Jump to content
Sign in to follow this  
Simi ON

slabire rapida

Recommended Posts

io m-am resemnat.

m-am urcat pe 2 cantare si verdict crima: 94.

acum bag paste cu branza pe 300 grame de zahar si o bere la 2 litri.

ca sa fie bine

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi e lene acum sa scriu mult.

 

Am folosit un programel pe telefon, NOOM ii zice. Un fel de calculator de calorii. Pe principiul, ca sa traiesti iti trebuie X calorii pe zi (in functie de varsta, greutate, inaltime). Daca scazi 500 de calorii zilnic, in 7 zile slabesti un kil (3500 calorii=1 kil de grasime). M-am tinut de programelu asta 3-4 luni, am slabit de la 112 la 90 de kile. Fara cine stie ce sport, am mai mers la fotbal, am mai mers la sala, dar nimic exagerat. Si mers pe jos de acasa la servici zilnic, adica in jur de 10 minute distanta, programelul are pedometru si iti cere in jur de 3000 de pasi zilnic pana spre 10 mii dupa mai multa vreme.

 

Am eliminat painea alba, dulciurile, grasimile, patiseria, prajeli etc. Am mancat paine integrala, multe lactate slabe, pui la gratar, vita, salata verde, varza, ton, legume de tot felu, putine fructe si cam atat. Cel mai important lucru, mi-am facut singur cumparaturile si mi-am gatit singur, daca o lasam pe nevasta-mea nu aveam nici o sansa. Nevasta-mea nu stie sa gateasca pentru 2 persoane, ea daca face chiftele sa zicem, cumpara un kil de carne tocata si cate ies atatea face, adica suficiente sa hranesc tot blocul.

 

Acum recent am incercat din nou metoda asta, si n-a mai functionat. Imi da prea putine calorii pe zi. Mergea cand eram mai gras ca aveam de unde sa tai din calorii, acum la cat imi zice, ar trebui sa fac foamea si nu e bine.

 

Dar avantajul este ca nu m-am mai ingrasat, ma mentin la 90-92 de kile (evident in weekenduri bat 92, apoi cobor in timpul saptamanii).

 

Mi-as dori sa am 85 de kile dar cu muschi, nu mai am foarte mult pana acolo. Toata tineretea am avut 78-80 de kile, la 1.79 inaltime. Acum 2 ani am avut 116 kile, maximul care l-am atins.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ar cam trebui sa pun pe mine inca vreo 10 kg, daca e sa fiu sincer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt pe la 80 de kg, dar raportat la inaltime nu ma simt eu chiar bine. Par cam slabanog pentru 1.90. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar trebui facut un topic pentru cei care vrem sa mai punem greutate,se pare ca suntem majoritari :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, am obosit pana am citit postul lui WLF. Bine, este dupa o palinca (2 - 13), o slanina afumata cu ceapa si ceva bere. Eu zic, ca ma incadrez la 1,89 si 85 kg, dar tre' sa fiu atent. Odata am sarit calul si m-am trezit la 99 kg, ditamai animalu', ma ingrozesc si acum cand ma uit la poze. Deja ma dor degetele cat am scris si corectat pe tastatura asta de telefon. Imi ajunge. Voie buna tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sly, ai spus ca nu ai ce cauta pe aici

 

Ăăăă? :sorcerer:

Edited by umbrella

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e tocmai bine sa incerci sa slabesti la rapid. Zic si eu...

Corect. Iti dai peste cap organismul si sansele sa te faci apoi si mai gras decat inainte sunt foarte mari.

La 38 de ani pana si Păiuţ o sa fie burduhos buhos

Nu te ascunde in spatele varstei. Am un amic care are 36 de ani si care arata de maxim 30 de ani si e in super forma. 

Altii la 36 de ani arata de 46 si sunt praf fizic.

Totul tine de ambitie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la 36 arat de 26. Toata lumea spune asta. Dar nu tine de greutate sau forma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba da. Un om obez pare mai batran si mai obosit. E si normal. TI se umfla capul, grasimea aia de pe fata face pielea sa para mai lasata.

Iar forma fizica da un tonus mai bun. Daca tonusul e mai bun sta altfel pielea pe tine, esti mai tras la fata si pari mai tanar.

Sigur ca e si de genetica, dar un om obez n-are cum sa para tanar, mai ales daca are peste 20 de ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e, cumzice Ciupa. 10 kile-n plus, 5 ani in poza.

 

E socant, cand te uiti la poze ori ii vezi pe viu, before/after

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 36 de ani, nu mai tine de tonus. Deja criteriile sunt albirea parului, riduri, cearcane, gusa, culoarea pielii, culoarea dintilor, maini umflate si batatorite, sunt chestii specifice varstei, nu ale greutatii.

 

Da, unul de 25 de ani poate ca pare mai batran, dar e rar sa fie invers si nu datorita greutatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca la 36 de ani nu e normal sa albesti sau sa ai riduri. Gusa e de la grasime. Culoarea pielii e de la alimentatie si mediu, culoarea dintilor tine de tigari.

 

Alimentatia conteaza enorm. Cand mananci calitativ arati mult mai bine. Un om care mananca tampenii va arata intotdeauna mai rau decat unul care mananca nu neaparat sanatos cat calitativ.

 

Asta cu dintii tine de genetica 100%. Eu n-am avut o carie in viata mea.

 

Ce inseamna viata asta sedentara. Inainte un barbat de 40 de ani era considerat in putere, in floarea varstei. Acum la 40 de ani esti semi-leguma.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tocmai, si unu slab poate arata rau din multe alte motive. Dupa cum spuneam, nu din cauza greutatii sau tonusului arati mai batran sau mai tanar.

 

Stressul e mai rau ca alimentatia, parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

partea cu genetica si alimentatia e adevarata dar asta cu 40 de ani si semileguma e exagerata

 

nu ma dau pe multi de 20 de ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e de ras mă

Si ce vrei sa ne transformam in bocitoare ?:P

 

Anyway, grija mare si cu alergatu'. S-au mai apucat unii sa alerge ca sa slabeasca apoi i-a prins flama si s-au dus si pe la maratone si acum sunt cu genunchii tandari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io m-am resemnat.

m-am urcat pe 2 cantare si verdict crima: 94.

 

 

Stai bine. Eu am 96-97 la 1.85

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Gusa e de la grasime. 

 

 

 

asta  cu gusha e o chestie discutabila.poate fi si de la lipsa iodului in alimentatie,sau pur si simplu o intamplare :sorcerer:

Share this post


Link to post
Share on other sites
E de la haleu in general.
Daca e de la lipsa de iod poti fi slab si cu gusa. Foarte rar vezi asa ceva.
Iar slab si cu burta e de la bere.
 

Stressul e mai rau ca alimentatia, parerea mea.

Asta e clar.

 

partea cu genetica si alimentatia e adevarata dar asta cu 40 de ani si semileguma e exagerata

 

 

Nu cred. Am vazut foarte multi oameni de 40 de ani care arata cam ca tata. Las-o dreacu de treaba, e prea de tot. Viata sedentara, stres, alimentatie proasta.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am noroc, an ardere rapida. Pot sa mănânc oricât, nu se pune. Acum am undeva la 78 kg la 1,8m. Cel mai mult în viata mea cred ca am avut 85kg.

ÃŽn schimb, pana nu am terminat faculta, veci n-am avut peste 70 kg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rares nu se poate hotara

 

slimfit sau dark and sexi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.