Jump to content
Paul

Guvernarea USL - minune sau dezastru?

Guvernarea USL - minune sau dezastru?  

22 members have voted

  1. 1. Guvernarea USL - minune sau dezastru?

    • Minune
      1
    • Dezastru
      21


Recommended Posts

Economia in perioada lui a crescut puternic. A bagat si cota unica deci sunt mai multe ramase de la el. 

Din cunostintele mele, cand o tara are o economie solida si puternica (ex germania,polonia etc) cam greu sa fie lovita de criza; deaia cand a venit boc in 2008 exact in perioada start-ului marei crize economice, a trebuit sa ia cele mai drastice masuri din europa....Ca sa nu mai vorbesc ca pana acum se vorbea numai de rau de tariceanu, acum cum se face ca deodata ar fi bun de premier.

Edited by Catalin BMW

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am vorbit niciodata rau de tariceanu. Dintre cei pe care i-am avut, a fost dintre cei mai buni. 

 

O tara lovita putin de criza globala a fost Australia pentru ca isi cam produce totul singura si nu depinde prea multi de altii. La noi a fost invers. Numai cati bani au iesit din tara catre bancile mama. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe hartie si pe vremea lui boc a crescut economia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dintre premierii de dupa revolutie Tariceanu a facut de departe cele mai multe lucruri bune. Le-a avut si el si pe-ale lui, alea rele. Asta e. Ca noi suntem perfecti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a bagat taxa auto in varianta aberanta

 

altceva nu mi prea amintesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, sa ma pis pe el. Pe mine m-a costat foarte scump aberatia lui Tariceanu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai pe OUG 7 s-au facut fff multe investitii in mediul rural care nu s-au facut in 50 de ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

As vrea sa numiti doar 10 persoane politice care credeti ca ar fi cele mai competente si cat decat serioase pentru a guverna tara, poa' sa fie din toate partidele (incercam sa alegem "crema"). Sincer eu nu reusesc sa gasesc 10 oameni, i-as numi pe boc, mru, corlatean ala de la externe mi se pare un om cu 00, predoiu ala de la justitie din cabinetul boc, cristian diaconescu, si cam atat.... la transporturi din cati au fost nu pot sa numesc pe nimeni, toti o aapa si-un pamant, cam astia mi se par cat decat mai seriosi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai avea interes direct,era actionar la citroen sau plm stie ce reprezentanta frantuzeasca

Share this post


Link to post
Share on other sites

. la transporturi din cati au fost nu pot sa numesc pe nimeni, toti o aapa si-un pamant, cam astia mi se par cat decat mai seriosi.

 

Anca Boagiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi place un singur politician, dar care insa nu va fi nimic niciodata ca e prea domn sa se bage cu porcii. Radu F.Alexandru, e prea delicat pentru politica de Dambovita.


Tocmai am citit ca CCR a declarat constitutionala legea cu reducerea la 30% a prezentei la referendum. S-a terminat cu Base, l-au pus cu botul pe labe. 

 

Si vom avea si constitutia lui Cacarau. Suntem terminati pe toate partile, si economic gratie lui Ponta, si constitutional gratie luI Antonescu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu-mi place niciunul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anca Boagiu.

Care, aia care taia pangici la fiecare 2-3 km de autostrada construiti?

Toate guvernele de dupa revolutie (poate cu exceptia guvernelor ciorbea si radu vasile, ca aia nu aveau in plan constructia de autostrazi pe vremea aia) in coace au recunoscut ca ministerul transporturilor a fost si este oaia neagra intr-o guvernare...ce departe cel mai pagubos fiind in guvernarea nastase. Cum plm ma sa platesti peste 1 miliard de € pt 50 de km de autostrada (cazul bechtel)????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care, aia care taia pangici la fiecare 2-3 km de autostrada construiti?

Toate guvernele de dupa revolutie (poate cu exceptia guvernelor ciorbea si radu vasile, ca aia nu aveau in plan constructia de autostrazi pe vremea aia) in coace au recunoscut ca ministerul transporturilor a fost si este oaia neagra intr-o guvernare...ce departe cel mai pagubos fiind in guvernarea nastase. Cum plm ma sa platesti peste 1 miliard de € pt 50 de km de autostrada (cazul bechtel)????

 

Da, aia care se ducea si se certa cu aia pe autostrada.

Da, aia care filma saptamanal progresele de pe autostrada si erau frumos puse pe site.

Da, aia care a fost prima care a renegociat contractul cu Bechtel.

Da, aia care punea presiune pe idioti si aia care a avut coaie chiar sa rezilieze contracte.

Si exemplele pot continua.

Edited by siulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat poa sa minta asta ba frate....ponta cica prezinta bugetul pe 2014....baaa nu mai pot cu nervii, sa mor daca asbfi crezut ca l voi regreta pe boc.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1 la regretul piticului

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Max, cel mai infierat adversar a lui Basescu si Boc.

Sigur l-o clonat careva pe max. Sigur nu e el.

 

Si stai sa vezi ce-o sa vina acum cand s-a redus la 30% prezenta la referendum.

Dar tot e bine, macar acum poate vom fi motivati sa mergem la referendumuri.

Edited by siulian
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum se face, dar majoritatea celor pe care-i sustineti sunt de dreapta (ca aderenta politica macar). Si eu sunt pentru Boc, MRU, Boagiu, Tariceanu, Corlatean. Mai sunt cativa, dar nu-mi vin acum in minte. Oricum, se aduna mai mult de 10. Problema e ca sunt din garda veche. Nu cred ca o sa-i mai vedem prea curand. Acum e vremea celor ca limbricul ala de la hi q.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, aia care se ducea si se certa cu aia pe autostrada.

Da, aia care filma saptamanal progresele de pe autostrada si erau frumos puse pe site.

Da, aia care a fost prima care a renegociat contractul cu Bechtel.

Da, aia care punea presiune pe idioti si aia care a avut coaie chiar sa rezilieze contracte.

Si exemplele pot continua.

Ee, atunci o bagam si pe ea in lista :) Hai sa zicem ca a fost singura ministresa de la transporturi care a mai miscat ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-e o sila de astia, ceva de neimaginat.

 

Imbecilul, idiotul, autosuficientul limbric Ponta ce ne spunea el azi? Cu tonul lui de titan care se adreseaza unor parliti incapabili sa pricepa ceva.

Ca la taxele astea sa nu asteptam sa avem servicii de sanatate. Ca noi avem doar 16% taxe, in vreme ce Germania are 45%. Si daca vrem servicii ca in Germania, atunci trebuie marite taxele:

 

Dacă ai 16% cotă unică, iar Germania are o medie a taxelor de 45%, nu poţi să ai spitale ca-n Germania. Este o opţiune politică, a fost un angajament al alianţei pentru care PNL a luptat. Suntem într-o alianţă şi fiecare a făcut compromisuri.
 

Deci cretinul vrea sa ne spuna ca a facut compromisul si nu a marit decat 1000 de taxe si a lasat cota unica la locul ei.

Nu e departe anuntul prin care ne va informa ca Romania nu-si mai permite o cota unica de 16% si ori mareste aceasta cota, ori trece la impozitul progresiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-e o sila de astia, ceva de neimaginat.

 

Imbecilul, idiotul, autosuficientul limbric Ponta ce ne spunea el azi? Cu tonul lui de titan care se adreseaza unor parliti incapabili sa pricepa ceva.

Ca la taxele astea sa nu asteptam sa avem servicii de sanatate. Ca noi avem doar 16% taxe, in vreme ce Germania are 45%. Si daca vrem servicii ca in Germania, atunci trebuie marite taxele:

 

Dacă ai 16% cotă unică, iar Germania are o medie a taxelor de 45%, nu poţi să ai spitale ca-n Germania. Este o opţiune politică, a fost un angajament al alianţei pentru care PNL a luptat. Suntem într-o alianţă şi fiecare a făcut compromisuri.

 

Deci cretinul vrea sa ne spuna ca a facut compromisul si nu a marit decat 1000 de taxe si a lasat cota unica la locul ei.

Nu e departe anuntul prin care ne va informa ca Romania nu-si mai permite o cota unica de 16% si ori mareste aceasta cota, ori trece la impozitul progresiv.

Eu sunt curios si nerabdator sa vad cum ar arata romanica prin vara lui 2015...nu zic 2014 ca sunt alegeri, mai sunt ceva reglari/ajustari de taxe mariri de preturi,etc, 2015 cand lucrurile sunt "asezate" la locul lor....

Share this post


Link to post
Share on other sites

As vrea sa numiti doar 10 persoane politice care credeti ca ar fi cele mai competente si cat decat serioase pentru a guverna tara, poa' sa fie din toate partidele (incercam sa alegem "crema"). Sincer eu nu reusesc sa gasesc 10 oameni, i-as numi pe boc, mru, corlatean ala de la externe mi se pare un om cu 00, predoiu ala de la justitie din cabinetul boc, cristian diaconescu, si cam atat.... la transporturi din cati au fost nu pot sa numesc pe nimeni, toti o aapa si-un pamant, cam astia mi se par cat decat mai seriosi.

Nu exista asa ceva in Romania.

Exemplele tale sunt hilare din punctul meu de vedere.

Boc a demonstrat doar ca e o marioneta. E ca un telefon Nokia mai vechi care venea cu 10-15 variante de fete colorate. 

MRU e un Boc mai avansat, dar si mai periculos daca ar avea puterea in mana. Boc e totusi un om simplu, in timp ce MRU e un lacheu sofisticat. Astia costa mult mai mult.

Corlatean: 

"De cand am descoperit cuvantul Domnului si cuvantul Bibliei, intotdeauna am avut un sentiment aparte pentru Pavel, pentru ceea ce a facut Pavel si care a fost misiunea care i-a fost incredintata de Domnul Isus (...) Cu toti suntem oameni supusi greselilor, suntem la fel. Cu toate acestea, mergand mai departe si vorbind de starea de pacat a omenirii, spune Pavel vorbind despre iudei, 

“Foarte multi oameni din societatea asta nu stiu cuvantul lui Dumnezeu. Nu le-a spus nimeni acest lucru. Nu l-au ascultat cu adevarat.

 

Deci nu e pe treaba lui deloc. Sa se retraga la o manastire.

 

Iar Cristian Diaconescu e un traseist politic cu o fata simpatica.

 

Probabil singurul exemplu ok e cel al lui WLF, in rest clasa politica din Romania e doar o clica de hoti.

 

Din pacate, si n-as fi crezut sa spun asta, Basescu e malefic, dar si inteligent. Ponta e doar o infectie retardata.

Pe de alta parte, sunt fix oamenii politici pe care-i meritam.

Si daca-i elimini pe toti din ecuatie si vin altii "din popor", practic schimbi doar actorii, dar personajele raman aceleasi.

 

Mentalitatea romanului care ajunge la putere il forteaza sa-si cimenteze cat mai bine pozitia sociala si sa fure cat mai mult pentru el si familie, iar apoi pentru apropiatii sai. 

Dupa ce termina cu astia, vine randul avantajelor facute pe baza de cumetrie. 

Un lant al slabiciunilor care nu se va incheia prea curand pentru ca oamenii care pot ajunge sa joace in rolul asta de politician sunt intotdeauna facuti din acelasi aluat.

Tipic unui stat (fost) comunist, cei mai bogati si influenti oameni sunt tot aia care erau sau ale caror familii erau influente in perioada comunista, deci nimic nu e intamplator.

Edited by Bogdan
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.