Jump to content
Sign in to follow this  
viper05

sezonul 2013

Recommended Posts

suntem aproape de finalul sezonului, dar poate mai schimbam o parere doua :)

 

cursa de la abu dhabi incepe intr-o ora, se uita careva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o sa ma bag eu, trebuie sa recunosc ca de la retragerea lui Schumacher am pierdut orice interes pentru F1. Cine da cursa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa fie interesant, kimi a fost descalificat din calificari, si e posibil sa nu concureze in ultimele 2 curse ale sezonului, cica nu l-au platit astia de la lotus nici un euro 

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu ma mai uit la F1 decat daca revine la comentarii Miki ala, nebunu' mitoman.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da, cum i-a facut Schumacher cu ochiul si a inteles el tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu ma mai uit la F1 decat daca revine la comentarii Miki ala, nebunu' mitoman.

Ala a si dormit in pat cu toti pilotii de F1 care au prins podiumul. Ii studiaza, e prietenul si confidentul lor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

m am uitat dupa mult timp la f1.

 

nu m a prea pasionat in ultimii ani,mai ales dupa iesirea bmw

 

pot sa zic,fata de anii anteriori,progres vizibil la capitolul spectacol.mult mai multe depasiri,fara atatea tactici plictisitoare de boxe etc

 

sper sa se mentina trendu asta.circuitul extraordinar.alta lume

Share this post


Link to post
Share on other sites

lotus s-au scos din cacat in ultima secunda dupa ce au vandut 35% din companie

 

asta inseamna ca kimi va fi platit si va concura in ultimele 2 curse ale sezonului 2013

 

acuma ca au bani, 99% sigur ca il vor lua pe hulkenberg si nu pe saracul ala de madonado

Share this post


Link to post
Share on other sites

massa va concura pentru williams din 2014 cu un contract pe 3 ani

 

mclaren se pare ca vor renunta la mr. perez de la anul. niciodata nu mi-a placut de el, mai ales cum dupa fiecare cursa in care o dadea in bara( deci cam in toate) singura chestie ce poate sa o spuna e: i learned alot, pana s-a enervat un reporter la un moment dat si l-a intrebat defapt ce e alot asta, bineinteles ca mr perez a ramas tablou

 

pe de alta parte imi e mila de el, a semnat cu mclaren anul trecut , un punct important incariera lui de pilot si mclaren are cel mai nasol sezon din dracu stie cati zeci de ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va fi interesant sezonul 2014, avand in vedere noile reguli. Cea mai mare schimbare este la motoare. Actualele motoare aspirate de 2,4l si 8 cilindri vor fi inlocuite de motoare supra alimentate de 1,6 l, cu 6 cilindri in V.

Se estimeaza ca puterea motoarelor va scadea de la 750 cp la 600 cp.

 

Cantitatea de combustibil pe cursa va fi limitata la 100l, fata de nelimitat cat este in prezent (in medie se foloseau cam 160l pe cursa).

 

Cutia de viteze va avea 8 trepte in loc de 7.

 

Vor mai fi schimbari si in ceea ce priveste aerodinamica si sistemul ESR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BMW a câștigat, pentru al doilea an consecutiv, categoria Manufacturers' Championship, în DTM.

Audi pe locul 2, Mercedes pe 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Cutia de viteze va avea 8 trepte in loc de 7.

 

.

adevarat, dar prima viteza va fi folosita doar la start, in timpul cursei tot 7 viteze vor folosi, deci nu se schimba mare lucru pentru pilot din punctul asta de vedere

BMW a câștigat, pentru al doilea an consecutiv, categoria Manufacturers' Championship, în DTM.

Audi pe locul 2, Mercedes pe 3.

degeba, cati constructori sunt in DTM ? 3?

 

in formula 1 nu au facut mare lucru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, 3 constructori, ceilalți 2 fiind concurenta directa a BMW în segmentul premium pe Europa, cel puțin. Pentru marketing și pentru brand în sine, e o foarte mare realizare, cu atât mai mult cu cât anul trecut au luat titlul, atât la piloți, cât și la producători, după o absență de 20 de ani din DTM, perioadă în care ceilalți câștigau curse și, poate mult mai important de atât, experiență.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

in formula 1 nu au facut mare lucru

 

 

nu stiu daca s au implicat 100% in proiect.adica pragmatismul mi se pare ca a fost pe primul loc

 

sa nu uitam ca multi ani au produs motoarele cele mai tari in f1

 

nu au cumparat cei mai buni piloti etc

 

cred ca e mult de vorbit

Share this post


Link to post
Share on other sites
viper05, on 12 Nov 2013 - 02:33, said:

adevarat, dar prima viteza va fi folosita doar la start, in timpul cursei tot 7 viteze vor folosi, deci nu se schimba mare lucru pentru pilot din punctul asta de vedere

Pai nu e asa la toate masinile? Prima viteza nu este folosita decat la start?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu e asa la toate masinile? Prima viteza nu este folosita decat la star

 

sa fie ca la motoare,sa mergi cu 1 a pana la 100 :)

 

cred ca asa e acum:) cica de la anul nu se va folosi prima viteza pe virajele lente, 

Edited by viper05

Share this post


Link to post
Share on other sites

raikkonen nu va participa la ultimele 2 curse din sezonul 2013

 

se opereaza la spate. cam ciudat desi era cunoscut faptul ca avea probleme la spate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.