Jump to content
MirceaSI

E60 525dA

Recommended Posts

Aia au zis oamenii, plm, cand o sa le schimb revin cu feedback.

 

Recomandare nu inseamna bagat pe gat. Asa ma incaltau cu amortizoare originale cand le-am schimbat pe fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alta viata cu discrile si placutele noi. Nu mai vibreaza volanul si masina merge mai usor.

Ce am fact pana acum

Detailing 650ron

Folie omologata 250ron

Vopsit bara fata 450ron

Cheder luneta 90ron

Montat si codat senzor szl 250 ron

Discuri si placute fata plus senzor 950 ron

Leduri interior 90ron

Leduri numar 120ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-au venit si led-urile de numar, diseara am ce bricola.....5 min.


N-am tuitere acolo in dreptul oglinzii. Am pus urechea si nu se aude, ce e de facut?

Bag plua in sonorizarea BMW. 

 

Am avut un Focus Titanium model 2014 1.6 ecoboost. Sonorizare SONY 8+1, se auzea intr-un mare fel....

post-83-0-28228600-1470916728_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

suni la astia din link si le spui sa iti faca o oferta de tweetere, se pot pune fara probleme, eu la ei mi-am schimbat toate boxele, am pus tweetere acolo, amplif etc. daca vrei doar alea, e simplu, dar mai bine schimbi toate boxele cu ceva mai de soi.

 

ma rog, vb cu astia:

 

http://www.be-loud.ro/

Share this post


Link to post
Share on other sites

PLM, daca au si in CT e ok ca doar n-o sa ma duc la Buc pt niste tuitere..

 

Mersi Pole!

Share this post


Link to post
Share on other sites

le poti comanda si online si le montezi singur, e foarte usor. Aia iti pot recomda ceva ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

te caci pe ele de oem-uri, audio de la bmw, daca nu este macar logic 7, este un gunoi, eu am schimbat tot ti-am zis, am pus Audison peste tot, inclusiv tuitere (Hertz Hi Energy), suna incredibil de bine, combinat cu un procesor de sunnet MAC Audio si wooferele de sub scaune schimbate cu Audiotech Match by Fisher. In fine, eu iti recomand Audison ca marca pt dif-uri si daca te uiti putin pe net, o sa vezi ca au review-uri excelente.

 

ma rog, eu am luat-o razna, ca initial am vrut doar sa pun tuitere, ca si tine, insa apoi am schimbat tot, inclusiv cablurile... plm, am pus si folie din aia dynamat pt antifonare.

 

nu lua oem, parerea mea si nu te baga singur, sunt o gramada de cacaturi care pot iesi prost daca nu te pricepi, de la cleme rupte cand desfaci fata de usa si trim-urile la cine stie ce alte balarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pole, stiu ma gandeam ca e mult mai usor cand e totul plug and play. N-am de gand sa bag bani prea multi in sonorizare, mai bine bag bani in partea tehnica.

Singur nu ma bag, mai ales la fata de usa, mi-e ca ma enervez si o rup...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai si alea de le iei de la magazin audio, tot la fel se monteaza, nu se modifica nimic, intra fix sub grila aia de pe usa, nu te gandi ca se modifica ceva.

 

iti pot spune exact modelul care iti trebuie, de la Audison, stai putin

 

edit: m-am uitat acum ce am luat eu, deci iti trebuie Tweetere Hertz Hi Energy Audison de 26,5mm, intra la fix acolo unde trebuie. Ma rog, acum o fi aparut alt model de la audison, ideea e ca aia e dimensiunea, 26 - 26,5

 

le comanzi si gasesti tu un service de audio in CT sa ti le monteze, nu-i mare branza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io zic sa-ti iei Focal, macar sunt facute in Franta si suportul lor tehnic e minunat.

 

Nu stiu sigur daca asta ti se potriveste, poti intreba Focal IFBMW-S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi!

 

Cat costa cele Audison?

 

Deci am pus led-urile alea pt numar, ma rog am schimbat ambele lampi, asa au venit. http://www.pieseauto.ro/poze/lampa-led-numar-bmw-e39-e60-e61-e82-e88-e90-e91/lampa-led-numar-bmw-e39-e60-e61-e82-e88-e90-e91-e1760199ff2002e02a-0-0-0-0-0.jpg

Fac o lumina, zici ca e ozn...am lumini mai bune pe spate decat are loganu pe fata.

Edited by MirceaSI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista si mai scumpe. 

 

In fine, parerea mea este sa nu investesti prea mult in sistemul audio. Dupa multi bani cheltuiti ampulea, am ajuns la concluzia ca exista un punct care o data depasit necesita foarte multi bani pt castiguri mici si subiective. 

 

Ca sa-ti zic, mi-am cumparat setul Focal Utopia Be N7 si doua amplificatoare 4 cai, sistem de procesare si nu am fost in stare sa le instalez permanent in masina. Din simplul fapt ca e o investitie moarta iar daca intra un cretin in mine, m-am pisat pe ele. Asadar stau cu ele in casa, din 2009. Sunt zgarcit.

 

Cauta seturi facute pt masina respectiva, fara sa modifici mai nimic. Vrei sa ai instalatori buni, care fac asta din placere, nu sa ia doar banul. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simi, mai spune-ne despre (in)sonorizarea din Vișinia Bestie.

Mulțumim.

Edited by RareÈ™

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha. Mi-am adus aminte ca eu magazin in ct care se ocupa cu treburi d-astea, o sa trag o fuga..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci va psiati pe voi de ras sa vedeti ce specimene sunt dincolo....

 

Alta viata cu discrile si placutele noi. Nu mai vibreaza volanul si masina merge mai usor.
Ce am fact pana acum
Detailing 650ron
Folie omologata 250ron
Vopsit bara fata 450ron
Cheder luneta 90ron
Montat si codat senzor szl 250 ron
Discuri si placute fata plus senzor 950 ron
Leduri interior 90ron
Leduri numar 120ron

Aaa deci inainte sa schimbi discurile iti vibra la franare deci erau ovalizate elea vechi? Pai cum vine ca tu te cam contrazici, zici ca discurile nu se ovalizeaza? Ala inainte a mers foarte sportiv de s-au ovalizat? smile3.gif)) pacat ca am incercat sa iti spun lucruri bune... eu am avut e60 de mult dar na tu le sti pe toate. Unii pe forum nu merita nici cel mai mic sfat... 

Asta e branevl

 

El are un stil sportiv ... cum o fi ala nu stiu, am incercat sa aflu si eu.

Dar asa cum vedem saptamanal la TV, multi considera ca BMW e masina suprema ... masina mai sportiva ca BMW nu exista. 

 

Asta e lucianWRC

Share this post


Link to post
Share on other sites

io in viata mea n-am inteles-o pe asta cu discurile ovalizate, si n-am gasit nici material in carti despre  :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://ebcbrakes.com/articles/brake-vibration-common-questions-answered/

 

http://www.brembo.com/en/car/sporting-use/discs

 

In afara de asta, daca te uiti in fisa tehnica cu care vin discurile, vei vedea exact ce bataie e considerata normala, La Ate e vorba de maxim 3 sutimi. (0.03 mm)

Chiar saptamana asta am masurat niste discuri cu ceasul comparator si aveau joc mai mare. Vibratiile apareau la peste 120 km/h, pe franare.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.