Jump to content
raekwon

F30 320 dA

Recommended Posts

Hello all

 

Dupa 4 masini VAG si dupa ce am condus / studiat ceea ce reprezinta BMW, va prezint masina pe care mi-am dorit-o de cand s-a lansat: 

 

BMW F30 - 320 dA

 

Ca si optiuni, citez din ce am primit de la Grup West:

 

BMW 320d Seria 3 Sedan

Data tehnice

Capacitate 1995 cm3

Putere 135 kW (184 CP) la 1/min

Consum urban 5,8 l/100km

Consum extra urban 3,8 l/100km

Consum combinat 4,5 l/100km

Emisii CO 2 118 g/km

 

Culoare si tapiterie: 475 Negru Sapphire, KCSW Sensatec Negru

 

Echipamente standard: 249 Volan multifunctional, 258 Anvelope Runflat, 2PA Prezoane antifurt, 423 Covorase din velur, 428 Triunghi reflectorizant si trusa de prim ajutor, 4CG Ornamente interioare Argintiu Satin mat, 520 Faruri de ceata, 534 Aer conditionat automat, 5DA Dezactivare airbag pasager fata, 5DC Tetiere spate rabatabile

 

Echipamente optionale: 2DW Jante din aliaj usor Star-spoke de 17" tip 393, 2TB Transmisie automata sport Steptronic, 302 Sistem de alarma, 481 Scaune sport pentru conducatorul auto si pasagerul fata, 494 Scaune incalzite pentru conducatorul auto si pasagerul fata, 575 Prize de alimentare aditionale - de 12V, 879 Manual de utilizare / Carte de service in limba germana, ZP5 Pachet Advantage, 465 Bancheta spate rabatabila, 493 Pachet compartiment de depozitare, 4AE Cotiera fata, culisanta, 502 Sistem de spalare a farurilor, 508 Senzori de parcare (PDC fata/spate), 522 Faruri xenon pentru faza scurta si faza lunga, 563 Pachet lumini, ZP9 Pachet Business, 609 Sistem de navigatie Professional, 6NF Conexiune extinsa a player-ului audio in telefonul mobil, 6NK Conectivitate, Bluetooth si interfete USB, 6WA Panou instrumente de bord, continut extins, ZPD Pachet Drive Comfort, 216 Servotronic, 255 Volan sport imbracat in piele, 488 Suport lombar pentru scaunul conducatorului auto si al pasagerului fata, 544 Pilot automat cu functie de franare, ZS5 Eliminare 7NH

--

Long story short

Masina este bestiala. Modul in care se conduce, dieselul de 184CP + cutia ZF sport cu 8 trepte, nu egaleaza cu nimic din ce am condus pana acum la VAG si MB.

Am avut de ales intre 3 F30 (2 X 320 dA si un 328i), insa am ales dieselul deoarece merg peste 40.000 KM / an.

Deja am facut peste 9000 KM si am intrat in posesia eu in 27.08.2013.

--

Masina a fost achizitionata de la Grup West Oradea - BMW Premium Selection, dealer despre care am numai cuvinte de lauda, pentru modul profesionist de abordare.

A fost aproape noua, avea 5906 KM pe bord, primul propietar fiind BMW Salzburg - suc.Bucuresti.

Este fabricata undeva prin sept.2012 in Munchen, ajunsa in tara in dec.2012, date preluate din Cartea de Identitate.

Masina beneficiaza de garantie BMW de fabrica pana in sept.2014 si apoi garantie BMW Premium Selection, pana in limita a 200.000 km.

--

Poze

post-80-0-75289600-1384376810_thumb.jpg

post-80-0-12113200-1384376812_thumb.jpg

post-80-0-24014900-1384376814_thumb.jpg

post-80-0-76138500-1384376815_thumb.jpg

post-80-0-46394200-1384376818_thumb.jpg

post-80-0-59969600-1384376820_thumb.jpg

post-80-0-59613400-1384376822_thumb.jpg

post-80-0-42486600-1384376824_thumb.jpg

post-80-0-58405000-1384377166_thumb.jpg

post-80-0-63132000-1384377169_thumb.jpg

post-80-0-28089600-1384377177_thumb.jpg

Edited by claudiusnc
  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoasa masina. Si consumul este incredibil de bun pentru 184 cp.

Sa te plimbe multi kilometri de acum incolo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai dar teava aia de esapamanet, sa-mi vad una daca inteleg cum au gandit-o. deci e fix ca nuca-n perete.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Paul, MirceaSI, Kenbobo, blue, Pole - Multumesc frumos baieti!

 

Pole, trebuie sa recunosc ca e putin ciudata treaba asta cu esapamentul.

Si la FRE pe 328i-ul lui, arata cam aiurea...hmmm...insa trec peste, deoarece imi place mult masina. :wub:

Frumoasa si a ta!

 

Anyway, mai am poze prin telefon ... sa imi fac timp sa le descarc...

Edited by claudiusnc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca la mine ,macar sunt 2 tevi,insa sa vezi 320d sau i cu pachet M si o teava anemica iesita de sub difuzorul din spate,arata ca naiba,nu stiu ce a fost in capul lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tru!

 

La tine, cu pachetul M, care ii da o nota misto de agresivitate, ar fi fost misto sa ai evacuare dubla, cum era pe E90 335i.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere ca este doar un diesel, o sa prioritzez la anul, jante pe 18, alea de vin pe pachetul sportline de la F30.

 

Partea proasta este ca trebuie sa merg in fiecare zi pe un drum neasfaltat, de 1 km, pe care il fac in 10 min.

 

Si ma doare inima cu 17, dar cu 18...

 

Insa ar arata super misto cu 18.

 

19 este too much pentru drumurile pe care merg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de consum...

Azi, am avut pe mana Seat-ul sotiei, 1.6 TDI, 33000 km, 2011.

Am ramas neplacut suprins de consumul afisat pe BC vs consumul de la BMW.

Mers sustinut in gama de viteza 120 ~ 150, A1.

Consum Seat - 6.9 in conditiile in care astfel de cifre le-am obtinut cu BMW, al carui motor nu are nici prima revizie facuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine consumul instant la mers constant 140 km/h este 7,8 %,asa arata pe BC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine la viteza aia, acul de consum instant sta pe fix 4%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la jantele pe 18" de Sportline pot spune ca sunt superbe,asa imi doream si eu pentru iarna,dar fiind mixte ( mai late pe spate ) nu le-au bagat in oferta de sezon.

La mine la viteza aia, acul de consum instant sta pe fix 4%.

Cat da cartea consum extraurban la masina ta ? In nici un caz nu e 4%,in plus asta ar fi pana in 120,cum depasesti creste destul de repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa te bucuri de masina, Claudiu. E foarte frumoasa. E normal ca o masina cu motor mai mic sa consume la fel sau chiar mai mult decat o masina similara cu un motor mai puternic, la viteze mai mari. Ce nu inteleg eu e unde e rostul unei masini care oricum nu-ti ofera siguranta in depasiri, mai ales in Romania, unde nu avem autostrazi si mai si consuma cat una cu motor mai puternic. Impozit? Asigurare? As intelege sa o iei ca masina predominant de oras, dar asa...Ca sa fiu in trend, a mea la 140 consuma intre 7.5-8, in functie de cativa factori (vant, AC).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat da cartea consum extraurban la masina ta ? In nici un caz nu e 4%,in plus asta ar fi pana in 120,cum depasesti creste destul de repede.

 

Nu am zis neaparat ca ala e si real. Dar atat indica acul pe pilot la 140. Cu proxima ocazie o sa imortalizez momentul.

 

LE: cartea da 5.3%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

KIP,te cred,nu trebuie imortalizat,dar e greu sa scoti 4% real la 140 km/h cu asa masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dai seama ca nici eu nu cred ca e chiar real dar la mers asa pe autostrada plus 200 km pe drumuri nationale cu 90-120 km/h mi-a iesit la pompa 5.6%. Oricum, iti dai seama ca nu ptr consum mi-am luat 2.5, ci doar e o surpriza placuta ca poti merge si decent din toate punctele de vedere cu un astfel de motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zyz - multumesc frumos! Si a ta e misto rau... :lol:

Seatul Leon, l-am luat pentru sotie, de mers prin oras, pe distante mici gen 7 km de oras..etc;

Se poate vedea in pozele de mai sus, cand parcam langa ea.

Nu e un motor rau, insa masina la antifonare este VARZA; la viteze mai mari de 100 km/h, parca ai merge cu geamurile deschise.

Insa este o masina fara prea mari pretentii.

 

Fredie, ar arata foarte misto cu jantele alea dar imi este frica de drumuri si de caseta de directie...

 

O sa ma uit si eu la BMW cat este consumul instant la 140~150...chiar sun curios.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu foarte bine Leon 2. Am avut-o masina de servici un an, dar benzina. E OK ca masina, dar nu se compara nici macar cu un seria 1, daramite cu un F30. Iar motorul ala e genial in oras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am zis neaparat ca ala e si real. Dar atat indica acul pe pilot la 140. Cu proxima ocazie o sa imortalizez momentul.

 

LE: cartea da 5.3%.

 

Pai cam pe acolo e.

Variaza intre 4,5 si 5.6.

Mai depinde si de drum, daca este in urcare sau coborare, de unde bate vantul..etc.

Ma declar extrasuper multumit de consum.

 

Am incercat sa fac o poza cu aifonul in mers, insa nu prea mi-a iesit...

Se vede totusi ceva..ceva! :lol:

post-80-0-58475300-1384624205_thumb.jpg

Edited by claudiusnc

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-o spalam putin... :lol:

 

Well..se pare ca va trebui sa trec pe rotile de iarna.

Vad ca se anunta racirea vremii, deci la sf.spatamanii voi face aceasta operatiune.

post-80-0-60585400-1384773026_thumb.jpg

post-80-0-14058500-1384773034_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

E frumoasa si asa murdara ;)

 

Ce jante ai pt iarna?

Edited by Kenbobo

Share this post


Link to post
Share on other sites

MS!:)

Am jante OEM pe 16, cu RF Continental.

Azi le-am pus si nu imi plac deloc cum arata pe masina..insa e iarna.

Insa am vazut ca directia se misca mult mai usor acum, fata de cele pe 17 care erau initial pe masina.

O sa le fac niste poze si le pun maine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.