Jump to content
umbrella

Monden - V.I.P, vedete de carton sau adevarate?

Recommended Posts

Pe mine ma apuca damblaua cand vad ca si maica-mea si soacra-mea pierd vremea pe acces dinrect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ele plua, ce-are-a face cu prefectura

 

daca ma uit pe cancan merit la colt pe coji de nuca.

 

 

ma uit ca asa am io chef. ma uit si-n gaura de sarpe, ca asa am io chef. 

 

 

PS: nu ma uit, da' zic si io, ca idee. de la aruncat cu c.cat in semivedete ati ajuns (da Ciupa, tu) la a arunca si-n consumatori da fenomen, otova la-ngramadeala, ca se poate.

 

pai daca se poate, inseamna ca insasi argumentul vostru este lipsit de substanta, recte fara fundament

 

 

hai, ca nu-i (foarte) greu silogismu' asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Similea:

Iubitule, nu scoate din context ideea.

 

Contextul e ca e de porc sa te plangi ca muncesti mult si castigi putin daca totusi ai timp sa stai de la munca pe messenger, facebook si cancan.

 

Asta inseamna ca ai timp pe care-l irosesti, deci n-ai dreptul moral de a te plange daca tu stai confortabil cu curu' pe scaun si ochii pe gaoaze pe bani putini.

 

Cine sta pe cancan si alte chestii d-astea, dar nu se plange de nimic, isi exercita doar dreptul de a-si petrece timpul asa cum ii place.

 

Ma enerveaza putin ideea asta cu plansul pentru ca am avut angajati care se plang de situatia lor financiara, dar nici macar banii aia nu-i merita.

Sau cunostinte care se plang de situatia lor, dar o freaca aiurea, nu fac nimic pentru a-si schimba conditia.

Cum suntem o tara de oameni care se plang de saracie, e cam de porc daca totusi avem timp de tampenii.

Multi sunt vesnic nemultumiti, intotdeauna patronul e un bulangiu, banii sunt prea putini, dar ei au intotdeauna diverse tactici de a fugi de munca si de a o freca aiurea.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca un angajat avea dreptul la 10 minute pauza ptr fiecare ora lucrata.

 

Plm, nici eu nu citesc nimic de genul asta dar nici nu mi se pare o tragedie ca altii o fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciupa asta e realitatea

 

traim cu acesti oameni, ne inconjoara, trebuie sa ii acceptam

 

cu oamenii aia iti faci treaba, daca ar fi mai destepti nu ar mai face munca de jos si nu ar mai accepta bani putini

 

ma rog , topicul era deschis pentru a face caterinca dar e ok sa vorbim si serios :D 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre Simi, eu am o problema daca cei apropiati mie consuma mizeriile astea si o recunosc. Nu cred ca asta ma face ipocrit din simplul motiv ca in loc sa le scot ochii ca se uita la mizerii, incerc sa le ofer alternative pe cat posibil. Oricum ar fi, ma deranjeaza in aceeasi masura in care ma deranjeaza ca beau Cola sau altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu ii mai schimb pe ai mei

 

daca pe ei ii bucura muzica populara sau alte emisiuni pe care eu nu le halesc, e ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca nu poti compara muzica populara cu manelele, chit ca nici eu nu le inghit pe nici una.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 dar nici nu mi se pare o tragedie ca altii o fac.

E o tragedie ca asta e nivelul de educatie. Atat.

ciupa asta e realitatea

 

traim cu acesti oameni, ne inconjoara, trebuie sa ii acceptam

 

cu oamenii aia iti faci treaba, daca ar fi mai destepti nu ar mai face munca de jos si nu ar mai accepta bani putini

 

ma rog , topicul era deschis pentru a face caterinca dar e ok sa vorbim si serios :D 

 

 

Vezi, si asta e o problema de mentalitate.

Gen daca unul e prost e si normal sa fie mecanic, iar daca e destept trebuie sa lucreze la birou.

Astfel rezulta o gramada de oameni care azi sunt faiantari, maine sunt taximetristi si poimaine sunt mecanici, dar nici una dintre meserii nu o stapanesc.

Deci practic avem o societate plina de oameni prost pregatiti din orice punct de vedere, dar cu pretentii mari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

Deci practic avem o societate plina de oameni prost pregatiti din orice punct de vedere, dar cu pretentii mari.

chiar vreau sa subliniez asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mai misto e cand de la cantareata de muzica populara, ajunge una ceva ministru. Parca ceva de genul asta.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai, in concluzie tre' sa bagi ca boul in jug fara pauza si fara nimica 12 ore pe zi, altfel n-ai cum

 

 

 


Contextul e ca e de porc sa te plangi ca muncesti mult si castigi putin daca totusi ai timp sa stai de la munca pe messenger, facebook si cancan.

 

Asta inseamna ca ai timp pe care-l irosesti, deci n-ai dreptul moral de a te plange daca tu stai confortabil cu curu' pe scaun si ochii pe gaoaze pe bani putini.

 

 

pai nu-i asa bre Ciupa. las' ca imbatranesti si tu, o sa-ti treaca din avantu' revolutionar. N-o sa mai fii matale Ciupa de la Bumbesti Livezeni, o sa vrei s-o freci mai mult si sa curga mai tare fantana (lui WLF)

 

ehei. asculta la mandea, si de munca ti se acreste foarte usor :P


Bre Simi, eu am o problema daca cei apropiati mie consuma mizeriile astea si o recunosc. Nu cred ca asta ma face ipocrit din simplul motiv ca in loc sa le scot ochii ca se uita la mizerii, incerc sa le ofer alternative pe cat posibil. Oricum ar fi, ma deranjeaza in aceeasi masura in care ma deranjeaza ca beau Cola sau altceva.

 

 

pai eu ce-am zis, ca ma uit?

 

bai, io stupi si pe aia care se fazandeaza in fata teveului la dansezfaratine ori, si mai grav, la lasferbinti ala. imi vine sa le dau cu un veceu in cap. da' e treaba lor, frate. cati fini cunoscatori in ale gurmetului' nu-si baga botu-ntr-o saorma cu usturoi, pe furis?

 

ehei 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu la tine faceam referire Simileo, ci la ai mei. Ehei.

 

PS: vreau si eu sa pot edita ca un boss  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru un doi bre, pentru undoi? :D

 

 

PS - observati, va rog, cum incerc sa duc discutia in derizoriu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lui Similea ii place derizoriu. N-ai cum sa duci un subiect derizoriu in derizoriu. E ca si cum ai discuta la misto despre LG.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm.

 

am inceput sa ciupesc cate o bucatica din ecranul de elgi, sa vad unde m-o duce si cat are sa mai tina

 

bai, toate obiectele mele fac istorie, ma. cine vreaun ELGI la pachet cu un bemve?

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai, in concluzie tre' sa bagi ca boul in jug fara pauza si fara nimica 12 ore pe zi, altfel n-ai cum

Pai uite, noi cand avem o mica pauza intram pe cate un forum. Parca e un pic mai elevat decat sa salivezi a prost la vreo poza cu o pitipoanca plastifiata sau sa aflii niste informatii derizorii despre fix nimic.

In Romania a ajuns sa existe un cult al prostituatei. Prostituata e vedeta TV. Totul miroase urat si e cam lipicios, dar totusi e ok, lumea are ce sa vada.

 

pai nu-i asa bre Ciupa. las' ca imbatranesti si tu, o sa-ti treaca din avantu' revolutionar. N-o sa mai fii matale Ciupa de la Bumbesti Livezeni, o sa vrei s-o freci mai mult si sa curga mai tare fantana (lui WLF)

 

ehei. asculta la mandea, si de munca ti se acreste foarte usor :P

 

Aici depinde foarte mult si daca-ti place ceea ce faci.

Iar cand muncesti pentru tine parca te plictisesti mai greu.

Eu vad ca nu exista nici un fel de a razbi in viata in afara de munca sau furaciune, dar la greu, cu riscurile aferente. Mica ciupeala a.k.a gainaria nu ma caracterizeaza, iar de stat pe la puscarie nu prea am chef, asa ca ramane doar munca. Varianta aia cu plansul nu ma coafeaza deloc.

 

 

bai, io stupi si pe aia care se fazandeaza in fata teveului la dansezfaratine ori, si mai grav, la lasferbinti ala. imi vine sa le dau cu un veceu in cap. da' e treaba lor, frate. cati fini cunoscatori in ale gurmetului' nu-si baga botu-ntr-o saorma cu usturoi, pe furis?

 

ehei 2.

Nici nu se pune problema ca n-ar fi treaba lor. Ideea era ca-mi sta mie pe creier treaba cu plansul, cu nemultumirea cand nu e cazul.

Aia prin afara muncesc pana le sar ochii, iar daca nu le ajung banii isi mai iau un serviciu part-time, mai fac ei cumva sa munceasca si mai mult si sa faca si mai multi bani.

Romanul e comod si se vrea intotdeauna superior. Muncile de jos sunt rusinoase chiar si pentru aia care nu stiu alfabetul, chiar si ei ar vrea ceva la birou, neaparat bine platit.

Treaba nu prea merge asa. A mers pana acum, dar nu va mai merge mult timp.

Nu sunt avocatul muncii ca boul, asa cum spui tu, munca fara creier, munca de robot, insa o mentalitate bazata pe nimic e falimentara.

E bine sa existe si o cultura a muncii, a profesionalismului, a respectului fata de munca si de rezultatele muncii.

 

Cu alte cuvinte, nu sa te bucuri ca ai terminat de facut ceva, bine ca ai scapat, ci sa ai satisfactia la sfarsit ca ai facut ceva bine, ca rezultatul te multumeste. Chestia asta conteaza foarte mult.

 

Foarte rar intalnesti pe cineva mandru de mestesugul sau munca sa.

 

La noi predomina banul produs, nu muncit. Combinatia, nu afacerea. Fuga dupa bani, nu dupa rezultate. Tunul, nu dezvoltarea durabila, in timp.

 

Cand iti vine un cretin sa-l angajezi, nu are nici un fel de pretentie si nici o curiozitate in afara de cat primeste si de la cat la cat munceste.

 

Am venit (vidi), am aruncat cu privirea si am muncit putin (vidi), am plecat. (vici) Spre carciuma, spre mall, spre casa.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu inca nu am gasit raspuns la o intrebare: cum plm sa-ti placa munca ? :sorcerer:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e sa nu te stresezi, orice ai face.

 

Ca asa la Bogdan nu-i bine ca-s suruburile intepenite si trebuie sa bata-n ele, la birou nu-i bine ca esti sedentar si te-ngrasi, afara nu-i bine ca e ori prea cald ori prea frig.

 

La vedete nu ma pricep, is pe dinafara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca asa la Bogdan nu-i bine ca-s suruburile intepenite si trebuie sa bata-n ele, la birou nu-i bine ca esti sedentar si te-ngrasi, afara nu-i bine ca e ori prea cald ori prea frig.

Chiar acum ma enerveaza un surub rupt intr-o chiulasa si il tot perversez fara mare progres cu un burghiu, insa nu ma plang.

Atata timp cat numarul de someri e imens in Romania si in momentul asta chiar am doi cunoscuti care si-au pierdut locul de munca, ar trebui sa fiu chiar neam prost sa ma plang.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la birou nu-i bine ca esti sedentar si te-ngrasi, 

 

Ar fi lux sa fie doar atat. Eu mi-am distrus spatele dupa ce am ridicat un sac de 40kg, eu fiind intr-o pozitie nasoala (aplecat) cand l-am ridicat.

 

Dupa investigatii, RMN, radiografii etc. mi-a zis doamana aia de acolo ca dupa cativa ani si daca ridicam 5kg ma faceam varza. 

 

MI-a aratat muschii pe RMN de la coloana care de la stat pe scaun s-au flecit. Acum sunt relativ OK dupa vreo 6 luni de medicamente cu mici pauze + fizioterapie si alte cacaturi,  Insa trebuie sa merg zilnic macar 1km pe jos. Daca nu merg, ma intepenesc de tot. 

 

Ar fi fain sa te doar ingrasi stand la birou... 

Edited by Bala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.