Jump to content
Kenbobo

E46 320d : BBO

Recommended Posts

sa nu uiti sa-ti lipesti izolatia aia bine , caci o sa ai apa in masina altfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am probat deja, a plouat torential de aseara pana azi dimineata, am verificat mocheta e uscata :D

 

Am patit cu usa fata dreapta sa intre apa in masina, de atunci lipesc bine de tot folia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Am terminat azi in proportie de 95%. Am testat in INPA butoanele si chederele, raspunde tot mai putin comanda de deschidere a geamului dreapta spate din butonul de pe usa (din butonul de la schimbator functioneaza). O sa verific continuitatea firului respectiv.

 

Acum astept sa ajunga pinii noi pt alimentarea motoraselor si pinul pt sigurante. Nu m-am complicat sa iau din dezmembrari asa ca abia astept sa ajunga sa le vad in actiune.

 

Cablajul pt butoanele fata:

 

1.JPG

 

 

Am curatat si bancheta cu ocazia asta:

 

3.JPG

 

 

 

4.JPG

 

 

 

5.JPG

 

 

 

6.JPG

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Am primit pinii de care mai aveam nevoie pt a termina retrofitul cu geamuri electrice spate + antifurt pt jante :D

 

1.jpg

 

 

 

22.jpg

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, e tweeterul de la difuzoarele pe componente pe care le-am instalat pe spate (Focal 165A1).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antifurtul ala nu stiu zau la ce te mai ajuta. Stiu ca-s hater, dar mi se pare inutil avand in vedere ca il poate comanda oricine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antifurtul ala nu stiu zau la ce te mai ajuta. Stiu ca-s hater, dar mi se pare inutil avand in vedere ca il poate comanda oricine.

 

Da , oricine cu o trusa completa din serviceul bmw.. sunt decat 50-60 de modele de antifurturi doar pe e46.. nu cred ca da nimeni niste mi de lei pe truse de genul , ca sa poata identifica (folosi) antifurtul potrivit..

Macar asa nu le poate fura oricine cu o cheie de 17 ;)

 

masina mea a venit de noua cu antifurt la jante, mi se pare si ciudat sa nu ai .

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Macar asa nu le poate fura oricine cu o cheie de 17 ;)

Aici nu te pot contrazice :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

a facut retrofit la geamuri electrice spate si a pus tweeter in loc la manivela...trebuia sa acopere cu ceva gaura aia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu oricum aveam HK pe masina, pe urma am schimbat difuzoarele si amplificatorul asa ca obligatoriu aveam tweetere si pe spate.

 

Inainte de a pune interiorul de piele, tweeterele erau puse exact unde vin din fabrica cele HK dar la interiorul de piele, fetele de usi erau fara HK in schimb erau cu geamuri manuale pe spate. 

 

Astfel, eu oricum vroiam sa pun tweeter pe spate dar am fost obligat sa le montez mai jos, in locul manivelei de la geam din cauza gaurii existente...

Share this post


Link to post
Share on other sites

antifurtul ala si mie mi se pare inutil

 

mai mult,daca prin absurd il pierzi si faci vreo pana aiurea pe undeva,probabil cinstesti toti sfintii de la sfantu petru incoace

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antifurtul de fabrica e foarte bun. In primul rand, daca nu ti-l strange cu pistol la vulcanizare, n-are moarte.

Iar daca-l pierzi, chiar nu conteaza. Daca te-a dus capul sa-i memorezi numarul inscris pe cheie, te duci frumos la BMW si pentru suma indecenta de 50-60 lei iti vor vinde doar cheita.

Mult mai bine decat un antifurt d-ala de cacat pe care-l cumperi de la un magazin de piese.

Iar jante se fura. Nu neaparat pentru jante, dar daca ai niste cauciucuri bune, s-ar putea sa ramai fara ele.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Am mai mesterit pe la masina.

 

Am schimbat maneta de semnalizare + BC deoarece era putin stearsa si ma deranja la ochi :)

 

1.JPG

 

 

2.JPG

 

 

 

Poza bonus de ansamblu:

 

3.JPG

 

 

Am montat etrierii mari(sablati, vopsiti electrostatic), pe fata discuri Zimmermann perforate + placute ATE Ceramic:

 

5.JPG

 

 

6.JPG

 

7.JPG

 

 

Pe urma am inceput demontatul:

 

4.JPG

 

 

Barile puse de proba:

 

 

8.JPG

 

 

9.JPG

 

 

10.JPG

 

11.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce-i asa special la barile alea de coupe ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jeezy

 

Si coupe-ul are bandouri pe usi desi multa lume nu le vede :)

 

@Pole

 

Bara fata vine mai inafara si are grila mai mare, pare mai masiva, dar eu vroiam de coupe pentru ca nu au bandouri si sa fie OE.

Edited by Kenbobo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi imi plac jantele, ies la vanzare. Am vazut un setup ceva mai agresiv si m-am razgandit...


Initial vroiam sa vopsesc jantele astea dar abandonez ideea.

Prin urmare, daca e cineva interesat, PM.

Jantele au 900km, le dau fara anvelope. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca are importanta ce fac cu banii mei , am muncit pt ei asa ca ii cheltui cum vreau si cum imi place si da, tin masina asta mult si bine :)

Edited by Kenbobo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.