Jump to content
Kenbobo

E46 320d : BBO

Recommended Posts

:))

 

Mie chiar mi-a placut. Dupa ce m-am apucat sa desfac mi-am dat seama ca nu e atat de complicat pe cat pare. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda.. :huh:

 

Oricum, eu apreciez astfel de oameni care fac astfel de operatiuni, fara sa se enerveze! :lol:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mai imi place sa mesteresc una, alta..insa cand vad firele alea iesite, ma ia capul...

 

Greierasi au aparut apoi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu. Dimpotriva, am scapat de ceva greierasi pe care ii aveam in zona volanului si in stalpul din stanga de langa parbriz :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daca tot dadea semne de oboseala o flansa de la amortizorul de pe stanga spate, desi nu era in plan,am luat azi:

-amortizoare spate Bilstein B4 M Tech

-flanse amortizoare spate Sachs

-protectii amortizoare spate Bilstein

 

Urmeaza sa fie montate maine sau sambata.

 

PS: Vor urma si cele de pe fata, dar inainte sa o pregatesc de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca ai facut conversia de la AC la clima automata. Credca am fost primul pe forum care a facut asta, dupa mine au inceput sa faca multi.

Cate telefoane am primit cand se mai incurcau unii.

Bravo, imi place ce ai facut la masinutza.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si gandeste-te ca e student. Pai eu cand eram student de abia imi permiteam sa bag benzina. Singurul upgrade fiind folie pe geamuri. Din aia ieftina si ordinara din Vitan. Bravo, Bobo.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat azi amortizoarele,flansele si protectiile de pe spate.

Amortizoarele noi se vede ca sunt putin mai scurte, iar cele vechi vad ca erau ceva Monroe, dar erau terminate de tot. Daca il apasam nu mai revenea inapoi.

 

post-84-0-31217600-1385219260_thumb.jpg    post-84-0-59738000-1385219260_thumb.jpg    post-84-0-87016500-1385219260_thumb.jpg

 

 

Ma bucur ca ai facut conversia de la AC la clima automata. Credca am fost primul pe forum care a facut asta, dupa mine au inceput sa faca multi.

Cate telefoane am primit cand se mai incurcau unii.

Bravo, imi place ce ai facut la masinutza.

 

Multumesc frumos. Intr-adevar, daca nu faceai tu ghidul nu ma apucam de treaba. Cand am luat masina m-am consolat ca are doar A/C dar de cand am vazut DIY-ul tau am tot asteptat sa imi fac curaj si uite ca pana la urma am facut-o si pe asta, si sunt 100% multumit. Multumesc f mult pt DIY si pt imbold ;)

 

 

 

Si gandeste-te ca e student. Pai eu cand eram student de abia imi permiteam sa bag benzina. Singurul upgrade fiind folie pe geamuri. Din aia ieftina si ordinara din Vitan. Bravo, Bobo.

Multumesc frumos Domnule Kip. Fac si eu cat pot si incerc sa o mentin cat mai bine intretinuta si cu cateva dotari de bun simt, care sa imi faca calatoria cu masina mai placuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

 

si sunt 100% multumit.

 

 
 

 

Nu se compara cu robinetii. Atat ca aspect cat si ca functionalitate

Imi plac oamenii care isi demonteaza masinile si le modifica dupa placul lorr

Edited by Calin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum vad ca am uitat sa scriu doua chestii pe care le-am facut mai demult:

-achizitionat kit pana: compresor 12v + pasta Continental
-schimbat aripa dreapta
 
Si sapt asta am achizitionat o interfata Mini ELM327. E foarte tare jucaria. Am si Torque Pro pe telefon si pe PC am mai multe aplicatii utile care comunica cu interfata si poti afla multe chestii gen temperatura lichidului de racire, consum, viteza, acceleratie, facetest 0-100, am vazut ca masoara si ceva presiune, poti verifica sondele lambda. 

Avand in vedere pretul de achizitie sunt foarte multumit si e chiar utila.

Oricum,pe viitor o sa imi achizitionez si o interfata pt INPA si BMW Scanner. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sosit frantics.gif Scuze pt calitatea pozelor dar sunt facute in graba cu telefonul...

 

 

post-84-0-95120500-1385748801_thumb.jpg    post-84-0-22669500-1385748802_thumb.jpg     post-84-0-47541200-1385748802_thumb.jpg    post-84-0-73880900-1385748802_thumb.jpg    post-84-0-04442900-1385748803_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super tare trusa de scule. FIX asa am eu. S-o folosesti de placere, nu de nevoie  :D

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ca interfata standard, pe USB, doar ca functioneaza prin BT. E necesara pentru torque.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super tare trusa de scule. FIX asa am eu. S-o folosesti de placere, nu de nevoie  :D

 

Multumesc frumos. Deja umblu prin casa si ma uit pe ce as putea-o proba. Cred ca o sa demontez ceva pe la masina doar de dragul ei :D

 

Ce e aia interfata Minielm? Vreau si eu jucarie din asta :)

 

E o interfata care comunica cu Torque prin bluetooth. E foarte utila. Vezi chestii gen consum, acceleratie, viteza, temperatura, verifica erori de bord, sonde lambda, plus ca arata misto daca o pui pe tableta in masina.

 

huo, vreau si eu trusa d-aia :)

 

Sa stii ca merita. Are o gramada de biti pt toate suruburile posibile si imi place ca e multifunctionala. Si surubelnita o poti folosi ca extensie la clichetul mic daca vrei + ca are si tubulare lungi..pff ce folositoare mi-ar fi fost cand am facut conversia la climatronic...

Edited by Kenbobo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Important e sa fie rezistente. Taica`miu are ceva trusa de tubulare si cric ( scrie Chrome pe ele) de pe vremea comunismului care pur si simplu refuza sa se rupa sau strice. M-au lasat masca.

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chrome Vanadium, za best.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, alea. Pai nene daca bag o teava pe cric si cu tubulara in cap, rup surubul si n-au nici pe dracu, mi se par incredibil de rezistente.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.