Jump to content
Paul

Guvernarea USL - minune sau dezastru?

Guvernarea USL - minune sau dezastru?  

22 members have voted

  1. 1. Guvernarea USL - minune sau dezastru?

    • Minune
      1
    • Dezastru
      21


Recommended Posts

In Gorj, care nu e nici mic dar nici mare dar e totusi un judet, in prezent, doar 160 de firme sunt pe profit si platesc taxe. Intr-un judet intreg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lanțul slăbiciunilor.

Nu se plătesc taxe, nu sunt bani la buget. În același timp, cine plătește taxe le plătește degeaba.

Ăștia parcă intenționat promovează economia subterana. Oricine cauta metode sa nu plătească sau sa plateasca cât mai puțin.

Știți de scandalul legat de taxele plătite (mai bine zis neplătite) de google în UK?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In UK, de fapt in Irlanda, au evazionat mai toti: Microsoft, Amazon, Apple, eBay, Facebook, Google.

Insa treaba e un pic mai complexa.

 

Companiile au derulat formal afaceri in Irlanda pentru scaderea taxelor. Insa in final Irlanda a castigat niste bani din taxe, desi nu chiar atat cat s-ar fi asteptat. Ca daca nu ar fi putut profita de chestiile legislative din Irlanda, acele companii nu si-ar fi mutat o parte din afaceri in Irlanda si Irlanda nu ar fi castigat absolut nimic.

 

http://www.bbc.co.uk/news/business-24542794

 

Pe cand in Romania statul nu ramane cu nimic. Ba din contra, returneaza TVA fictiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lanțul slăbiciunilor.

Nu se plătesc taxe, nu sunt bani la buget.

 

intr-o tara cat de cat normala nici nu-ti vine sa fentezi statul ca la noi.  aici pt ce sa platesti taxe? mai bine le dam direct lor in buzunar, lol.

 

cred ca asta ar fi singura solutie.  sa nu mai platim NIMIC.  niciunul din noi, firme, pf-uri, etc. dar nimic.  sa-i vad ce-or sa faca atunci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

avand firma mica stiu foarte bine ce inseamna toate astea

 

da,se face evaziune dar trebuie gasite alte metode de a aduce economia la suprafata

 

nu prin alte biruri imbecile,pentru ca oamenii vor gasi alte solutii sa mareasca evaziunea.subliniez

 

evaziunea se va mari,nu se va micsora prin forfetar si alte cacaturi de masuri

 

iar cei care nu vor gasi solutii,pur si simplu vor dispare

 

nu cred ca veniturile la buget vor creste semnificativ,in schimb impactul asupra imm urilor va fi destul de adanc

 

niste idioti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca badea Gheorghe ar conduce mai bine decât ăștia o țară.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai, deci taxele nu cresc pt ca economia sa-si revina pe linia de plutire.  taxele cresc pt ca astia nu mai prea au ce fura. n-are nicio legatura cu economia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea proasta este ca sunt si prosti si rau intentionati.

Ca daca erau doar prosti ramaneau ei de fatada, dar in spate cautau unii inteligenti care sa stie ce trebuie facut.

Dar ei nu vor asta, vor pur si simplu sa fure tot si pun in functii de conducere incompetenti care pot fi usor manipulati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

legi de cacat

 

au tot interesul sa ramana legile asa

 

fie firma , pfa, trebuie sa fentezi pentru a ramane pe linia de plutire, dupa cum spuneam au tot interesul sa facem asta, sa ne simtim si noi putin hoti (vinovati), sa nu avem tupeul sa aratam cu degetul spre ei

Share this post


Link to post
Share on other sites

O chestie care ma uimeste, in timp ce pe unii si pe altii ii salta DNA-ul pentru diverse fapte de coruptie, unele persoane fiind grele de tot, sau altora li se da pedepse, ca de exemplu Nicolaescu de la Arges si asa mai departe, astia persevereaza in continuare, in fiecare luna mai ies la iveala alte fapte, alte dosare, astia n-au pic de frica. Cum dracu ma sa vezi la TV ce se intampla si tu sa faci in continuare ce faci, nu e logic ca pana la urma ti se infunda? Asa fara pic de jena si frica?

 

Senatoru ala primea spaga pipet de pui si ficat, procuroarea aia de la Covasna lua oi si porci, noaptea mintii bai frate. Primaru nostru din Valcea a primit 4 ani cu suspendare pentru spaga si el inca e la primarie si face pe nevinovatu, si acuma incearca in consiliul local sa faca un contract cu o casa de avocatura care chipurile sa apere angajatii primariei in instante, pe banii primariei adica ai valcenilor (inclusiv pe el ca e si el angajat). Pana unde naiba poate merge nesimtirea asta? Pana si hackerii din oras de care stie o lume intreaga s-au invatat minte si isi vad de treaba lor pe burta, pai au fost mai multe cazuri de coruptie in judet decat cazuri de infractiuni informatice in ultimii 3 ani.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tot spun ca ne meritam pe deplin soarta, pentru ca uitam repede. Au fost 3 guvernari PDSR/PSD in ultimii 23 de ani. Nu cred ca merge scuza cu alesul raului cel mai mic. Stim prea bine cine sunt si de ce sunt in stare, inclusiv mineriade. In plus, vrem sa vina investitori, sa terminam cu suprapopularea companiilor de stat, dar alegem o guvernare de stanga. E bezna mintii. Despre guvernarile Boc/MRU se poate discuta mult si bine. Dar au avut o directie si (in lipsa unui contraexemplu) au trecut tara prin dezastrul din 2009. Va pun si voua intrebarea pe care o pun celor cu care mai vorbesc despre treaba asta: daca ati fi fost bugetari (sau poate cu parinti in situatia asta), ce ati fi preferat? Un salar constant dar cu 25% mai mic, sau 25% sanse sa fiti dati afara, pe la 40-50 de ani, fara perspective de reangajare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

astia care au condamnari, cat de mici ar fi ele, trebuie exclusi din viata publica si automat din cea politica

 

bineinteles ziz ca ne meritam soarta

in mediul rural romanii nostrii se vand pe un kg de ulei si unul de zahar, doamne ce ieftini suntem

Edited by umbrella

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar au avut o directie si (in lipsa unui contraexemplu) au trecut tara prin dezastrul din 2009.

 

iarta-ma, dar am ras ingrijorat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa te rog sa nu razi de MRU. In primul rand este iesean (deci implicit sunt de acord cu orice idee de-a lui) si in al doilea rand a terminat sef de promotie la acelasi liceu la care am ramas eu repetent intr-a 7-a. Avem, dupa cum vezi, multe in comun. Acum la obiect, asta chiar a incercat sa ia legatura cu reprezentantii mediului privat si sa faca ceva in directia asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Un salar constant dar cu 25% mai mic, sau 25% sanse sa fiti dati afara, pe la 40-50 de ani, fara perspective de reangajare ?

 

nu mi se pare o gandire buna, eu nu mi-as incredinta soarta astora de la stat

 

ziz eu mai am 3 ani si fac 40, chiar nu am nicio treaba cu batranetea si cu perspectivele de angajare, din contra mi se pare ca acum sunt cel mai copt si pot lua decizii bune

 

la 50 de ani o sa fiu cel putin la fel de bun ca acum si nu mi-as face griji ca nu o sa am unde lucra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multi inainte Umbrello. Ma refeream la marea masa a angajatilor la stat, care au facut un singur lucru in viata si nu stiu sa faca altceva. Si tu, si eu facem parte din alta generatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MRU.

 

ma gandeam eu ca trebuie sa fie o chestiune personala, altfel un tip inteligent ca tine n-ar fi putut lansa o astfel de platitudine.

 

 

PS - sincer sa fiu, ma pis pe MRU. Un lache insurat din interes, c-o hada, ca sa parvina.

 

In cautarea mizdei, a quest for... Romanul modern al barbatului tanar ahtiat dupa politica.

 

Nu ai cum sa imi aduci contraargument la ideea asta, poza doamnei e suficienta. A, si... originea ei.

 

 

 

 

 

este redundant, stereotipic :) si atat de trist cum, de fiecare data, "ailalti au mai facut ceva"

au facut un rahat. speranta, fatalismul, mor ultimele.

 

 

de ce plm n-a castigat Germania razboiul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai, deci taxele nu cresc pt ca economia sa-si revina pe linia de plutire.  taxele cresc pt ca astia nu mai prea au ce fura. n-are nicio legatura cu economia.

 

Si pentru ca nu se mai produce nimic in tara asta.

 

Apropo de Guran, zicea aseara ca vor urma geruri grele si s-ar putea sa nu faca fata sistemul de incalzire, iar la licitatiile pentru deszapezirea unor drumuri nu a aparut nici o firma, deci va fi nasol. La care Ponta a repliat linistit ca el nu stie nimic despre asta. 

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multi inainte Umbrello. Ma refeream la marea masa a angajatilor la stat, care au facut un singur lucru in viata si nu stiu sa faca altceva. Si tu, si eu facem parte din alta generatie.

 

mi se pare ca e doar vina lor

 

si ai mei au lucrat la stat, si da, le era frica sa nu fie dati afara, fiindca s-au delasat, si asta mi se pare cea mai mare prostie pe care o poate face cineva

 

 

multumesc de urare

se supara rares pe mine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la noi e mai bine, macar e clara situatia, orasul va ramane fara incalzire la iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe strofa mea daca m-a interesat vreodata cu cine s-a insurat MRU. Uite de asta n-o sa intru niciodata in politica. Pai n-o sa dureze mai mult de 5 secunde sa-si dea lumea seama ca eu am reusit in viata prin nevasta-mea  :lol: . Bai Simi, foarte posibil sa ai dreptate. O sa ma documentez, n-am cum sa nu recunosc ca mi-ai starnit curiozitatea. In privinta Germaniei, ehe. Trebuie sa facem un topic, pentru ca motivele sunt destul de complexe si subiectul este foarte fain de discutat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca e sa am ceva bun, io ca individ, este intuitia.

 

cu privire la topic si la intuitie, va dau 2 exemple:

 

- Udrea, prima oara la TV, la Diaconescu - am pus mana pe telefon si-am sunat pe cineva spunandu-i "da pe otv. da, seamana cu tine, dar o sa vezi ca o sa ajunga sa ne conduca muerea asta" Asta prin 2002

- RMU - la fel, prima oara cand l-am vazut la TV - baiatul asta ...se lucreaza la el si el lucreaza pentru el, va fi viitorul prim ministru. Tot asa, acu vreo 10 ani.

 

Antonescu nu va ajunge presedinte :)

 

 

 

ZYZule, ia striga-l pe gugal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antonescu nu va ajunge presedinte :)

 

 

No shit, Sherlock. Asta da intuitie. gtfo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma tem totuși. Ca poporul noatru drag demonstreaza de fiecare data ca e capabil sa depaseasca limitele prostiei

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZYZule, ia striga-l pe gugal

L-am invocat deja. Defect profesional  :D

 

Eu ma tem totuși. Ca poporul noatru drag demonstreaza de fiecare data ca e capabil sa depaseasca limitele prostiei

Cu cat nivelul mediu de educatie al populatiei e mai scazut, cu atat e mai usor de manipulat. E axioma, nici macar n-are nevoie de demonstratie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.