Jump to content
Sign in to follow this  
Calin

Generatia cu cheia la gat

Recommended Posts

Teava cu cornete, prastia cu invizoace, prezervative umplute cu apa, frunza, ratele si vanatorii, tara tara vrem ostasi, tarile....

 

Ce vremuri, acum generatia asta noua daca ii dai afara la joaca cred ca-i pedepsesti  :lol:  :lol:  :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine postati cele mai mari prostii facute in copilarie, ca asa sa discutam ce chestii erau pe vremea aia, le stim cu totii. 

 

In clasa a2a am aut media scazuta la purtare. Primisem de la o matusa de la Orastie, niste mascote de cauciuc Otter de la fabrica Vidra  Orastie, erau niste marmote colorate foarte misto. Si le-am vandut la scoala pe post de guma de sters, pe 5 lei bucata. Nu stiam eu pe vremeaaia ca trebuie sa ungi pe cine trebuie ca sa nu se afle, asa ca nu i-am vandut paracioasei clasei si aia m-a dat in gat la invatatoare, care a chemat-o pe mama la scoala pe motiv ca fac bisnita. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai mare prostie?

 

Hmmm, am dat foc la un teanc de hartii si plastice sub conductele de gaze din scoala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar prostiile sa fie din vremea aia, ca dupa revolutie nu mai era nici o smecherie sa faci ceva rau. Inainte de revolutie era nasol rau, de exemplu la faza de am zis-o eu cu bisnita, mama era secretar de partid si putea iesi urat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am rupt mana unui coleg in clasa I-a.

Langa scoala generala era si gradinita gen, cu o gaura in gard. Intram pe gaura aia in pauzele nesupravegheate si ma dadeam pe leagane si alte minuni de-acolo. Intr-o pauza m-a vazut un coleg si mi-a zis ca ma spune invatatoarei. I-am pus piedica, a cazut si pe mana si si-a rupt-o. Mi-a scazut media la purtare, m-a si snopit invatatoarea iar pe drum incercam sa-l conving pe ala cu colectia mea de la gumele turbo sa nu ma spuna familiei. Eram si vecini. A dres-o batranu`

Share this post


Link to post
Share on other sites

In clasa intai mi-am scos cureaua de la pantaloni si l-am snopit pe unul de la alta clasa in bataie. A chemat-o invatatoarea pe maica-mea la scoala si i-a spus ca o sa ajung un mare derbedeu. Nu mi-a scazut nota la purtare fiindca era taica-miu mare director la masini unelte, parca asa se numea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine m-au dat afara de la gradinita de la tara (cea din oras nu-mi placea ca nu cunosteam pe nimeni) pt ca am accidentat-o pe una care era operata de apendicita, pumniincoaste gen.

 

Apoi prin sc generala era sa-mi scada media la purtare ca i-am dat pantalonii jos uneia mai mare (lol) dupa ce astea se luau de toti baietii si le dadeau pantalonii jos pe la spate. Erau ceva clan retard powerpuff, tin minte ca s-a lasat cu sedinta cu toti parintii plus politia de proximitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda şi eu am spart un cap cu leagănul de la grădinița şi abia am scăpat din mâinile tatălui altuia. Ăla a fost accident, dar nu am mai scăpat din mâinile lui taică-mio când am spart un geam de la o mașină cu limba aia metalică de încălţat, lungă de 70 de cm. O luasem din casă să bat un vecin care ii dăduse omorul unui alt vecin de pe scară. Şi acum îmi amintesc cu groază ce puteam face dacă îl nimeream...mi a scăpat fierătania din mână şi s-a dus fix într-un geam de mașină, partea şoferului. A chemat ăla politia, dar m-a salvat bunică-mio, colonelul. Vecinul pe care voiam să-l ajut fugise. Am vrut şi eu sa fug, dar trebuia să recuperez arma că mă batea dacă lipsea. Până s-o iau de unde dracu se dusese, a coborât ăla şi m-a prins...la final, după toată faza cu poliţia mi-a dat o bătută taică-mio de o ţin minte toată viața...nu mai zic de faptul că toți la bloc mă făceau criminal şi credeau că sunt nebun...anul era 1987

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah da, a mai fost o faza tot prin generala cu aruncatul de pietre. Vroiam sa vedem care arunca mai tare din curtea scolii in afara ei, iar la sfarsitul zilei ne anunta un prof ca nu stiu ce vecin a facut reclamatie ca i-am spart geamurile. Tin minte ca n-am putut sa dorm deloc in noaptea aia.

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine, frate-mio era ăla cu prostiile, eu eram în general personajul pozitiv. În schimb ăla micu' şi-o lua cam o dată la 3 zile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care fiu de secretara de partid, care fiu de colonel. Eu am fost din alt film. In '89 aveam 7 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi aduc aminte ca ne jucam cu seringile cu apa.

 

la un moment dat,am presat cu putere seringa spre unul,care intamplator era si varu meu,de a iesit acul de seringa,a zburat vreo 3 metri si i s a infipt aluia in nas.adica intre ochi

 

am ramas socati amandoi :)

 

da blue,in nas

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la gradinita am si eu cateva. Mi-am spart capu de vreo 2 ori, o data evident cu leaganu, si alta data am cazut cu capu de o bordura. Si la randu meu i-am spart altuia capu cu o caramida.

 

Apoi, directoarea avea ceva probleme si avea nevoie de un instalator, mama lucra la IJGCL (gospodarire comunala locativa plm), cu apa in oras oricum. Si imi zice directoarea sa ii spun mamei sa il trimita pe un instalator (poreclit Furtunica). Eu ma duc la mama si ii zic, probabil am prins-o intr-o pasa proasta si mi-a zis ceva pe care eu l-am reprodus a doua zi mot a mot la directoare. Adica: a zis mama sa o mai lasi dracu in pace cu Furtunica ala al tau. Bine ca nu stiam pe vremea aia cu plm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In liceu a venit un coleg cu o sticla de vin. Ne-am furisat in curte, intr-un colt, impreuna cu inca 2 si am inceput sa o topim. Ne-a vazut profesorul de istorie si ne-a dus de urechi la directoare. Exmatriculati pe 3 zile, timp in care a trebuit sa facem curat in toata scoala. Pe femeile de servici a fost maxima bucurie alea 3 zile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima ora de matematica in gimnaziu, cu unul din cei mai severi profesori din liceu (Negruzzi, Iasi). Totul nou in jurul meu, colegi noi, numai la ora nu-mi era capul si faceam panarama cu ceilalti. La un moment dat ma trezesc cu o bucata de creta fix in frunte (stateam in penultima banca). Pana ma dumiresc, imi zice profesorul sa-i aduc creta. PLM, tot razand si parandu-mi-se amuzant, ii duc creta si tot razand ma trezesc cu un dos de palma de si-acum cand ma gandesc parca-mi clantane putin dintii. Ma gandesc ce-ar fi acum sa plesnesti un elev la ora...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vai de pwla profesorului care ar mai face acum asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-a scos profesoara de engleza la tabla in liceu,ca-mi trimiteam biletele cu o colega. Mi-a dat una peste cap de-am mers cu capul in tabla si-am spart-o. Tot cu aia, in alt an, radeam ca prostul cu inca 2 colegi si o colega din ceva nimicuri. A venit aia, a luat teancul de carti de pe banca si ne-a pleznit in cap pe fiecare. Era singura profesoara de care am auzit ca facuse armata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din liceu am prea multe de povesit

 

in gimnaziu,stiu ca la ora de geografie,de fiecare data profesorul cand intra in clasa,ma dadea afara preventiv

 

nu ma punea absent,doar ma scotea afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum vreo doi ani vorbeam cu nevasta-mea de o faza de la un liceu din Iasi (de fapt grup industrial sau cum s-or mai numi acum) unde elevii dadusera afara o profesoara aruncand cu baterii in ea. Pai cum sa se mai faca carte ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

in gimnaziu,stiu ca la ora de geografie,de fiecare data profesorul cand intra in clasa,ma dadea afara preventiv

 

 

 

Lol, asa imi facea mie in liceu cretina de biologie.

Sa fim seriosi, la grupurile industriale cam asa se comportau si pe vremea noastra si faceau pwla carte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dracilor, daca ma apuc de fazele din liceu efectiv va ingrop, nimic nu stiti.

 

ce chestie, is printre putinii care au copchilarit la tara, pe genu hardcore.

asa-i copilaria misto, printre copaci, dealuri si ape, ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La tara si eu, gtfo.

 

Dar ia apuca te tu si spune fazele din liceu. Ca asa faci mereu, te lauzi aiurea sa ne dai peste nas dar nu relatezi nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.