Jump to content
Sign in to follow this  
Simi ON

slabire rapida

Recommended Posts

Oricum cea mai proasta varianta de slabit e sa faci foamea. Si cea mai periculoasa.

Foarte corect.

Daca faci destula miscare, poti sa mananci cat de mult, chiar si la varsta mijlocie. Totul e sa arzi ce mananci, nu sa mananci indeajuns incat sa se arda stand pe scaun.

Nu e chiar asa. Depinde de la om la om. N-au toti oamenii aceleasi arderi. Daca ai arderi lente, nu merge varianta asta.

 

Nu stiu daca ai facut vreodata sala sau alergat pe banda incat sa vezi, insa 2000-3000 de calorii se ard al naibii de greu. Dar greu de tot. Alergi sau mergi de te ia dracu'. Si 2000 de calorii le mananci imediat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi e lene acum sa scriu mult.

 

Am folosit un programel pe telefon, NOOM ii zice. Un fel de calculator de calorii. Pe principiul, ca sa traiesti iti trebuie X calorii pe zi (in functie de varsta, greutate, inaltime). Daca scazi 500 de calorii zilnic, in 7 zile slabesti un kil (3500 calorii=1 kil de grasime). M-am tinut de programelu asta 3-4 luni, am slabit de la 112 la 90 de kile. Fara cine stie ce sport, am mai mers la fotbal, am mai mers la sala, dar nimic exagerat. Si mers pe jos de acasa la servici zilnic, adica in jur de 10 minute distanta, programelul are pedometru si iti cere in jur de 3000 de pasi zilnic pana spre 10 mii dupa mai multa vreme.

 

Am eliminat painea alba, dulciurile, grasimile, patiseria, prajeli etc. Am mancat paine integrala, multe lactate slabe, pui la gratar, vita, salata verde, varza, ton, legume de tot felu, putine fructe si cam atat. Cel mai important lucru, mi-am facut singur cumparaturile si mi-am gatit singur, daca o lasam pe nevasta-mea nu aveam nici o sansa. Nevasta-mea nu stie sa gateasca pentru 2 persoane, ea daca face chiftele sa zicem, cumpara un kil de carne tocata si cate ies atatea face, adica suficiente sa hranesc tot blocul.

 

Acum recent am incercat din nou metoda asta, si n-a mai functionat. Imi da prea putine calorii pe zi. Mergea cand eram mai gras ca aveam de unde sa tai din calorii, acum la cat imi zice, ar trebui sa fac foamea si nu e bine.

 

Dar avantajul este ca nu m-am mai ingrasat, ma mentin la 90-92 de kile (evident in weekenduri bat 92, apoi cobor in timpul saptamanii).

 

Mi-as dori sa am 85 de kile dar cu muschi, nu mai am foarte mult pana acolo. Toata tineretea am avut 78-80 de kile, la 1.79 inaltime. Acum 2 ani am avut 116 kile, maximul care l-am atins.

 

Postul asta de sus e din octombrie 2013. Aveam 92 de kile. Acum am 82 de kile, fara nici un regim. Doar cu fotbal. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu n-am tinut ma nici un regim, mancam de rupeam, dar numai mancare slab calorica. Adica nu mancam o farfurie de salata, mancam o galeata de salata daca ma intelegi, 2 salate din alea chinezesti, o conserva de ton de 150 de grame, 2 felii de paine integrala prajite si facute crutoane, iaurt, ridichi date pe razatoare, ulei, otet. Altfel nu m-as fi saturat. Si uite asa am slabit pana la momentul actual 34 de kile, azi am 82.

 

 

asta (genul asta de mancare) il mananc si eu constant. si tin cont de combinatii, etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

totul e cum se programeaza corpul, poate sa dureze si doua luni regimul si apoi sa incepi sa dai jos

 

regim nu inseamna ceva rau si nici infometare

 

inseamna sa reduci painea si zaharul pana aproape de zero

 

ai sa vezi ca tot ce inseamna zahar si orice fel de cereala pe care nu o mai mananci

 

inseamna reducerea a peste 70 la suta a produselor mancate

 

fiindca ele exista in produse in proportia asta

Edited by umbrella

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe banda n-am alergat niciodata, nici nu m-as hazarda, cu gleznele mele facute praf la baschet. Insa am mers foarte mult cu bicla si mi se pare foarte usor sa arzi asa. Sunt de parere ca la sala nu ai sanse sa arzi, sau sa faci cardio. Si mai OK decat bicicleta mi se pare sacul de box. 10 minute acolo si-ti iei adio de la orice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acum merg si la sala de cateva saptamani. Mi-a dat SLY un super program pe grupe de muschi, luni, miercuri si vineri sunt la sala, in restul zilelor am fotbal. La momentul asta singura grasime care o mai am vizibila pe corp, este de la buric pana la linia slipului, e ce a mai ramas de la slabit si cred ca e si greu de dat jos. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca poti face cardio foarte bine. Totul e de ambitie. Cu niste muzica in casti mergeam in urcare pe banda peste o ora si ardeam ca lumea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu radeti de mine ca e poza de pitziponc, dar probam niste haine intr-un magazin ca am fost la o nunta de vara la Cluj recent.

 

 

10438681_661446273935139_2045299958_n.jp

 

Versus 116 kile:

 

10439766_660339817379118_312099868_n.jpg

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

pepe :P


la tine a functionat foarte bine, te invidiez

 

eu n-am tupeu sa pun poza

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai fratilor, efectiv IUBESC poza aia cu WLF stand pe banca. mi-am adus aminte ieri de ea (pe bune) si m-a busit rasul, apoi m-a luat invidia motivationala

 

nu de alta, dar acu il urasc pe Wlf cel slab, mi-a furat mie...mojo-ul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci ca sa intelegeti diferenta, acum port S la pantalonii scurti, 32 la blugi si 48 la costum. Atunci aveam un costum 58, XXL si 40 la blugi.

 

Si stati asa ca asta e de acum 2 luni, intre timp am mai slabit si am mai fost si la sala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chestia cu "memoria corpului" e reala.

 

odata ce-a luat-o pe-o panta descendenta (in greutate) se mentine pe directia aia, chiar daca nu mai tii chiar atat de strict regimul alimentar. evident, si viceversa e valabila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acum merg si la sala de cateva saptamani. Mi-a dat SLY un super program pe grupe de muschi, luni, miercuri si vineri sunt la sala, in restul zilelor am fotbal. La momentul asta singura grasime care o mai am vizibila pe corp, este de la buric pana la linia slipului, e ce a mai ramas de la slabit si cred ca e si greu de dat jos.

Am eu grasime la 71 de kile. Ai si tu, pe piept, pe maini. Nu doar aia de care zici tu, in fine. Eu de aia vreau sa scap de grasimea aia de pe corp, si abia dupa aia sa pun ceva masa. Sa faci muschi sub stratul de grasime ca sa arati bine, mi se pare ca si cum te dai cu parfum peste transpiratie ca sa mirosi frumos.

Dar na, asta e parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gusita mica, am zis singura grasime VIZIBILA. Ca e clar ca am ca orice om grasime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vizibila si aia ma. Tu nu ti dai seama ca esti obisnuit cu look ul de la 100 de kile. In piza de la mare se vede. Si la brad am vazut. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai ia gata, ca acum pun poza aia cu mine la bustul gol si v-am deprimat pe toti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ma, cum zici tu. E normal sa ai grasime pe corp, eu vorbesc de un exces, doar acolo mai am exces de grasime, aia am vrut sa zic na.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si excesu' asta e relativ. Daca te raportezi la cum ai aratat, nu ai exces. Daca te raportezi la cum ar trebui sa arati, atunci ai exces. Si asta ma refer strict la greutatea ta de 82 de kile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

grasime avem si pe dinauntru ma :(

 

si nu se vede

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia e clar :)

 

Era mai degraba apropos la faptu ca el ma cearta ca merg la sala si nu pun masa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

WLF, n-ai ramas cu ceva vergeturi ? In special in zona bazinului zic. Unii raman cu niste vergeturi foarte urate dupa o asa slabire dar asta depinde de la om la om.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vergeturi e clar, dar nu sunt vizibile. Acuma ca m-am bronzat foarte bine se observa cand intind pielea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu ma pricep la chestiile astea, dar stand pe scaun nu prea poti sa slabesti. Tre' sa faci si miscare.

 

Daca esti genul care pui pe tine din absolut orice mancare (nu aud prima data asta, mai cunosc), foamea nu e solutie. Te omori singur.

 

Nu mai esti bun de nimic, nici nu mai poti sa gandesti clar cand ti-e foame. Eu asa sunt. Daca altii-s lucizi cu foamea-n gat, bafta lor :).

 

Ciudat, nu mananci carne din ce am citit p-aici si tot zici ca nu-ti convine cum stai cu kilogramele. Inot, ceva? N-ar merge?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.