Jump to content
Sign in to follow this  
Simi ON

slabire rapida

Recommended Posts

Ma crezi ca, dupa un antrenament intens la picioare am febra o saptamana, prima zi dupa antrenament febra usoara, a doua zi dureroasa, a treia zi groaznica si abia din a patra zi incepe sa ma lase.

 

picioarele sunt cea mai mare grupa și e normal să te țină și o săptămână.și io pățeam la fel

 

asta înseamnă ca ai lucrat bine.cel mai mișto e când nu poți cobora scările de durere.dar după aia te simți extraordinar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu mai fac geno clasic si presa de mai bine de o luna, la picioare bag femurali la aparat, intreptari pentru femurali, fandari pe loc cu bara pentru fiecare picior, fandari cu gantere cu piciorul spate pe bancuta, geno tip goblin cu gantera lipita de piept, 1 superset cu 4 serii de gambe si 1 set normal, la toate minim 12 repetari, ultima la fiecare fiind dropset. Este foarte eficient, fac febra destul de bine, si nici nu folosesc greutati mari, ajunsesem la presa la 375-400 kg si imi era cam frica sincer. 

 

Eu mai fac cu bara sau cu o gantera lipita de piept cum zici tu, cu picioarele cracanate pentru muschii-adductori ( partea interioara a coapsei ). Inainte nu faceam si nu-i aveam dezvolatati, acum se vede bine de tot.

 

La presa nu am incarcat cu mai mult de 250kg, bine depinde si ce fel de presa ii pentru ca difera, la unele e mult mai usor si atunci poti sa le incarci cu greutati mai mari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din septembrie incep si eu

 

Acum nu pot, muncesc pana la ora asta :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

în concluzie similea,banda e perfectă pentru încălzire înainte de antrenament,merge chiar și după sală vreo 10-15 min pentru relaxare

 

dar fără un program consistent și structurat pe minim 3 zile săptămânal n o să faci mare branza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Similea nu haleste carne?! Carnea e cea mai buna leguma bre, eu daca nu bag carne in mine sunt terminat. Oricum felicitari pentru entuziasmul de a face ceva pentru corpul si sanatatea ta, sper sa te tina si sa nu te lasi pagubas, prima luna e cea mai grea, insa dupa un anumit timp, mai ales atunci cand vor aparea si rezultatele o sa iti multumesti singur. Rezultatele obtinute sunt cea mai buna motivatie ever, dupa poate deveni usor o obsesie, asa am patit eu: am mers la sala prima oara sa slabesc, aveam 97 kg la 1,76 m, apoi nu m-am mai oprit :))

Eu mai fac cu bara sau cu o gantera lipita de piept cum zici tu, cu picioarele cracanate pentru muschii-adductori ( partea interioara a coapsei ). Inainte nu faceam si nu-i aveam dezvolatati, acum se vede bine de tot.

 

La presa nu am incarcat cu mai mult de 250kg, bine depinde si ce fel de presa ii pentru ca difera, la unele e mult mai usor si atunci poti sa le incarci cu greutati mai mari.

Sunt 2 tipuri de prese la sala unde merg eu, le faceam pe ambele. Una e cu scripete si impingi la orizontal ca sa zic asa, iar una clasica la 45 de grade cu discuri, ca in poza asta.

maxresdefault.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sly: Exact cum ai spus tu fac. Așa, intuitiv.

 

Programul va urma, am cerut o luna de exerciții simple (banda, biclă) pt ca sunt PRAF, ZOB, mâță jigărită, cum spuneam mai devreme. Si acum am băgat un deșt in balta, încercând si greutăți, sa vad cum stau.

 

Si stau mai rău ca la cardio.

 

 

 

Bai, mai e o chestie: evident, nu fac de capul meu. Is..."dumneavoastră" :( Da mai bine mi-e sa va-ntreb pe voi. Așa, parca-s acasă

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca majoritatea instructorilor habar n-au pe ce lume sunt si predau tot felul de cretinisme.

 

E ca faza aia a lui G.B. Shaw: Cei care pot, fac. Cei care nu pot, predau.

 

Ai mare grija cu cine iti pierzi timpul si banii.

 

Ai grija de corpul tau! :lol:

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

In alta ordine de idei, eu tocmai am bagat o ciocolata dupa o masa incarcata. Ca tot suntem la "slabire rapida". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te subestimeaza, insa are dreptate. Cand vezi cine e antrenor personal in ziua de azi, te ia durerea de cap. Cel mai simplu mod in care iti poti da seama daca respectivul stie cu ce se mananca sportul asta e sa te uiti la aspectul lui: daca nu iti inspira "FIT" prin toti porii lui, cu un procent de grasime corporala dintr-o singura cifra, eu personal m-as lepada de el.

Edited by rain
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact. Felul in care arata spune tot.

 

Iar daca are picioare de pian sau de taburet si piept mare + bicepsi - stay away! E doar un taranoi idiot.

 

Culmea e ca multi de la drumuri si poduri arata mai bine fizic decat majoritatea antrenorilor personali.

 

Toata smecheria e un fizic armonios. Nu trebuie neaparat sa ai muschi mari. Ideea e sa lucrezi totul si sa fii intr-o stare foarte buna. Toti fraierii reusesc sa aiba maini mari si piept. Cu spatele si picioarele e mai greu.

 

Lucreaza neaparat dupa un program. Lasa vrajelile!

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dac-ați ști....:)

 

Moare, efectiv, Kip de ciudă.

 

 

Bai, io îmi doresc sa ajung sub 90 de kile si sa pot alerga liniștit, constant, juma de ora. As fi iuhu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt slăbire rapidă și fără efecte secundare, caută pe google "gastric sleeve".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai, io îmi doresc sa ajung sub 90 de kile si sa pot alerga liniștit, constant, juma de ora. As fi iuhu

Deci vrei sa ajungi vanjos ca un somon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toata smecheria e un fizic armonios. Nu trebuie neaparat sa ai muschi mari. Ideea e sa lucrezi totul si sa fii intr-o stare foarte buna. Toti fraierii reusesc sa aiba maini mari si piept. Cu spatele si picioarele e mai greu.

Nu e asa usor nici la piept, doar daca ai un genetic predispus, acelasi lucru si cu spatele. La picioare insa e greu tare, cea mai grea grupa de muschi, exceptand abdomenul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca nu e usor, insa unul care chiar are ceva in cap si se si pricepe nu o sa ajunga niciodata sa aiba un fizic diform. Tocmai d-aia tragi tare, vrei sa arati bine. Normal ca nivelele difera si depinde la ce te raportezi. Majoritatea se duc pentru sanatate, vitalitate si ca sa stea un tricou mai bine pe ei. Altii vor chiar mai mult.

Ceea ce am observat eu este ca meltenii insista pe piept-biceps-antebrat. Nu stiu altceva, nu ii duce capul. 

Brate foarte mari, picioare practic inexistente. 

Sunt si usor de vazut. Poarta blugi si tricou sau maieu cat mai mulat. Adica sa nu le vezi picioarele de pian, insa vor sa sufere de muschi.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe piept insista multi, insa putini reusesc :))) 
Bratele sunt cel mai usor de facut, pentru ca le folosesti la orice grupa, mai putin picioare.

Antebrat nu am lucrat in viata mea, intra el singur la un exercitiu de umeri si la biceps tip ciocan cu gantere, nu e nevoie separat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vreunu de pe forum de aici pe feisbuc sub numele de Drn Mdi? imi tot da request si commenturi, dar nu stiu cine e .. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci da. Amuzant.

 

Ma duc 6 zile pe săptămână, plus de 3 ori la învârtit bicicleta aia de faci balta sub ea

 

 

Si am slăbit doar la față.

 

 

 

 

Sa fie din cauza ca mănânc mai nimic? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.