Jump to content
Sign in to follow this  
Simi ON

slabire rapida

Recommended Posts

6 minutes ago, Bogdan said:

3620 de calorii pe cati km?

Din experienta iti spun ca e foarte greu sa arzi atat de multe calorii.

 

112km la medie de puls de ~150 bpm.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Bogdan said:

 

Cat despre ideea de a fi "vegan" si sa mai vrei sa faci si sport, mi se pare drumul clar spre depresie si moartea pulii. Devii irascibil, depresiv, plin de ura. E peste puterea mea de intelegere aceasta tentatie de a nu manca deloc carne.

 

fix, exista oricum anumite chestii fundamentale pe care nu le obtii decat din carne, cum ar fi l-carnitina, un aminoacid esential,  ma rog, in cantitati ffff mici este si in anumite legume, sau anumite tipuri de fier, vitamina b12, creatina, dha (care este un omega 3 esential), doar in carne.

 

veganismul este o tampenie si una dovedita.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

si, svf, ma

huo

 

 

dupa ce m-ati pus sa inghit iar carne, dupa 15 ani, vad c-ati dat-o voi pe vegetale

 

 

chiar ca scarbavnici

Share this post


Link to post
Share on other sites

In timp ce citeam ciudateniile astea total necunoscute mie, am bagat vreo 50cm de carnat afumat home made, juma de franzelutza calda si vreo 4 castraveti acri.

Nu e ok, asa i?

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, Bogdan said:

Totusi care-i rationamentul din spatele deciziei de a elimina carnea din meniu? 

3620 de calorii pe cati km?

Din experienta iti spun ca e foarte greu sa arzi atat de multe calorii.

 

Probleme cu colonul. Nimic fancy, ma doare n pla de sacrificarea animalelor, poluare de la baliga de vaca si antibiotice la pui. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Bogdan said:

Devii irascibil, depresiv, plin de ura. E peste puterea mea de intelegere aceasta tentatie de a nu manca deloc carne.

 

Cam orice schimbare pe plan alimentar te duce la asta. Asa eram cu fastingul acum de vreo 3 saptamani. Pai duc acuma 18-20h nemancat lejer.

Dar am mai taiat si din alcool, ca intra seara un pahar de vin la relaxare, acum intra dar la cateva zile si nu trec de 2 pahare ca se lasa cu mancat.

 

Cat despre lipsa carnii cred ca marea problema e consistenta mancarii care inlocuieste carnea. Cel mai simplu exemplu e tofu, daca mananci ceva de genu' la masa nu prea mai simti nevoia de carne.

 

 

1 hour ago, Pole said:

veganismul este o tampenie si una dovedita.

trebuie facuta diferentiere intre vegan si vegetarian

 

Quote

THE CORE DIFFERENCE
Vegans eat no animal products, while vegetarians don’t eat animals, but may eat products that come from them (such as dairy and eggs). People typically choose these diets because of health concerns, religious restrictions or moral concerns about harming animals.

Although all vegans tend to follow the same set of clear cut guidelines – eat nothing that came from an animal – there are a few different types of vegetarian diets.

 

 

Eu inca mananc oua si branzeturi. Lapte doar la cafea si nu tot timpul (in principiu la birou ca avem ceva aparat mai profi).

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Sunt ceva documentare pe netflix legate de alimentatie, nu le-as lua neaparat litera de lege dar te cam fac sa iti pui intrebari.

The Game Changers (stiu ca a fost mentionat), Forks over knives, What the health, The magic pill si Cowspiracy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vrajeala asta cu n-ai carne, esti bolnav.

 

Eu n-am servit carne vreo 15 ani, bine mersi, asa ca gtfo

 

 

Si, sa va mai zic una: din ce bagi carnuri in tine, din ce ai manca mai mult. La verdeturi nu-i asa. Marea mea problema era (si este) nevoia de paine, paine. Si de dulciuri.

 

Se poate trai bine mersi fara carne, cu oua si branza

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/14/2019 at 12:26 PM, SLY said:

 

Mosul are 89 de ani si face indreptari cu 200

184 kg. 

Moșu are 67kg.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Cefi said:

 

Probleme cu colonul. Nimic fancy, ma doare n pla de sacrificarea animalelor, poluare de la baliga de vaca si antibiotice la pui. 

Asa da. 
Insanatosire grabnica. 

6 hours ago, ZyZ said:

 

112km la medie de puls de ~150 bpm.

Asta e un fel de Q.E.D. 
Doar nu vrei sa zici ca faci suta de km pe zi pe bicicleta. 
Cu alte cuvinte, daca in 100 km arzi in jur de 3000 de calorii, in 10 km arzi cam 300. 
Daca nu esti vreun african care e obligat sa faca treaba asta zilnic, e putin probabil sa te ajute treaba asta pentru slabit. 
Exemplul meu pe asta se si bazeaza. Alerg vreo doua ture de 6 km pe saptamana si una de 10 pe saptamana sau la doua saptamani. Deci ard prin alergare echivalentul a doua meniuri KFC sau McDonald’s. 

Este extrem de greu sa arzi caloriile acumulate printr-un meniu prost. 
Sportul e pentru tonus, sanatate, marirea capacitatii de efort. 

Edited by Bogdan
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/2/2017 at 8:33 PM, Simi ON said:

Mister Ciupa, ti-ai masurat burta vreodata, lasata libera?

 

 

eu n-am curajul asta :D

Nu stiu cum am ratat asta. :))))))

6 hours ago, Simi ON said:

pt ca e subectul meu, bossss

 

 

marea mea drama

Drama llama

5 hours ago, jeezy said:

 

Cat despre lipsa carnii cred ca marea problema e consistenta mancarii care inlocuieste carnea. Cel mai simplu exemplu e tofu, daca mananci ceva de genu' la masa 

trebuie facuta diferentiere intre vegan si vegetarian

Tofu probabil are gust de hobo’s dick cheese din  Gara de Nord. 

ma apucase si pe mine chestia cu fastingul. Am stat si 3 zile fara sa mananc. Din ambitie mai mult. Doar apa si cola, evident. 
 

 

Edited by Bogdan
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 59 minute, Bogdan a spus:

 

Tofu probabil are gust de hobo’s dick cheese din  Gara de Nord. 

 

 Doar apa si cola, evident. 
 

 

 

Hm, la prima. Ii las placerea atacului lui Rares

 

 

 

Cola, adevaratul post. Realizezi ca nu faceai nimic de fapt, da?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iar am ramas singurul grasan de-aici, de cand a plecat Kipăroiu

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Bogdan said:

cola

ai zis tot 😆

1 hour ago, Bogdan said:

Tofu probabil are gust 

io zic sa incerci, ca de la probabilitate la certitudine e cale lunga

1 hour ago, Bogdan said:

hobo’s dick cheese

 

se zice “bruânză die pie pulă”

Share this post


Link to post
Share on other sites
56 minutes ago, Simi ON said:

Cola, adevaratul post. Realizezi ca nu faceai nimic de fapt, da?

Am stat si fara cola, dar asta in perioada cand ma lasasem. 

22 minutes ago, jeezy said:

ai zis tot 😆

io zic sa incerci, ca de la probabilitate la certitudine e cale lunga

 

se zice “bruânză die pie pulă”

Tofu am mancat. Pentru certitudine ar trebui sa incerc si varianta cealalta. Nu, mersi.

E scarbos. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am mai baut cola de cateva luni, nu ii duc lipsa. Oricum numa cola zero am baut de vreun an.

 

Au cei de la Inedit tofu cu multe arome, nu stiu de care ai incercat. Humusul iarasi e foarte consistent (pe baza de naut, desigur).

 

eu incerc in timpul saptamanii sa nu mananc carne deloc si in weekend daca pica bine, daca nu nu. fara sa fac fițe beșinoase ca eu nu suport carnea si ma irit la cur din cauza fripturii pe la neamuri sau in alta parte

23 minutes ago, Bogdan said:

Pentru certitudine ar trebui sa incerc si varianta cealalta.

 

mas? :D 

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auzi la Jeezy, el nu se irita la cour la neamuri, ca altii :)))

 

E bine c-ai incercat, totusi 🤗

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut 5 saptamani fara carne,m am simtit foarte bine fizic,n am slabit din masa musculara decat foarte putin si culmea e ca n am scazut in forta 

 

Dar foamea,frate,foamea.n am mai putut suporta,dupa un timp deja mi se facuse greata de soia.foamea permanenta mai ales cand a inceput frigul m a determinat sa trec iar la carne.

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
59 minutes ago, jeezy said:

 

 

mas? :D 

 

 

Yeees? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/4/2020 at 7:32 PM, Bogdan said:

Doar nu vrei sa zici ca faci suta de km pe zi pe bicicleta. 
Cu alte cuvinte, daca in 100 km arzi in jur de 3000 de calorii, in 10 km arzi cam 300. 
Daca nu esti vreun african care e obligat sa faca treaba asta zilnic, e putin probabil sa te ajute treaba asta pentru slabit. 

Cad ma apucasem de slabit, faceam 200 de km pe saptamana, maxim. Anul asta am deja 1780 km, dar nu mai e de mult vorba de slabit. O ora la ritm relax inseamna cam 30 km, adica  undeva in jur de 400-500 calorii. Stiu ca pare ilogic, dar exercitiul in zonele 1/2 de puls (maxim 70% din max HR) e cel mai bun pentru slabit, pentru ca organismul foloseste ca sursa de energie preponderent tesutul adipos si nu glicogen din muschi sau sintetizat de ficat. Desi consumul de calorii e mai mare la efort sustinut, acolo se foloseste preponderent glicogen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, Simi ON said:

Relax 30 km pe ora? Da ce bicla ai, coane?

Da, corect. Scuze. Pe sosea, "cursiera". Daca vorbim de MTB, 30 km/h e alta discutie 👍

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma speriasem. Poti detalia chestia aia cu 'HR'? Ce e ala, ca n-am mai auzit de teoria asta, pana acum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.