Jump to content
Sign in to follow this  
Simi ON

slabire rapida

Recommended Posts

@SLY, cu WPI de la pronutrition nu am patit, cu ON in schimb in primele 2 zile tot asa m-am bashit infernal, insa apoi cred ca m-am obisnuit cu ele ca n-am mai avut nici pe dracu, am sa mai vad zilele urmatoare cum sta treaba, ca la drumul spre casa tre sa merg cu geamurile deschise si transpirat ca ma sufoc si apoi ma intreb de ce imi intepeneste spatele. In ultima vreme nu mai stau sa fac dus la sala si plec direct, imputit asa, fac acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e posibil sa nu tolerezi bine unul dintre tipurile de proteina

 

fiecare e diferit,spre ex am auzit tipi plangandu se de aceeași faza după ce au luat proteina de la firme foarte scumpe

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca la drumul spre casa tre sa merg cu geamurile deschise si transpirat ca ma sufoc si apoi ma intreb de ce imi intepeneste spatele. In ultima vreme nu mai stau sa fac dus la sala si plec direct, imputit asa, fac acasa.

Ai zis ca ai început din nou Seinfeld.

Ai ajuns la episodul în care îi pute ceva în mașină?

Share this post


Link to post
Share on other sites

te gazezi de la continutul mare de proteine. e normal. azot si alte balarii. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut maxim 84 kg la viata, la o înălțime de 1,82m.

În rest, sunt constant în jurul valorii de 74 - 75, +/- 2.

Mănânc destul de regulat, 3 mese pe zi, orice sa fie, dar cu carne. :)

De mai bine de 1 an am început să merg pe jos, cel puțin 1 oră pe zi.

Apoi, după o vreme, am trecut la alergat, gen 2 ture scurte în zona în care locuiesc.

De câteva luni mi-am făcut abonament la bazin, e la 5 minute de mers pe jos de unde stau.

Cam atât.

Nu slăbesc, nici nu ma îngraș.

Alergatul și mersul la bazin sunt pentru efort fizic, altfel nu fac nimic toată ziua. Dacă urcam 3 etaje pe jos, eram praf. Pe bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fumezi rareÈ™?

Da.

Trecusem pe de aia electronică la o vreme, apoi m-am lăsat de tot.

De câteva luni am început din nou sa fumez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cauza fumatului n ai rezistenta la efort

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu aveam, asa e. Nu zic că acuma e mult mai bine, Dar după o tura de alergat acuma nu mai am nevoie de jumate de ora să-mi revină respirația la normal.

Înainte, chiar și după o ora de mers pe jos, respiram ca un câine blănos, vara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei preocupati de o alimentatie sanatoasa, iata ultima noutate in domeniul nutritiei si al sanatatii. 

Este o usurare sa aflam adevarul dupa atatea si atatea studii contradictorii despre nutritie. 

  •  Japonezii consuma foarte putine grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.
  •  Mexicanii consuma multe grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.
  •  Chinezii beau foarte putin vin rosu si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.
  •  Italienii beau mult vin rosu si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.
  •  Nemtii beau foarte multa bere, consuma foarte multi carnati si grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii

 

 

CONCLUZIA:

Mancati si beti tot ce vreti! Se pare ca, faptul ca suntem romani este ceea ce ne omoara!

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multe aberatii s-au spus pe aici. Cum Pwla mea sa spui ca sportul nu are legatura cu slabitul? sau sa spui ca "sala - bodybuildingul - nu te ajuta sa slabesti? voi cred ca nu faceti diferenta intre greutatea in kg si procentul de grasime. Aici e marea diferenta, greutatea de pe cantar e fix pix! 

Bodane nu stiu cum ai facut tu sport 14 ani si debitezi atatea prostii, cum sa spui ca nu arzi calorii la sala decat in timpul antrenamentului sau doar pe banda? vezi ca metabolismul ramane mai accelerat si dupa, tocmai asta e esenta, cauta informatii despre asta. Paradoxal, sala - antrenamentul cu greutati - te ajuta sa arzi mai bine grasimile decat banda, combinata normal cu putin cardio, in schimb cardio arde f mult si din masa musculara, daca nu este facut cum si cand trebuie. 

Conteaza foarte mult si alimentatia, sa stii CE si CAND sa mananci, in functie de stilul de viata, de tipul de antrenament etc. 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu stiu ca dupa antrenamentul de forta (sala ma rog) nu stiu cat timp se mai ard inca calorii, efectul afterburn sau ceva de genul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai s a vehiculat inclusiv ideea ca de fapt sportul ar fi oarecum contraindicat in procesul de slăbire,pentru ca daca te lași,te vei îngrășa

 

ideea mi se pare maxima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce stiu eu muschii ard calorii 24 de ore dupa antrenament.E exact cum a spus Sly(asa mi-a spus si antrenorul).

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai s a vehiculat inclusiv ideea ca de fapt sportul ar fi oarecum contraindicat in procesul de slăbire,pentru ca daca te lași,te vei îngrășa

 

ideea mi se pare maxima.

Eu n-am zis asa ceva. Citeste mai atent.

Dar chestia asta cu ingrasatul dupa sportul "de performanta", se cam intampla.

 

Ia nota ca am zis de sportul de performanta. Daca te duci la sala, nu inseamna ca faci sport de performanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io m-am ingrasat dupa inot. Bine, consumam agresiv sprite. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multe aberatii s-au spus pe aici. Cum Pwla mea sa spui ca sportul nu are legatura cu slabitul? sau sa spui ca "sala - bodybuildingul - nu te ajuta sa slabesti? voi cred ca nu faceti diferenta intre greutatea in kg si procentul de grasime. Aici e marea diferenta, greutatea de pe cantar e fix pix! 

Bodane nu stiu cum ai facut tu sport 14 ani si debitezi atatea prostii, cum sa spui ca nu arzi calorii la sala decat in timpul antrenamentului sau doar pe banda? vezi ca metabolismul ramane mai accelerat si dupa, tocmai asta e esenta, cauta informatii despre asta. Paradoxal, sala - antrenamentul cu greutati - te ajuta sa arzi mai bine grasimile decat banda, combinata normal cu putin cardio, in schimb cardio arde f mult si din masa musculara, daca nu este facut cum si cand trebuie. 

Conteaza foarte mult si alimentatia, sa stii CE si CAND sa mananci, in functie de stilul de viata, de tipul de antrenament etc. 

 

In primul rand, ar trebui sa folosesti alt ton. Eu nu te-am luat la pwla, dar se poate daca e neaparata nevoie.

 

Da-mi tu un exemplu de fraier care se duce la sala, dar mananca tot ca porcul si totusi a slabit.

 

Slabitul e 75% pe baza de mancat corect. 

 

Noi doi oricum vorbim degeaba daca tu ai impresia ca exercitiile anaerobe sunt pentru slabit. 

Caci sunt sigur ca habar n-ai:

 

- exercitii aerobe --> cardio, alergat, inot etc.

- exercitii anaerobe --> trasul de fiare.

 

Da, cardio arde si din masa musculara, dar parca vorbeam de slabit. Adica esti obez si vrei sa slabesti. Prin urmare, despre ce masa musculara vorbim? 

 

Ca sa fac o analogie caci tot vad asta cu culturismul - daca te duci in parc si alergi sigur nu esti atlet. Daca te duci la sala si tragi de fiare nu esti culturist. Dar daca te vezi in cur - sigur esti homosexual.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu n-am zis asa ceva. Citeste mai atent.

Dar chestia asta cu ingrasatul dupa sportul "de performanta", se cam intampla.

 

Ia nota ca am zis de sportul de performanta. Daca te duci la sala, nu inseamna ca faci sport de performanta.

 

n am zis ca ai zis tu.au mai postat si alții pe topicul asta.e normal sa te îngrași daca mănânci la fel dar fara a mai face sport

 

dar un om cat de cat inteligent tine cont de chestiile astea si n are probleme

 

nu stiu ce înțelegi prin sport de performanta.sa participi la competiții?

 

daca e vorba de antrenamente,crede ma ca sunt destui sportivi care fac antrenamente de intensitate cel puțin egala cu unii așa ziși sportivi de performanta

 

inclusiv diete si programe de antrenament.ma rog,asta e alta poveste

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea ai cum sa faci antrenamente la fel ca un sportiv de performanta.

In primul rand, in majoritatea sporturilor, pregatirea ocupa toata ziua.

Eu faceam doua antrenamente pe zi. In total, cam 6 ore. Cine are timp sa faca 6 ore de sport pe zi?

In plus, sportul de performanta e foarte scump. Nu e doar pe baza de practica. Iar ne lovim de o mare problema.

Echipamente, deplasari, antrenori. In functie de sport costa cat castiga un om normal pe luna.

 

"Asa zisi"?

 

Iar asta cu culturismul sa mor daca are vreo legatura cu orice face oricine de pe topicul asta.

 

Culturismul e cu totul altceva decat mersul la sala. 

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai va rog, putina decenta fata de sportivii de performanta.

 

pai eu eram la juniori doi si mi se luase deja de inot. ma punea in fiecare zi sa bag cate 10.000m. pe langa alte nimicuri de sute de metri. 

 

imi pierdeam gandurile numarand bazinele. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da.

Sportul de performanta si sportul practicat ca hobby n-au nici o legatura.

 

ce sport ai făcut?

Am facut tenis. Pe langa si box, dar mai putin. Din 14 ani de sport cred ca am invatat una alta. Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.