Jump to content
Sign in to follow this  
Simi ON

slabire rapida

Recommended Posts

In primul rand, ar trebui sa folosesti alt ton. Eu nu te-am luat la pwla, dar se poate daca e neaparata nevoie.

 

Da-mi tu un exemplu de fraier care se duce la sala, dar mananca tot ca porcul si totusi a slabit.

 

Slabitul e 75% pe baza de mancat corect. 

 

Noi doi oricum vorbim degeaba daca tu ai impresia ca exercitiile anaerobe sunt pentru slabit. 

Caci sunt sigur ca habar n-ai:

 

- exercitii aerobe --> cardio, alergat, inot etc.

- exercitii anaerobe --> trasul de fiare.

 

Da, cardio arde si din masa musculara, dar parca vorbeam de slabit. Adica esti obez si vrei sa slabesti. Prin urmare, despre ce masa musculara vorbim? 

 

Ca sa fac o analogie caci tot vad asta cu culturismul - daca te duci in parc si alergi sigur nu esti atlet. Daca te duci la sala si tragi de fiare nu esti culturist. Dar daca te vezi in cur - sigur esti homosexual.

 

 

 

Nu te-am luat la pwla, daca  te simti este strict problema ta. Vorbesti numai prostii, mai ales din calitate de fost sportiv. 

Masa musculara are MARE importanta in procesul de slabire, poti avea 80 kg si 5% grasime corporala si aceleasi 80 kg si 20%  grasime. O masa musculara mai mare te va ajuta sa arzi mai multe grasimi, sa tii rata metabolica mai mare, sa ai un aport mai bun de carbohidrati fara depuneri etc.

Acum spui ca slabitul e 75% pe mancat corect, mai devreme spuneai ca e 100%

  • Upvote 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

e prea mult testosteron pe aici.

 

o sa vina mas, si pe ala il doare la briceag de culturismul vostru. citeste tot ce are doua picioare si misca

 

sau, alternativ, chemati-l pe raresi, pentru niste estrogeni. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai va rog, putina decenta fata de sportivii de performanta.

 

pai eu eram la juniori doi si mi se luase deja de inot. ma punea in fiecare zi sa bag cate 10.000m. pe langa alte nimicuri de sute de metri. 

 

imi pierdeam gandurile numarand bazinele. 

 

pretenash, eu cand faceam scrima, juma' din romania credea ca e un fel de desert :D daca ma tineam, acum eram muschetar falit, ce ghinon, eram chiar bun.

ps: ma uit la Seinfeld, am ajuns la episodul cu Soup Nazi, mooor  :lol:  :lol:  :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E greu orice sport de performanta facut de mic. De la un punct nu stiu daca mai e sport ci practic e o munca de zi cu zi. 

 

Practic trebuie sa fii dedicat 100%. Un regret am, ca la varstele alea nu stiam de cafele si ceaiuri verzi, sau stimulente putin mai neortodoxe. pai distrugeam tot ca nu erau teste de dopaj. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te-am luat la pwla, daca  te simti este strict problema ta. Vorbesti numai prostii, mai ales din calitate de fost sportiv. 

Masa musculara are MARE importanta in procesul de slabire, poti avea 80 kg si 5% grasime corporala si aceleasi 80 kg si 20%  grasime. O masa musculara mai mare te va ajuta sa arzi mai multe grasimi, sa tii rata metabolica mai mare, sa ai un aport mai bun de carbohidrati fara depuneri etc.

Acum spui ca slabitul e 75% pe mancat corect, mai devreme spuneai ca e 100%

 

Tu debitezi tampenii in forma continuata, n-ai oprire.

Ce treaba are masa musculara cu obezitate, manca-ti-as talentul tau? 

Obezii n-au nici o treaba cu sportul in general. Sunt oameni care mananca aiurea.

Pana sa te gandesti la procente de grasime corporala ai o cale extrem de lunga de parcurs.

Pai da, 75%. Insa poti slabi 100% doar prin regim. E mai bine sa slabesti si cu ajutorul sportului pentru un tonus mai bun si ca sa nu atarne pieile pe tine si sa arati ca un shar pei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

părerea mea este ca numai unul care are ceva rezultate notabile in competiții poate spune ca a făcut sport de performanta

 

restul au făcut sport.de hobby sau încercarea de a face performanta

 

așa daca e sa ne lăudam și io pot spune ca am făcut ani de zile sport de performanta da cu toate astea n am castigat nici o medalie si nici nu m au interesat prea mult competițiile

 

fiecare are propria percepție,important e cum te prezinți acum sau in viitor ca din amintiri nu trăiește nimeni

 

io la vârstă mea sunt mai mult decât mulțumit de felul in care ma prezint,si sunt in revenire de forma

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

a venit rares.  :sorcerer:

 

toata lumea mizeriile sub pres.

 

flower power   :flowers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E greu orice sport de performanta facut de mic. 

E extrem de greu si eu nu recomand nimanui. Iti fura copilaria.

E misto sa faci sport, dar nu la nivel de performanta. La nivelul ala cam dispare placerea. Mie imi placea, dar mai bine nu faceam chiar atat de mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din 14 ani de sport cred ca am invatat una alta.

Io, din 9 ani de forumuri, n-am învățat mai nimic...

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu iti fura, cel putin cand nu esti la un nivel destul de ridicat

 

Noi ne jucam ascunsea pana venea antrenoarea, ne jucam si in bazine, se radea mult. Doar cand inotai aiurea sau nu faceai prostii atunci iti luai pe coaja. 

 

Pe partea financiara era dubios, nimeni nu platea nimic, toti veneau cu bani de acasa, inclusiv cu mancare. Dormeam prin tot felul de camine si orfelinate. 

 

Si cand am fost la Stuttgart, la fel, saracie lucie pe lotul nostru. 

 

Sa nu mai zic ca apa nu stiu daca era schimbata in bazin, gresia era toata verde de mucegai. Apa era asa colorata de nu vedeai fundul si nu avea mai mult de 2m. 

Chestii care se rupeau, rugina, igrasie. Iarna frig, vara cald.  plm

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

părerea mea este ca numai unul care are ceva rezultate notabile in competiții poate spune ca a făcut sport de performanta

 

restul au făcut sport.de hobby sau încercarea de a face performanta

 

așa daca e sa ne lăudam și io pot spune ca am făcut ani de zile sport de performanta da cu toate astea n am castigat nici o medalie si nici nu m au interesat prea mult competițiile

 

 

Eu am avut rezultate, dar nu despre asta e vorba. 

Depinde aici la ce te raportezi. Eu am castigat niste concursuri si in Franta cand aveam 15 ani, dar la ce bun? Evident ca n-am ajuns jucator profesionist, dar asta doar din lipsa de bani. Daca as fi avut 3-4000 euro de bagat in mine in fiecare luna, ii faceam praf.

Stiu jucatori si jucatoare care au mult mai multe rezultate decat mine doar pentru ca au avut bani multi.

De exemplu, unii cauta sa faca puncte in diverse colturi ale lumii pe unde aia inca se incalta cu fesul si nu se intalnesc cu adversari puternici.

Asa cresc foarte mult in clasamente, iar apoi nu mai au de tras atat de mult.

Plus ca am avut rezultate desi m-am tinut de scoala. Majoritatea sportivilor de performanta sunt analfabeti si se lasa de scoala destul de devreme. Eu am si invatat bine pentru ca parintii mei nebuni nu intelegeau ca nu se poate si una si alta.

 

Tu ce sport ai facut?

Nu iti fura, cel putin cand nu esti la un nivel destul de ridicat

 

Noi ne jucam ascunsea pana venea antrenoarea, ne jucam si in bazine, se radea mult. Doar cand inotai aiurea sau nu faceai prostii atunci iti luai pe coaja. 

 

Pe partea financiara era dubios, nimeni nu platea nimic, toti veneau cu bani de acasa, inclusiv cu mancare. Dormeam prin tot felul de camine si orfelinate. 

 

Si cand am fost la Stuttgart, la fel, saracie lucie pe lotul nostru. 

Da, depinde de nivel. Insa cand te antrenezi foarte mult anumite lucruri pe care copiii normali le fac iti sunt total straine.

La noi nu era pe baza de joaca. 

Pai si noi plateam foarte multi bani, iar premiile erau jenante. Am primit ca premii sepci, seturi de mingi, tot felul de cacaturi.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu debitezi tampenii in forma continuata, n-ai oprire.

Ce treaba are masa musculara cu obezitate, manca-ti-as talentul tau? 

Obezii n-au nici o treaba cu sportul in general. Sunt oameni care mananca aiurea.

Pana sa te gandesti la procente de grasime corporala ai o cale extrem de lunga de parcurs.

Pai da, 75%. Insa poti slabi 100% doar prin regim. E mai bine sa slabesti si cu ajutorul sportului pentru un tonus mai bun si ca sa nu atarne pieile pe tine si sa arati ca un shar pei.

Spre suprinderea ta, pana si obezii au o anumita masa musculara, ideea este ca trebuie sa creasca asta, si sa scada masa de grasime, asa se slabeste in mod corect, si este un lucru care trebuie avut in vedere inca de la inceput, asa cum ai in vedere si scopul pentru care faci ceea ce faci. Regimul este doar medical, din punctul meu de vedere, in rest e un cacat inventat sa aiba si nutritionistii de lucru, Trebuie sa fie un stil de viata, altfel e fix pix, in aceeasi masura si sportul, indiferent de forma sa. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

n-a observat nimeni ca nutzi putea sa fie un soi d`artagnan. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

Spre suprinderea ta, pana si obezii au o anumita masa musculara, ideea este ca trebuie sa creasca asta, si sa scada masa de grasime, asa se slabeste in mod corect, si este un lucru care trebuie avut in vedere inca de la inceput, asa cum ai in vedere si scopul pentru care faci ceea ce faci. Regimul este doar medical, din punctul meu de vedere, in rest e un prajitura inventat sa aiba si nutritionistii de lucru, Trebuie sa fie un stil de viata, altfel e fix pix, in aceeasi masura si sportul, indiferent de forma sa. 

 

Nu cred ca vorbim aceeasi limba sau undeva e o problema de intelegere.

 

Evident ca si obezii au o anumita masa musculara. Adica, normal in plm. Dar nu e relevanta. Cand ai un procent de grasime de 40-50%, ce relevanta mai are masa musculara? Acolo ai atat de multa grasime pe care trebuie s-o dai jos incat regimul e cel mai important.

 

Sa mananci corect n-are legatura cu regimul medical. 

 

Iar procentul ala de 5% despre care vorbesti e pentru sportivi. E nivel de competitie.

Slabitul in mod corect e in mare parte in bucatarie. Culmea, culturismul la fel.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

n-a observat nimeni ca nutzi putea sa fie un soi d`artagnan. 

 

da si eu is dezamagit :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine, eu ? glumeam in plm, am facut un cacat, 3 ani si putin, dar imi placea si eram valabil. faceam undeva in floreasca, e o sala acoperita, o vad si acum, vis a vis de o terasa, imi scapa numele (terasei). Am mai facut si polo dar mi-am spart capul repede si m-am crizat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rares, poti sa agiti spiritele daca vrei. Parca simt ca te abtii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine, eu ? glumeam in plm, am facut un prajitura, 3 ani si putin, dar imi placea si eram valabil. faceam undeva in floreasca, e o sala acoperita, o vad si acum, vis a vis de o terasa, imi scapa numele (terasei). Am mai facut si polo dar mi-am spart capul repede si m-am crizat.

Eu vroiam sa ma apuc de kendo, dar e extrem de scump si am renuntat. Costa mia de euro doar echipamentul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mas vroia sa se apuce de curling, dar si-a dat seama ca nu e ce credea.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

sportul de performanta cu ghilimelele de rigoare l am început prin clasa a 5 a cu atletism.doi ani de zile,antrenamente hard core si am avut ceva rezultate notabile la probele de viteza si săritură in lungime,nivel de juniori

 

m am plictisit si am trecut la karate tradițional,shotokan ca atunci începeau sa apăra astea pe la noi.am întrerupt din cauza unei accidentări serioase,mai precis o bătaie soldata cu pierderea cunoștinței si dinți rupți,pentru ca m am crezut bruce Lee într o bătaie de strada cu un câcat de stil tradițional

 

ma rog,singura bătaie luata după vârstă de 16 ani,sa zicem

 

asta m a îndreptat către taekwondo făcut vreo 3 ani la cel mai înalt nivel,desi n am participat la competiții.după aia am făcut kick box,care mi s a părut cel mai mișto

 

fiind foarte slab pentru înălțimea mea,m am apucat de culturism.încet am renunțat la orice altceva.pentru un culturist natural am avut date destul de bune,ajungând in forma maxima la 90 de kile curat,fara grăsime,la înălțimea de 1,82.45 la rece,150 piept câteva repetări si tot pe acolo si genu

 

pe parcursul anilor am făcut pauze mai mari sau mai mici dar per total n am pierdut niciodată legătură cu sportul,iar de 2 luni m am reapucat de antrenamentele de intensitate

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

mas vroia sa se apuce de curling, dar si-a dat seama ca nu e ce credea.

 

 

Stai bre, ca MAS face sport.

 

Nu e la d-alea cu bataie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vroiam sa ma apuc de kendo, dar e extrem de scump si am renuntat. Costa mia de euro doar echipamentul.

 

pe vremea aia nu era kendo la noi, insa era un fel de razboi intre astia care faceam sabie vs aia care faceau spada sau floreta (ca scrima e formata din astea 3), aia erau fraieri ziceam noi si ii tratam ca atare, pt ca la sabie poti lovi atat prin impungere cat si prin lovire cu taisul, este mai aproape de kendo daca vrei, e mai liber si mai agresiv, la floreta si spada, doar impungi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.