Jump to content
Sign in to follow this  
Calin

Generatia cu cheia la gat

Recommended Posts

Pai daca o luam de la Adam si Eva, hai sa va zic si eu una: cum e sa te urci in cel mai batran nuc de la bunici, sa inceapa sa-ti bata vantul, si sa-ti fie prea frica sa mai cobori ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da.si io sunt curios de povestile hardcore din liceu ale lui similea

 

ca furatul de lucerna i se parea o aventura,asta am stabilit de ieri

Share this post


Link to post
Share on other sites

numai asa, sa va dau pe la nas, o imagine indepartata

 

205057_10150158652880766_3943072_n.jpg218011_10150158653620766_4349690_n.jpg


un an de zile, singuru caiet, la toate obectele

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apuca te ma si povesteste, lasa vrajeala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta dintr-un motiv foarte simplu: nu rezista la nimeni NIMIC mai mult de o zi, efectiv trebuia sa pazesti precum ochii din cap eventuala mapa cu manuale si caiete. distractia mea preferata era sa le fur mapele, sa le vopsesc in alta culoare, sa instig propritaru' impotriva altuia pe motiv ca i-a furat-o si nu vrea sa i-o dea, apoi sa-i dau propria mapa spunandu-i ca-i a aluia.

 

ce iesea? cateodata bataie, cateodata corijentie pe motiv de lipsa de tema, cateodata foc in spatele liceului.

inutil sa va mai spun ca isi ardeau propriile mape si caiete, fara sa stie, ori luau amandoi cate un doi pe lipsa tema, in conditiile in care fiecare tinea cu dintii de geanta lui, crezand ca o detine pe-a celuilalt, pe principiul "ia, s-o iei si tu"

 

si astea is mizilicuri ma.


a, poreclele au rams valabile dupa 25 de ani, majoritatea puse de mine.

mai ult, tot dupa 25 de ani inca suntem mai apropiati ca fratii

 

serios, daca m-as apuca de povestit v-ati face cruce. e o chestie foarte interesanta si ciudata la prietenii mei, fostii colegi de liceu. toti unul si unul, niste scapatati ciudati, oameni despre care imi permit sa spun ca sunt foarte inteligenti si de care acum chiar sunt mandru, avand in vedere ceea ce au facut (aproape toti) in viata


dupa terminarea liceului, io si cu unu nu luasem la facultate - amandoi aveam 20 pe loc la admitere.

am stat asadar un an de zile acasa.

 

ei, el, saracu, lucra noaptea intr-o consignatie, ca nu avea bani si-mi scria "luceafaru de noapte" iar io ii scriam "luceafaru de zi" si ne vedeam seara sa schimbam fituicile.

 

am gasit parte din ele, is absolut GE NI A LE

 

 

pur si simplu nu puteam letitgau, cum spune Rareshi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ia apuca te de povestit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai a povestit ma

 

le fura colegilor caietele si le mazgalea.

 

in liceu

 

loool

Share this post


Link to post
Share on other sites

Similea a reusit (am citat un clasic de pe forumul celalalt). Da' acum e pe bune  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresit. Le revopsea mapele.

 

Probabil umbla cu cutia de policolor dupa el. De fapt, cu 10 cutii de culori diferite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cronologic (las ca am tot timpul, kip), cand abia incepuse clasa a IX-a si inca nu ne cunosteam, fiind singura clasa careia nu i se gasise diriginte (liceu teoretic, mate fizica) ne mutau in fiecare ora in alta locatie.

liceul nostru avusese inainte de 89 profil industrial - nave.

 

in clase inca mai erau vitrine mari cu piese de la motoare si alte subansamble in miniatura de la nave. prima distractie a fost a furam piesele respective si sa le ascundem prin gentile si buzunarele colegilor de clasa, in speranta ca-i va prinde cineva si-o sa iasa scandal.

 

si-a iesit, cu politie, director, tambalau mare.

 

 

intr-o seara unuia dintre noi, cand paraseam ca tiganul sala de clasa, cand si-a luat geaca din cuier, i-a cazut asta din mana, asa de plina era de fieratanii. ghinionul lui a fost ca deja intrasera in sala titularii clasei, de-a XII-a, care l-au surprins. N-a mai contat ca asta se justifica ca nu stie, ca i s-a tras o "taca", l-au incins oleaca si-au chemat dirigintele, directorul si politia.

 

credeti ca l-a acoperit cineva? NU

 

"cred ca a vrut sa le fure, doamna diriginta"

 

ei, pe sistemul asta s-a lucrat 4 ani de zile, erai in stare de corojenta si X iti fura caietul, iti rupea tema din prima banca, cu profu intrat in clasa, cat sa vezi doar tu (si restu, care ii erau complici) cum o face, apoi tot el ii aducea aminte profului ca a zis ca-l asculta pe Y ca sa-i dea nota si ca Y se lauda ca era pregatit.

 

sau la teze, nu copiam noi pentru noi, ci ne straduiam sa facem fituici CA SA LE ASCUNDEM IN BANCILE ALTORA, ca sa-i param ca ei copiaza. totul pe dos

 

va spun ca am ras de zeci de ori in 4 ani de zile de era sa fac infarct, ziceam ca-mi explodeaza inima

 

 

vorba unuia dintre noi - veneam cu cel putin juma de ora mai devreme la scoala ca se ne pregatim sa-i facem cuiva lui X sau Y si ca sa verificam sa nu ne faca altii noua ceva, si plecam intotdeauna de la liceu cu juma de ora mai tarziu, ca sa evaluam daunele.

 

 

deci is sute de povesti IN FER NALE

 

uite, una, iute, ca tre sa ies: cand a facut unu secs, prin clasa a X-a, pentru prima oara, alti doi i-au escaladat balconul, i-au intrat prin efractie in casa si s-au ascuns in debara ca sa traga cu urechea.

 

nu va mai spun continuarea. Rahan, Pipetila si cu Scoicar. Plus Zarzavat, cel pe care, cand s-a lasat de carne, l-a batut ma-sa cu cablu de antena, pe principiul lui "cu paine si cu salata nu mai vezi puta sculata"

Si l-a pus sa manance jumate de vitel, in vacanta de paste.

 

 

Sau sa va mai spun cand mama unuia, impacientata (lucrata subtil de mandea) ca baeatu ei nu iese cu fete si s-ar putea sa aiba probleme a rasuflat usurata la anuntul ca "doamna, X (fiu-su) are intalnire cu o gagica la ceas, la ora 4, veniti s-o vedeti" s-a facut ca face cumparaturi in zona, ca sa-mi spuna ulterior "bai dami, dar era cam urata mai, cum naiba si-a gasit o urata ca aia"

 

Inutil sa va spun ca gagila era alt coleg, cu peruca si colanti si sutien cu hartii.

 

Apropo, exact in momentu asta ala costumatu' e la mine la birou

 

 

Evrifaching dei.

 

 

Imi spunea la un moment dat, un amic din armata (un baiat extraordinar de inteligent) care-i cunoscuse ca este imposibil ca cineva sa-si mai doreasca altceva, cata vreme, odata ce ne strangeam impreuna era precum oul primordial, absolut nimic nu putea sa ne atinga


A, pe ala l-a batut ma-sa cu cablu tot pe sistemul de "taca", ca tot noi l-am parat

 

cand un altul a facut secs prima oara ne-a intrebat pe noi, astia de cica eram versati, cum dracu s afaca. n-am sa uit cat am ras a doua zi cand asta, amarat si furios, ma injura de mama, spunandu-mi ca a facut EXACT ce i-am spus eu ca trebuie sa faca - minim juma de ora mozoale, altfel sa nu se apuce s-o bage.

 

pai futu-ti crucea ma-tii, m-am uitat pe ceas si dupa juma de ora n-a vrut sa mi se mai scoale, a ras aia de mine.

 

peste vreun an am furat-o si eu de la aia, dar mai urat. lol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde-i distractia in a-i provoca altuia corijenta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glumele astea nu sunt ok daca exista urmari asa de grave. Trebuie sa stii unde sa te opresti.

 

Aproape toata lumea a facut la un moment dat ceva de genul asta, dar unele chestii sunt duse la extrem.

De exemplu, i-am luat ghiozdanul unui idiot din clasa si l-am legat de un cablu de net sau tv care era pe langa geam.

Cand a venit profesorul de biologie si l-a intrebat de tema asta a inceput sa spuna ca n-are ghiozdan, ca a disparut. 

Insa i-am dat ghiozdanul inapoi ca sa nu creada profesorul ca il lua la misto.

 

Sau aveam la un moment dat un tigan in clasa. Era baiat bun si tinea la mistouri. Asa ca am luat telefonul unei colege si cand il tot cauta si intreba cine i l-a luat, ne-am apucat sa tot aratam subtil spre el. :))))

 

Dar cea mai tare faza pe care am facut-o a fost sa-i tencuim unui idiot usa de la intrare.

Era un fraier care tot timpul se supara aiurea, ne injura de mame, facea spume de oftica. 

Asa ca l-am platit pe unul sa-i tencuiasca usa. Asta ar fi fost putin, dar tatal unuia facea sicrie, asa ca am luat un sicriu si o cruce si i-am scris numele pe ea si i-am lasat-o la intrarea in casa.

Evident ca ala n-a mai vorbit niciodata cu noi.

Ne tot zicea sa-i dam si bani pentru ca ii cerea proprietarul garsonierei bani pentru ca ala a reusit sa-i faca loc sa intre in casa.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clasa a doua, nota scăzută la purtare deoarece nu am vrut sa dansez cu o anumita colega la ceva serbare. Era urata scolii aia. Nu îmi permiteam sa fiu văzut cu ea. Lol

 

În școală elementara am avut câteva carnete de note în fiecare an. Mi se umplea rubrica de mențiuni foarte repede și nu mai rămânea loc, asa ca mi se dădea carnet nou.

 

Aveam câteva cravate de pionier și le împrumutam colegilor care rămâneau fără. Știți ca dacă mergeai acasă fără cravata era semn ca ai făcut ceva rău la scoala. Ceream bomboane, înghețată, dulciuri în general.

 

Puneam tablete de ciocolax sfărâmate în mâncarea colegilor și apoi urmăream pe ceas sa vad cât durează pana de duc la învățătoare sa se ceara la baie.

 

Când fumam, scoteam tutun din tigara, puneam fosfor și apoi puneam tutun înapoi. Era un coleg care tot timpul cerea țigări. Ii dădeam din alea speciale. Și-a pârlit parul din nas și genele de câteva ori.

 

O profesoara avea Tico. Ii luam, mai mulți, maşina pe sus și o mutam în alt loc decât acolo unde o parcase ea.

 

Proful de geografie tot timpul ma lasa corigent. Pana la un moment dat când i-am zis ca ar fi păcat sa își găsească maşina zgâriata și cu geamuri sparte. Ma lasă corigent nu fiindcă nu învățăm, ci pentru ca era director adjunct și matusa-mea era director și aveau divergentele lor.

 

Cumpărăm doze de bere și le puneam la rece în rezervoarele de apa de la toalete. De câteva ori am plecat beat de la școală. La o teza am adormit. Fusese ziua unui coleg și adusese 2 sticle de șampanie, pe care le-am băut, eu cu el, în pauza mare.

 

Vineri, de la 7 la 9, aveam mate. Când erau ore de la 7,unul din directori mergea în clase ca sa vadă câti lipsesc și dacă se pun absenții. Asta era de la 7 la 8. De la 8 la 9 eram cu proful de mate în bar.

 

În liceu a fost prima data când Am fugit de acasă. Toată gașca mergea în excursie la Felix, ai mei nu m-au lăsat. Am fost plecat 5 zile. Maica-mea, saraca, m-a cautat pe la spitale, pe la politie, am fost dat dispărut, etc. E printre puținele lucruri pe care le regret, ca nu m-am gândit ce efect va avea plecatul meu de acasă asupra părinților.

 

Și multe multe altele...

În facultate am fost oaia neagra, orice se întâmpla eu eram de vina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie-mi plac povestile lui Similea, numai badassi pe aici :))

 

alea cu laxative in suc erau la ordinea zilei in liceu cand era vreun party 

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, uitasem. Fiind nepotul directoarei, aveam trecere la cabinetul medical și, prin urmare, la scutiri. Bine, o ciocolata la asistenta, și plecam cu un teanc de scutiri. Ce vremuri bune, atunci când am început procuratul de scutiri. Asta era deja în liceu. Nicolae Bălcescu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scutirile le faceam la xerox, suprapunand 3 foi intr-o copie. Prima data copiam o scutire in alb, apoi suprapuneam o stampila visinie aflata pe o foaie goala, si la sfarsit o parafa albastra de pe alta foaie goala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Praf de creta in sandwich

 

 

 

coarne de radasca la fete in sandwich

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

La teza de la fizica din semestrul 2 clasa a 11-a ne-am dus vreo 6 beti. Unul, care era si olimpicul la fizica, a iesit dupa 5 minute sa borasca la baie si nu s-a mai intors. Pe restul ne-a luat imediat cum s-a terminat ora, profesoara, sa ne duca la director ca suntem drogati. Aveam clasa la etaj unde era si cancelaria. Cum mergeam in spatele ei, cand am ajuns in dreptul scarilor am tulit o afara si dusi am fost. Bine, si daca ajungeam la director nu era nicio chiestie. In clasa, din 32, cam 28 erau copiii doctorilor. judecatorilor, procurorilor si smecherilor din oras. Asa s-a nimerit clasa aia.

 

Culmea a fost ca asa beti cum eram am luat note mai mari decat restul, mai putin unul care in asa hal a scris incat nu se intelegea nimic, parca mazgalise un copil de 3 ani prin caiet. A dat teza din nou impreuna cu ala de a iesit dupa 5 minute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alta. Laboratorul de informatica, nu stiu din ce motive, era impartit pe mijloc cu o usa din aia mare culisanta iar profesorul se punea la un calculator in prima incapere. Il chema unul in a 2-a incapere pe motiv ca nu merge ceva la calculator, il lasa sa se aseze si fugea repede in prima unde deja eram toti. Inchideam usa repede, il incuiam pe prof acolo si ii dadeam drumul dupa vreo 10 minute cat ne lua sa ne motivam absentele in catalog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ehehe1, am o gramada de aventuri de cand eram mic.  pai intr-a 3-a am chiulit 3 zile la rand de la scoala sa citesc aventurile lui tom sawyer, eram fascinat de ele.  va dati seama cam cum eram si eu. 

 

 

si mai eram un pervers si jumatate, de mic.   bunica-mea saraca avea probleme, ca tot veneau alte babe la ea (bunici si ele la randul lor), sa se planga ca le combinam pe nepoate sa ne aratam putele.   dupa aia alea mergeau acasa la bunici si se laudau, lol.

 

mai aveam pe una la radinita, si nus' cum plm venea aia fara chilotei.  pai o-ndesam in dulapul ala de la pat, si-i bagam mana la fofoloanca, dupa care fugeam repede la mine-n dulap si-mi miroseam degetele, loool. chicotea aia de n-ai vazut din alea.  mai tineti minte paturile alea de la gradi?  ceva de genu' asta: 

 

14492093_2_644x461_pat-gradinita-sau-aft

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha?! Wtf. Asta ne bate pe toti, io ma recunosc invins

 

Antigel si deÅŸtele lui. Bine ca era agil si nu i le baga fetei in cour :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.