Jump to content
Kenbobo

E46 320d : BBO

Recommended Posts

 

Sunt curios de review la aditivul ala, daca e ok bag si eu sa vedem :D

 

 

 

pai am fost la aia, am luat 2 doze de 300, le-am pus pe amandoua pana la urma, scrie pe ala ca trateaza 5 litri fiecare doza, la mine au intrat nu stiu cum vreo 9 litri la ultimul schimb de ulei, asa ca am zis ce plm si le-am turnat pe amandoua in motor,

 

nu e nici o diferenta intre inaite si dupa :) am mers vreo 50 de km azi.

 

banuiesc ca daca ai ceva probleme la motor, ajuta, daca totul e in parametri, cum e la mine, n-are ce diferenta sa faca, insa nici rau nu cred ca poate fi. poate pe termen lung asigura o protectie mai buna, dracu stie. 

 

edit: arata groaznic apropos, zici ca-i namol, un fel de negru nãmolit, cu verde iridiscent, am cautat pe net inainte sa-l pun, credeam ca e fake sau ceva, insa asa trebuie sa arata, extraterestru gen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca il vad pe pole cu o mica retinere inaine sa le puna, "ce-o fi o fi, ia d-aici, ce dracu". :)

Edited by jeleu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Încet, încet, o să ajungem să punem metabond.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu de asta am aflat de la un vecin, l-am vazut intr-o zi ca turna din asta si am devenit curios, asa ca l-am intrebat. mi-a zis ca isi pune de 20 de ani in toate masinile, la fiecare schimb de ulei, la recomandarea nu stiu carui inginer de aviatie din germania, ca asta a locuit acolo pana de curand, e de fapt neamt. mos2 asta, e antic cica, de vreo 40 de ani pe piata. apoi am researchiut pe net. tot un bmw are, insa x5 asta mai nou.

 

plm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca ai pus liqui moly n-am ce zice , dar de ce n-ai pus macar 5w30 ?! 

misto scaunele !

Mersi.

 

Mult timp am folosit 0w40, la ultimul schimb am pus 5w30 asta nou de BMW si nu mi-a placut ca dupa 5000km a inceput sa il consume desi motorul suna bine cu el. (cu 0w40 nu consuma)

 

Am decis sa merg pe 5w40 datorita caldurilor de la noi pe timp de vara, cu w40 isi mentine proprietatile mai bine la cald decat w30. Daca nu o sa vad vreo imbunatatire fata de 0w40, trec inapoi la acesta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie mi-a pisat 2 schimburi de motul 5w40 in max 4-5000 km de fiecare, o sa incerc si pe moly asta, vad ca multi il lauda. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am montat nimic, aștept soarele sa ma sui pe moto si sa ma cac in ea de mașina

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Versatu

 

Din pacate nu am :(

 

 

Oglinzi retractabile electric s-ar putea sa pun :D

 

 

Azi am terminat si operatiunea "intercoolerul".

 

 

IMG_5099.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planuiesti ceva crestere considerabila de putere?

Turbo mai mare etc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am deja turbina mai mare, downpipe + catback + egr off + clapete scoase + soft, mai lipsea intercoolerul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok atunci :)

 

Nu de alta, dar IC mai mare fara a modifica parametrii turbinei duce la scaderea boost-ului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat cazanul si abia astept sa ajunga anvelopele sa trec la tinuta de vara :D

 
IMG_5109.JPG
 
 
 
IMG_5111.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam mari lufturile de la bara fata. :(


mai ales pe partea dreapta


se vede bine intercoolerul in bara , dar parca nu da bine cu narile negre, cred ca mergea dat cu spray negru mat (un strat fin pe partea din fata)

Edited by Krebs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bara fata e pusa doar asa, nici macar nu am pus ambele suruburi la armatura pentru ca urmeaza sa o dau jos pentru revopsire asa ca nu m-am mai chinuit cu aliniarea ei.

 

 

Mie imi place cum se vede intercoolerul de dupa grila, asa masiv :D

 

 

Per total parca trage ceva mai bine, probabil datorita faptului ca acum tubulatura e etansa, inainte imi scapa pe la imbinari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zilele trecute am dat din nou bordul jos pentru ca aveam un chitait sub el pe denivelari.

 
Am dat fiecare fir/cablu cu banda izolatoare textila tesa, am fixat fiecare cablu cu bride.
 
Nu am mai apucat sa fac poze pt ca am terminat tarziu dar am scapat de chitait.

 

 

 

Azi i-am tras o baie cum se cuvine :D
 
IMG_5173.JPG
 
 
IMG_5184.JPG
 
 
 
IMG_5204.JPG
 
 
IMG_5221.JPG
 
 
IMG_5226.JPG
 
 
 
 
PS: Nu mai am US Style, eram pe avarii.
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine. Eu i-as vopsi IC-ul negru dar daca tie iti place asa e ok.

Edited by jeleu

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie nu mi plac angel alea extrem de luminoase.daca ar fi sa obiectez ceva la masina asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai ca i-as da masina lui bobo pe mana o luna :))))) incredibil ce voință si perseverență are. Ma simt ultimul hingher la cum ma comport io cu a mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.