Jump to content
Kenbobo

E46 320d : BBO

Recommended Posts

Am gasit ce e cu graficul.

Graficul reprezinta dezechilibrul in functie de rotatiile axului.
In partea de jos sunt rotatiile/min iar in stanga sunt gramele. L-a testat pana la 120 000rpm desi pe masina atinge maxim 65 000rpm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, dezechilibru maxim de 0,3g inainte de a-l corecta (in plaja de turatii la care o sa ajunga pe masina), unde l-a adus aproape de 0.

A zis ca o sa fie chiar mai ok decat inainte. Ramane de vazut.

Edited by Kenbobo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul vechi e dat jos, au inceput sa monteze pe motorul "nou" cu el dat jos tot ce se poate. Au mutat bujiile si inc ceva piese, habar nu am doar astea le-am retinut.

 

Dupa demontarea vechiului motor au observat ca fulia veche e rupta, cotul de apa de pe chiulasa e crapat, motorul nou a venit fara capac (noroc ca il am pe cel vechi si am comandat garnitura noua). Am vorbit cu baietii care mi-au trimis motorul, cica au uitat sa imi zica ca au vandut capacul desi le-am specificat ca il vreau complet fara anexe si NEDESFACUT, dar se pare ca fac pe prostii..... S-au uitat prin motorul nou si pare totul in regula, au verificat reglajul axelor cu came si una era putin dereglata dar in rest pare totul ok. 

 

Releul de bujii pe care tocmai l-am schimbat era plin de antigel cum s-a spart cotul ala de apa, sper ca nu a intrat apa si in mufa. Teoretic ar trebui sa fie ok, vedem dupa ce il monteaza.

 

Maine teoretic ajung si ultimele piese (mai trebuie ceva garnituri la furtunul de ulei de la turbo si uleiul) si daca merge bine treaba e montat maine pe masina.

 

 

Ciudat cum s-a rupt si fulia, si cotul se pare ca un ghinion nu vine singur. Asta e, sa fie in regula la final.

Edited by Kenbobo

Share this post


Link to post
Share on other sites

mult de munca, tu chiar tii la masina  asta, eu nu mai am nervi de asa ceva... 

Si pana la urma cat va fi intristarea asta ? 

Macar o rezolva pana de sarbatori sa poti sa mergi si tu cu colindul in conditii de confort   :) ?

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, ca era demontat de pe masina dar cica s-a plimbat ala cu masina cateva zile si era in regula..

 

Am mers pe incredere dar se pare ca mi-am luat-o...nervi, timp pierdut, manopera aruncata, consumabile pierdute, bani aruncati si masina stricata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pune-l pe jegos sa plateasca

 

 

 

 

mama ce nu suport cacati d-astia mincinosi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda..mi-a trimis banii pt motor si 100e pt manopera ca mai mult nu e dispus, dar nu il intereseaza ca manopera e vreo 300e + 250 lei aruncati pe transport + consumabilele ca sa nu mai zic de timpul pierdut pe care nu il pot recupera...

 

Cred ca in contul banilor cu care ies in gaura o sa pastrez injectoarele, fie ca ii convine sau nu.

 

 

@Calin

 

Motorul de care zicei tu e pe masina? Il pot proba? Esti sigur ca il pot monta la mine? 

Edited by Kenbobo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol. Tu glumesti ? Pastreaza-i tot motorul, da-l in ma-sa. Si sa vezi cum mai sare cu 200 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa fiu marlan si nici sa profit de el. Eu am fost corect, am fost de acord sa platesc transportul , nu am negociat la pretul cerut pe motor + injectoare, i-am trimis avans, am indeplinit toate conditiile lui crezand ca e de incredere.

 

Acum, daca s-a dovedit contrariul, nu sunt dispus sa pierd nici un ban asa ca mi se pare corect sa nu ii dau injectoarele inapoi in contul banilor datorati.

 

@Calin  Te rog raspunde-mi cand citesti topicul sau PM-ul :D

Edited by Kenbobo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sapt trecuta se putea plimba cu masina. Stiu ca a vandut ceva de pe ea dar nu stiu ce. Iti dau telefonu si vorbiti voi.


Kip, dupa ce isi noteaza Ken telefoanele te rog sa le stergi.

Edited by KIP
Bobo, daca nu le-ai notat sa i le mai ceri lui Calin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

naspa moment, cred ca acum eram deja pe diazepam. dar cine plm e carditorul de la care ai luat motorul ? mama ce boala am pe stricatii astia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ii dorim sa-i cada ... intr-un canal, crucea lui de onanist sifilitic. nu-i mai da nimic inapoi, sau i-ai de pe motor chestii de care te-ai putea folosi.

 

iti mai daduse KIP niste contacte parca si calin zicea de nush ce motor care ti s-ar potrivi la fix, zilele trecute, sau e asta despre care zice acum ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am ce sa iau de pe motor pt ca tot ce imi parea suspect/imbatranit am pus nou. Doar injectoarele probabil o sa le retin. 

 

 

L-am sunat pe Cristi VDO dar vad ca nu raspunde. Incerc mai tarziu pe urma sun si la nr pe care mi le-a dat Kip. Ma incanta motorul de la Cristi pt ca e pe masina, Fara sa il probez nu mai cumpar nimic.

Edited by Kenbobo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bobo, aia din Craiova sunt cei mai seriosi. Suna prima data la ei, trrust me.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Grecu Razvan de la Craiova e serios, il cunosc personal.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.