Jump to content
MirceaSI

E60 525dA

Recommended Posts

CICI, irelevant.

 

Am obseravat azi ca bucsele de la bara stabilizatoare punte fata au ditamai gap-ul. Posibil de acolo sa vina zgomotul. Urmeaza inlocuire cu bucse poliflex.

 

In alta ordine de idei, mai aveam un zgomot care venea de la trapa, loveste deflectorul de aer in trapa. Solutie, o sa cumpar o rola de purfix( burete cu adeziv ) si o sa aplic pe deflector.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand eram mic stateam pe mingie ca sa o ovalizez

.

 

 

Mai ales pe aia de 35

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joi am planificata alta interventie. Revizie cutie, din cauza timpului limitat, am decis sa folosesc ulei febi bilstein care a venit pe cod OEM, deci ATF2, kit revizie cutie VAICO. S-a laudat mesterul ca scoate si uleiul din convertizor..

Dupa care schimb garniturile de la galeria de admisie si lichidul de frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cutie doar ulei si filtru originale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

uleiul original   Lifeguard6 e semisintetic.

Exista ulei aftermarket full sintetic. 

Cel mai usor de gasit in Ro e Motul Multi ATF, full sintetic,  e vreo 50-60 de roni/ L parca. 

Compatibilitatea o poti verifica la ei pe site , au oil chooser, bagi masina ta, model, an de productie si gata. 

Daca cineva imi demostreaza ca semisintetic e mai bun ca unul full sintetic, jos palaria.. 

 

Am bagat de la Motul in toate cutiile automate avute, la BMW vreo 3 schimburi, la Saab-ul 9-3 doar un schimb a apucat saracul ca l-am maritat dupa un si 40k km, totusi am facut vreop 30k km dupa schimb fara probleme,  si o sa bag si in asta noua daca apuc cu ea 80k km, indiferent de politica lor  Lifetime.. 

Bineinteles ca fiecare  face ce vrea, pe banii lui se distreaza.. 

Bogdan stie mai multe despre subiect.. 

Indiferent ce alegi, foarte bine ca il faci, mai ales daca nu ai un istoric clar al masini.. ZF zice ca sa il schimbi intre 80-100 k km in functie stil de mers, uzura  etc... 

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform realoem, http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=NC51-EUR-09-2006-E60-BMW-525d&diagId=24_1016

am luat part no de la uleiul ATF 2, si pe mai multe site-uri imi da uleil febi bilstein adica asta:

http://www.pieseauto.ro/ulei-motor/bmw/z4-e89/ulei-cutie-de-viteze-automata-febi-bilstein-1875729128.html

 

Ma gandesc ca daca-l schimb la 60k km-80k km e ok, oricum nu sta masina la mine 80.000 km.

 

Masina mea  are acum 116.000 km si nu s-a schimbat niciodata uleiul. O sa fac poze cu starea uleiului.

Edited by MirceaSI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trimite neaparat o mostra lui Ciupa. El il pune pe limba si stie daca mai e bun sau nu :D

 

 

 

RareÈ™

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

iu tok ghei?

 

 

 

RareÈ™

Edited by MAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut un cacat azi. Duc masina la service si dau baietii galeria de admisie jos. Bunn galeria nu avea marmelada in ea dar am gasit un mic joc in clapete. Baietii au zis clar ca degeaba schimb garniturile ca uleiul vine pe la axul clapetelor. Singura solutie anularea clapetelor si montat dopuri. Cum n am gasit pe nimeni in CT care sa-mi aduca azi kitul de reparatie am montat galeria inapoi si ma duc maine iar dupa ce primesc kitul. N am mai facut nici revizia la cutie. Tot maine.

Dar am rezolvat cu zgomotul suspect era bara de ridigizare avea un surub slabit.

 

PS si am vrut sa comand un set de dopuri dar am zis ca nu i cazul la mine....

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai altertnativa este sa inlocuiesti galeria cu una noua, nu poti lua clapetele separat.

 

eu stiu ca n-are nici pe dracu daca le anulezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune dopuri fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune dopuri fara probleme.

Da, Mircea, Kip are dreptate.

Nu-s mecanic, dar zic că mai bine pui dopuri fără probleme, decât dopuri cu probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar de la exide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce exide bai nene ? in fine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.