Jump to content
Kenbobo

E46 320d : BBO

Recommended Posts

 

pai stai ma ca nu inteleg

 

daca asta a vandut masina in stare ok,cu clapetele anulate ,de ce noul proprietar a schimbat galeria punand din nou una cu clapete si repetand istoria?

 

mi se pare de noaptea mintii

 

 

pt ca :

 

"Daca nemtii au facut un lucru, nu te apuci tu sa modifici" 

Edited by Krebs

Share this post


Link to post
Share on other sites

da si apoi i-a dat cu virgula la citatul ala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai stai ma ca nu inteleg

 

daca asta a vandut masina in stare ok,cu clapetele anulate ,de ce noul proprietar a schimbat galeria punand din nou una cu clapete si repetand istoria?

 

mi se pare de noaptea mintii

De idiot. A vrut el sa fie ca de fabrica. Dar n-a avut bani sa puna o piesa noua ci a luat una din dezmembrari. Dupa facea scandal ca de ce nu are garantie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei, asa da. Asta numesc eu '' o decizie inteleapta, de pasionat''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca tot nimic. Din ce am inteles s-au apucat de turbo sa il demonteze si au avut ceva probleme cu un surub colmatat/intepenit si faceau test de compresie. Cand aflu mai multe, o sa scriu si aici. Stau ca pe jar ... :(

Edited by Kenbobo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil n-au avut tubulara aia dublu divizata de 12 mm. Turbina e prinsa de galerie cu 3 astfel de suruburi. 

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar ce plm le ia bai nene 2 zile sa vada ce are ? la ce service ai dus-o ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am dus-o mi-au spus clar ca abia de joi ar avea timp sa se ocupe de masina mea ca aveau un e60 cu schimb de distributie, parca si inca un X6 dar i-am tot batut eu la cap sa dea macar turbo jos daca apuca sa il trimit la reconditionat.

 

Am dus-o la un service din Tg Mures unde se ocupa numai de BMW-uri , sunt 3 baieti care au lucrat la reprezentanta si si-au deschis ei service. Daca si maine o mai lalaie o sa trec pe acolo sa ii motivez ca deja mi se intinde rabdarea la maxim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine sa-i intelegi in acest caz.

La service nu ai clienti multi intotdeauna. Sunt zile si zile. Uneori nu mai stii cum sa faci fata, iar alteori ai 2-3 zile fara nici un client.

Daca au programari anterioare e normal sa nu-ti bage masina ta in fata.

Mai ales ca in acest caz s-ar putea ajunge la demontare completa a motorului.

Cand clientul te grabeste, treaba nu iese foarte bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi, de asta cam fiecare servis are cate un ghibitz din asta pe care il pun doar la surubarit. Meseriasul doar constata defectul si inlocuieste piesele. Ghibitzu monteaza tot la loc iar la final mecanicul mai pune cheia pe suruburi sa nu fi uitat asta vrrun surub nestrans.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica mai bine nu mai cheltui cu investigatiile la motorul asta si cauta unul sh.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce nseamna asta?

pe scurt, evadeaza aerul din cilindru, in loc sa stea acolo cand trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai idee cati km reali are motorul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact ce ziceam, sunetul ala tu tu tu suta la suta se auzea in filtrul de aer, facea ceva presiune in el.

Dupa cum am zis, supape, tacheti, ax came etc. Poate scapi doar cu astea fara sa umbli la biele si pistoane. Injectorul cum era?

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi am vazut tot un e46, ceva foarte dubios, era in fata mea si deodata nor de fum dar imens pe esapament si apoi a tras pe dreapta, insa ciudat ca am vazut in retrovizoare ca iesea fum in continuare cu jet ca la furnal, desi era tras pe dreapta.

 

am vrut sa opresc dar ma grabeam sa iau jocul.

 

oricum, parea nasoala faza si m-a derutat, ca eu am crezut ca i-a dat blana, dar de fapt masina se oprea

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.