari pe antrenament :))

[quote name="SLY" post="136295" timestamp="1427

dar nu cred ca exista culturist pe planeta care sa faca piept cu minim 100 si fluturari cu 30 de kile si sa n aiba vergeturi

eu nu am vergeturi deloc, piept cu 110 si fluturari cu 32 kg pe gantera, insa astea au venit natural, fara shakeuri proteice, creatina etc. Poate are si asta o legatura

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu prea am timp sa stau când ajung,am mai fost de vreo 2 ori cu un prieten bun la o sala din Mărăști

 

tu la ce sala mergi?

 

La ce sala mai exact din Marasti ? Acolo fac si eu la fostul "Record" unde era si strand dar acum s-a mutat in alta parte de cativa ani si acolo merg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce sala mai exact din Marasti ? Acolo fac si eu la fostul "Record" unde era si strand dar acum s-a mutat in alta parte de cativa ani si acolo merg.

a,stiu unde e aia.asta era in partea cealaltă,pe bulevardul care vine de la opera din centru dorobantilor sau cum ii zice,exact in capătul strazii pe stânga.la intersecția unde o iei la dreapta către ise.ma rog,asta nu i recent,nu stiu daca mai este

Share this post


Link to post
Share on other sites

E si el om, bre. Nu putem sa-i zicem chestiile astea la nesfarsit.

 

Misto rau pisoiul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrajeala ieftina ce scrie asta si toate pasaricile frustrate ca nu reusesc sa slabeasca il asculta.

 

Poti sa mananci orice insa conteaza in primul rand cantitatea, distanta intre mese (prin masa ma refer si la gustari gen 2 mere dupa o friptura de porc) si cate calorii arzi in mod obisnuit. Si bineinteles, sa nu ai obiceiuri proaste regulate si dese in dieta (gen 2 paini zilnic).

 

Eu am slabit 15kg fara sala in 10 saptamani (96->81), mi-am facut analize de sange si erau toate perfecte.

 

Pe parcursul anului urmator am mai dat jos inca 8kg (81-73) si ma mentin.

 

Analize facute anual, mancat din toate, inclusiv junk food, mai nou am revenit si la Coca Cola insa cu masura .

 

Am mers si la sala 2 ani insa mi-am bagat piciorul ca nu reuseam sa ma odihnesc destul, o perioada am facut acasa cu gantere si apoi m-am luat cu mutarea in alta locuita si nu mai am timp.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum e in functie de organism, unii slabesc mai repede, altii nu slabesc deloc

 

e bine totusi sa mancam sanatos, se vede in timp nu doar in doi trei ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

io cand aud asta cu mancatul sanatos, ma ia cu furnicaturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum e in functie de organism, unii slabesc mai repede, altii nu slabesc deloc

 

e bine totusi sa mancam sanatos, se vede in timp nu doar in doi trei ani

 

Inainte sa reusesc sa slabesc, am incercat 2 ani diferite metode. Fix pix, am mai pus cateva kg, aveam obiceiuri mult prea proaste intr-ale mancarii ca sa imi iasa.

 

Sunt de acord cu tine cu un mancat mai "pe alese", insa cu eliminarea completa a unor alimente nu sunt de acord. Aici nu includ ciocolata, cola, si altele din categoria lor.

 

De toate, dar cu limita si sa nu devina un obicei. Mie de exemplu, imi plac la nebunie cartofii prajiti. Pai daca trece saptamana si nu am mancat o portie, bag o punga de chipsuri :) .

 

Sfatul meu legat de mancare, e sa evitati anumite alimente care contin zahar asa, de dragul artei. 95% din ce cumparam la conserva/ cutie/ etc, daca cititi atent la ingrediente apare zahar. Inclusiv la somon afumat, mazare la conserva/borcan, porumb la conserva (si aici nu ma refer la cel cu miere). Pana si sucul Teddy contine zahar.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar nu a zis nimeni de prajeli atata timp cat nu se face exces

 

carnea de pasare din comert e praf, mezelurile la fel


excesul e periculos


jeezy vad ca esti preocupat sa manaci spre sanatos si asta e bine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

lacomia citeste tot

Lacomia creeaza dependenta si freaca silueta :lol: . Daca bagi 2-3 covrigi dimineata timp de o saptamana, simti nevoia de fainoase in continuu.

 

Si ca sa il citez pe Laslau <<de la fructe prea multe ( adica eu nu am ceva cu 1-2 mere, ci am ceva cu 10 mere mancate intr-o zi sau 10 mere facute suc si baute dintr-o inghititura ) !!!>> Sucurile de fructe si legume sunt chiar foarte in regula insa trebuie considerate drept o masa. Gen in loc de un KFC, bagi un litru de suc si manaci peste vreo 2 ore (care va stiti cu gastrite, aveti mare grija).

 

Explicatia e simpla, fructele si legumele se proceseaza foarte repede si se digera in 1-2 ore, pe cand un friptan de porc, dureaza si peste 4 ore. Baga un suc peste un friptan si ai frecat tot, nici nu te poti caca a 2-a zi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si nu uitati copii, la fiecare ejaculare cica se pierd 12 calorii, deci duceti soroboanca in beci cat mai des, dupa posibilitati fireste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai mancati pasaricale. Sunt niste mizerii indopate. Decat daca poti verifica sursa.

 

Nu stiu cum e legislatia in Romania, dar in alte parti, injectarea hormonilor la porci este interzisa. 


si nu uitati copii, la fiecare ejaculare cica se pierd 12 calorii, deci duceti soroboanca in beci cat mai des, dupa posibilitati fireste.

 

Aia doar daca o freci in palma sau stimulezi cu gandul si nici atunci nu cred. 

Edited by Scufi
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai nene ce atata filosofie

 

lucrurile sunt simple.raportul dintre caloriile introduse in corp de a lungul zilei,fata de cele arse de organism

 

cat si sursa acestor calorii.

 

daca bagi in tine 5000 de calorii pe zi si tu consumi 2500,atunci reteta succesului e asigurata.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa razi dar am avut o colega slaba de o batea vantul, manca execrabil, o putoare, i-au gasit colesterolul 300


mai conteaza si sanatatea nu musai sa fii slab

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar nu a zis nimeni de prajeli atata timp cat nu se face exces

 

carnea de pasare din comert e praf, mezelurile la fel

excesul e periculos

jeezy vad ca esti preocupat sa manaci spre sanatos si asta e bine :D

 

Daca intrebi de un nutritionist de prajeli in ulei, face ca popa cand ii zici ca inainte de casatorie, ai incercat-o pe viitoarea.

 

Eu consum carne din comert, insa sunt foarte selectiv. Evit sa cumpar carne congelata, iau numai cat consum(am) in maxim 2-3 mese (gen fac azi de mancare, mananc si maine, ca mie nu imi sta in gat :) ). Mezeluri evit total insa trebuie sa recunosc, odata la cateva luni mananc niste cremwursti semi afumati de la Meda(sunt singurii care imi cad bine).

 

Da, poti spune ca sunt preocupat, la 96kg si inceput de scolioza, durerile de spate erau criminale. Dupa ce am slabit am scapat de ele. Desi tinteam doar 80kg, am coborat la 73kg. In principiu am grija ce si cat mananc, insa avem cu totii vicii (la mine se numara KFC, McDonalds, cate o shaorma si mancare chinezeasca - de asta nu-s convins ca e nesanatoasa insa mai trebuie alternat meniul. Mie imi place orezul dar nevasta nu il suporta.).

 

@SLY - daca te-ar asculta si colegele mele de birou, ar fi super. Numara fatucile la calorii dar "gusta" tot timpul cate ceva.

 

@umbrella - da, sunt si cazuri de genul, deasta e recomandat sa eviti prajeli si altele.

 

@pole - da da, trebe dusa cat mai des, relaxeaza si posibil sa mai uiti si de foame  :lol: .

 

Ce-i drept, cat am slabit, am eliminat multe alimente insa le-am reintrodus treptat in alimentatie. Ma cantaresc de macar 2 ori pe zi (poate ziceti unii ca sunt nebun insa doar asa ma pot controla daca sa mananc ceva sau ba, mai ales seara). Cand am ajuns la 72kg, ma punea nevasta sa mananc, ma mai prostea sa mananc KFC seara.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.